Co to jest dzika róża?
Dzika róża to piękna i delikatna roślina, którą wiele rdzennych społeczności na całym świecie ceni. Jest ceniona za swoje właściwości lecznicze, jest stosowana od pokoleń jako tradycyjna metoda leczenia przez ludność tubylczą. Płatki kwiatów można przetworzyć na napar, który może pomóc w leczeniu chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek. Później jesienią, gdy płatki opadną, a owoc dzikiej róży się uformuje, możemy użyć go w herbacie, która jest bardzo bogata w witaminę C, dlatego też wiadomo, że pomaga w obronie przed przeziębieniami i ich leczeniu. Oleje tłoczone na zimno z nasion dzikiej róży można stosować jako piękny olejek do twarzy, aby zmniejszyć linie i zmarszczki. Dzika róża to krzew liściasty, który zazwyczaj rośnie w umiarkowanych regionach półkuli północnej. Charakteryzuje się pachnącymi różowymi lub białymi kwiatami z pięcioma płatkami i ząbkowanymi liśćmi. Roślina wytwarza czerwone lub pomarańczowe owoce dzikiej róży, które są owocami rośliny i są bogate w witaminę C i inne składniki odżywcze. Jest jadalna, ale pamiętaj, aby nie jeść suchych wewnętrznych nasion, które mogą podrażniać przewód pokarmowy. Rdzenni mieszkańcy od dawna uznają właściwości lecznicze dzikiej róży. Owoce dzikiej róży są szczególnie znane z wysokiej zawartości witaminy C, co czyni je cennym naturalnym źródłem tego niezbędnego składnika odżywczego. Witamina C jest ważna dla funkcji odpornościowych, zdrowia skóry i ogólnego samopoczucia. Oprócz tego, że owoce dzikiej róży są bogate w witaminę C, zawierają przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy i karotenoidy, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Uważa się, że te przeciwutleniacze mają właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe, co sprawia, że owoce dzikiej róży są popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry i ziołowych środków leczniczych.
Dzika róża a właściwości zdrowotne
Prozdrowotne właściwości dzikiej róży były wielokrotnie badane przez naukowców. Wśród korzyści wynikających ze stosowania tej rośliny należy wymienić:
- działanie przeciwnowotworowe (poprzez redukcję stresu oksydacyjnego),
- właściwości przeciwzapalne,
- obniżenie ryzyka rozwoju osteoporozy,
- działanie moczopędne i ochrona przed infekcjami układu moczowego,
- ograniczenie bólu wynikającego z reumatologicznego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów,
- zapobieganie uszkodzeniom błony śluzowej żołądka i wrzodom,
- obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi,
- działanie hepatoochronne (ogranicza uszkodzenie wątroby).
Dzika róża – przeciwwskazania
Nie ma wielu przeciwwskazań do stosowania dzikiej róży. Powinny jej unikać głównie osoby ze skłonnością do zakrzepów, po przebytym zawale serca i udarze mózgu. Wynika to z zawartości rugosyny E, czyli składnika, który może powodować powstawanie zakrzepów krwi. Kolejną grupą osób, która powinny ograniczyć spożywanie dzikiej róży, są pacjenci z hemochromatozą lub innymi chorobami, przy których niewskazany jest nadmiar żelaza w organizmie. Dzika róża posiada dużo witaminy C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka.