Jakie są korzyści stosowania inhalacji podczas alergii?
Inhalacje na alergię działają poprzez precyzyjne dostarczenie leków do dróg oddechowych co pomaga zmniejszyć uciążliwe objawy alergii takie jak katar, kaszel i duszności. Główne zalety stosowania inhalacji w leczeniu alergii to:
- szybkie działanie - dzięki szybkiemu dostarczeniu leków do dróg oddechowych inhalacje skutecznie łagodzą objawy alergii,
- skuteczność dostarczenia leku - regularne wykonywanie inhalacji pozwala na poprawę jakości życia pacjenta,
- bezpieczeństwo – metoda ta pozwala na osiągniecie wysokiego stężenia leku w drogach oddechowych, jednocześnie ogranicza ogólne działania niepożądane,
- bezinwazyjna i wygodna aplikacja leku – szczególnie przydatna u dzieci i osób starszych.
Jak skutecznie wykonać inhalację?
W celu skutecznej aplikacji leku należy przestrzegać następujących zasad:
- wykonuj inhalację w pozycji pionowej lub siedzącej,
- przygotuj inhalację,
- oddychaj powoli,
- na początku wdechu uruchomić inhalator zgodnie z instrukcją urządzenia,
- oddychaj szybko lub powoli, w zależności od używanego urządzenia, w każdym przypadku oddychaj głęboko, ustnik powinien być szczelnie zamknięty w ustach,
- wstrzymaj oddech na około 5–10 sekund, aby lek lepiej odłożył się w oskrzelach,
- wydychaj powoli,
- rozpocznij kolejne inhalacje, jeśli zostało to zalecone, minutę później.
Pamiętaj, że zasady stosowania inhalacji mogą się różnić w zależności od konkretnej sytuacji i zastosowanego leku. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać indywidualne wskazówki dotyczące inhalacji.
Jakich substancji użyć do inhalacji w alergii?
W leczeniu alergii za pomocą inhalacji stosuje się wiele substancji aktywnych, w zależności od rodzaju alergii, objawów. Poniżej przedstawiono kilka popularnych substancji, które można stosować w nebulizatorach:
- Leki przeciwzapalne (budezonid) – dostępne na receptę, działają antyalergicznie, zmniejszają stan zapalny, mają głównie zastosowanie w alergicznym nieżycie nosa, astmie oskrzelowej.
- Leki rozszerzające oskrzela (salbutamol) – dostępne tylko z przepisu lekarza, szybko rozszerzają światło dróg oddechowych i ułatwiają oddychanie.
- Leki mukolityczne i wykrztuśne (ambroksol) – dostępne na receptę, skutecznie rozrzedzają zalegającą wydzielinę, ułatwiają odkrztuszanie.
- Sole fizjologiczne – dostępne bez recepty, dzięki odpowiedniemu stężeniu nawilżają górne drogi oddechowe, łagodzą kaszel i katar, inhalacje solą fizjologiczną np. (Polpharma 0,9% NaCl sól fizjologiczna) można wykonać u niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży.
- Solanki – głównie stosuje się Zabłocką Mgiełkę Solankową, działa przeciwzapalnie, zawarty w solance brom łagodzi podrażnienia, powoduje rozszerzenie oskrzeli i ułatwia oddychanie.
- Olejki – naturalny sposób łagodzenia objawów alergii szczególnie u dzieci, najczęściej stosowane: olejek miętowy, olejek eukaliptusowy, olejek cytrynowy, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego. Nie każdy inhalator jest przystosowany do inhalacji olejkami eterycznymi, dlatego przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać instrukcję używania nebulizatora.