Niedobory żelaza
Sama kwestia niedoboru żelaza może wynikać z wielu czynników i nie jest taka zero jedynkowa. Przy jawnej anemii widoczny jest obniżony poziom hemoglobiny, erytrocytów, żelaza, ferrytyny i podwyższony transferryny. Natomiast jeśli poziom hemoglobiny i erytrocytów jest w normie, to nie zawsze musi to oznaczać, że poziom żelaza jest odpowiedni. Podczas wykonywania badania morfologii krwi obwodowej będzie widoczny poziom hemoglobiny i erytrocytów.
Niedobór żelaza można podzielić na tajemniczo brzmiący niedobór utajony i przedutajony:
- niedobór utajony- wyniki morfologii z reguły są w normie, natomiast poziom żelaza i ferrytyny jest obniżony, transferryny podwyższony
- przedutajony- w wynikach widoczny jest jedynie niski poziom ferrytyny a tego niestety nie bada się rutynowo.
Zarówno jeden jak i drugi rodzaj niedoboru żelaza może dawać szereg objawów.
Objawy niedoboru żelaza
Najbardziej popularne objawy niedoboru żelaza:
- bladość śluzówek i spojówek,
- szorstkość skóry,
- łamliwość włosów i paznokci co jest najbardziej charakterystyczne u kobiet,
- zmniejszona ogólna wydolność organizmu, co można odczuć, chociażby podczas uprawiania sportów,
- zmniejszona odporność na infekcje,
- zmniejszona zdolność koncentracji,
- wyższe ryzyko zaniku miesiączki u kobiet.
Jeżeli chodzi o niedobory żelaza warto wspomnieć o anemii sportowej (znana również pod nazwą anemia rzekoma) występuje wtedy względne obniżenie hemoglobiny, liczby erytrocytów i hematokrytu. Wynika to ze zmiany objętości osocza wywoływanej intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Oczywiście nie są to wszystkie objawy niedoboru żelaza, należy pamiętać, że mogą one występować także przy innych problemach zdrowotnych. Niemniej jednak, jeżeli zauważymy, jakikolwiek z powyższych symptomów, warto zwrócić się do lekarza i wykonać odpowiednio zlecone badania.