Na co pomaga magnez?
Magnez, jako bardzo ważny mikroelement naszej codziennej diety, który:
- zapobiega występowaniu skurczom i drganiu powiek,
- wzmacnia mięśnie,
- uspokaja,
- reguluje metabolizm,
- bierze udział w przemianie białek, węglowodanów, tłuszczów oraz kwasów nukleinowych,
- przeciwdziała cukrzycy,
- przeciwdziała zawale serca,
- zmniejsza stany zapalne,
- redukuje zmęczenie,
- może wspierać organizm przy chorobach serca,
- reguluje pracę tarczycy,
- łagodzi przebieg PMS oraz bóle miesiączkowe,
- bierze udział w procesie mineralizacji kości,
- zapobiega osteoporozie i innym chorobom.
Nie są to wszystkie korzyści jakie magnez dostarcza ludzkiemu organizmowi, jednak jak widzimy suplement ten odpowiada za wiele funkcji. Przeciętna kobieta potrzebuje około 280 mg magnezu dziennie, zaś dawka dzienna dla mężczyzn wynosi 350 mg.
Źródła magnezu
Poniżej przedstawiamy listę produktów, które zawierają bardzo dużo magnezu i warto włączyć je do swojego codziennego jadłospisu:
- otręby pszenne,
- zarodki pszenne,
- kasza gryczana,
- ryż,
- pestki dyni,
- banany,
- awokado,
- orzechy,
- płatki owsiane,
- chleb żytni razowy,
- chleb graham,
- natka pietruszki,
- kasza jęczmienna,
- nasiona roślin strączkowych,
- zielone warzywa,
- tuńczyk,
- Sardynki,
- łosoś,
- dorsz,
- owoce morza,
- fasola biała,
- groch
- soczewica,
- szpinak,
- kakao,
- mleko i produkty mleczne, jaja, sery żółte,
- ser edamski tłusty,
- jogurt naturalny,
- wysoko zmineralizowana woda.
Są to podstawowe źródła magnezu w pożywieniu zapewniające optymalne działanie układu nerwowego i układu krążenia. Warto zwrócić uwagę, że częste picie kawy, herbaty, alkoholu czy też napojów gazowanych wypłukuje magnez z organizmu, zatem spożywanie wyżej wymienionych produktów w wysokich ilościach nie będzie na tyle skuteczne przy utrzymywaniu niezdrowych nawyków. Zalecane jest także łączenie wymienionych produktów. W pestkach dyni znajduje się aż 540 mg magnezu w 100 g, warto więc dodać je do jogurtu naturalnego czy do porannej owsianki. Dobrą wiadomością dla osób lubiących podjadać w ciągu dnia jest wysoka zawartość magnezu w orzeszkach ziemnych (240 mg /100g) oraz orzechach włoskich (160mg /100g).
Które orzechy mają najwięcej magnezu?
- Orzechy brazylijskie (zawierają 376 mg magnezu w 100 g tych orzechów),
- Migdały (268 mg/100 g),
- Orzeszki piniowe (251 mg/100 g),
- Orzeszki ziemne (168 mg/100 g),
- Orzechy laskowe (163 mg/100g),
- Orzechy włoskie (160 mg/100 g),
- Orzechy nerkowca (88 mg/100 g),
- Pistacje (18,15 mg).
Najwięcej magnezu zawierają orzechy brazylijskie, które można spożywać codziennie w niewielkich ilościach. Zaleca się nie przekraczanie 4 orzechów brazylijskich dziennie ze względu na wysoki poziom selenu. Alternatywą może być spożywanie 7 orzechów włoskich dziennie.
Magnez jako lek a nie suplement diety
Obecnie magnez nie występuje jedynie jako suplement diety np. Olimp Chela-Mag B6. Magnez jako lek jest dostępny w tabletkach oraz w postaci dojelitowych tabletek powlekanych np. Magvit B6, które różnią się przede wszystkim lepszą jakością niż zwykłe suplementy. Ponadto, lek ma za zadanie leczyć, zatem jest przeznaczony głównie dla osób, które cierpią na poważne niedobory bądź chcą im przeciwdziałać. Mogą go również stosować osoby, które otrzymały wyniki z dużym niedoborem magnezu. Kiedy zaś pacjent jest zdrowy, potrzebując jedynie uzupełnić poziom magnezu, może sięgnąć po suplement diety. Wybór co do konkretnego preparatu zawsze zostaje w gestii pacjenta. Po zapoznaniu się ze składem i wskazaniami preparatów magnezowych, a jest ich aktualnie na rynki naprawdę bardzo dużo, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
Dlaczego magnez suplementuje się z witaminą B6?
Najlepszym źródłem przyswajania magnezu jest środowisko kwaśne jakim jest witamina B6. Oba suplementy działają na siebie synergicznie, wzmacniając tym swoje działanie. W środowisku zasadowym a także przy nadmiarze wapnia lub fosforu przyswajanie magnezu spada do minimum. Oba składniki muszą zapewnić organizmowi optymalne działanie układu krążenia. Co ważne, witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu nawet do 40%, zapewnia prawidłowy transport do wszystkich tkanek organizmu oraz pomaga utrzymać optymalne stężenie jonów magnezowych. Odpowiedzią na pytanie o łączenie obu składników, jest lepsza skuteczność działania magnezu jak i jego przyswajalności.