Czym są leki przeciwzakrzepowe?
Antykoagulanty to leki, które zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi w krwiobiegu. Zmniejsza to ryzyko problemów medycznych spowodowanych przez skrzepy krwi – takich jak zawały serca , udary , zakrzepica i zator. Powszechnie stosowana nazwa „leki rozrzedzające krew” może być myląca, ponieważ leki te w rzeczywistości nie rozrzedzają krwi . Środki przeciwzakrzepowe nie zapobiegają całkowicie krzepnięciu krwi. W przeciwnym razie ludzie wykrwawiliby się na śmierć, gdyby się skaleczyli. Zamiast tego rany potrzebują więcej czasu, aby zatrzymać krwawienie. Z tego powodu krwawienie jest jednym z głównych skutków ubocznych środków przeciwzakrzepowych. Istnieje jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić sam, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia .
Jakie są rodzaje leków przeciwzakrzepowych?
Leki przeciwzakrzepowe dzielą się na różne grupy. Najbardziej odpowiedni rodzaj leku przeciwzakrzepowego będzie zależał od stanu medycznego, który należy leczyć:
- leki przeciwpłytkowe są przeznaczone głównie dla osób, które miały zawał serca lub udar mózgu z powodu miażdżycy (zwężenia naczyń krwionośnych). Najczęściej stosowanym lekiem przeciwpłytkowym jest kwas acetylosalicylowy (lek w lekach takich jak aspiryna). Leki przeciwpłytkowe są przyjmowane w postaci tabletek,
- doustne leki przeciwzakrzepowe są znacznie skuteczniejsze niż leki przeciwpłytkowe. Przykłady obejmują antagonistów witaminy K i bezpośrednie doustne leki przeciwzakrzepowe (DOAC). Leki te są głównie stosowane w leczeniu migotania przedsionków , po wszczepieniu sztucznych zastawek serca lub po zatorowości płucnej (płucnej) . Niektóre z nich można stosować po poważnych zabiegach chirurgicznych, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich – lub po zatorowości płucnej, aby zapobiec rozwojowi dalszych zatorów. Doustne leki przeciwzakrzepowe są również przyjmowane w postaci tabletek,
- heparyna jest szczególnie odpowiednia do leczenia ostrego, na przykład w zakrzepicy żylnej lub zatorowości płucnej. Jest wstrzykiwana pod skórę lub dożylnie i zaczyna działać bardzo szybko.
Wybór leku przeciwzakrzepowego zależy również od wieku osoby, innych problemów zdrowotnych, interakcji z innymi lekami, a w rzadkich przypadkach także od alergii .
Jak działają leki przeciwpłytkowe?
Leki przeciwpłytkowe uniemożliwiają płytkom krwi prawidłowe działanie. Utrudniają płytkom krwi przyłączanie się do uszkodzonych naczyń krwionośnych, przyklejanie się do siebie i tworzenie skrzepu. Dlatego leki przeciwpłytkowe są również nazywane inhibitorami funkcji płytek krwi lub inhibitorami agregacji płytek krwi (gdzie „agregacja” oznacza przyklejanie się do siebie). Jak wspomniano powyżej, jednym z dobrze znanych leków przeciwpłytkowych jest kwas acetylosalicylowy (np. w Acardzie). Inne przykłady leków przeciwpłytkowych wydawanych na receptę to klopidogrel, dipirydamol, prasugrel i tikagrelor. Dawka 50 do 100 miligramów kwasu acetylosalicylowego jest już wystarczająca, aby zmniejszyć zdolność krwi do krzepnięcia. W wyższych dawkach, około 500 miligramów, lek ten jest również stosowany jako środek przeciwbólowy.
Jakie są skutki uboczne leków przeciwzakrzepowych?
Głównym skutkiem ubocznym leków przeciwzakrzepowych jest krwawienie. Chociaż obfite krwawienie zdarza się rzadko, jest to poważne powikłanie i wymaga bardzo szybkiego leczenia w szpitalu. Im wyższa dawka leku przeciwzakrzepowego, tym większe ryzyko poważnego krwawienia. Dalsze czynniki ryzyka obejmują starszy wiek i stosowanie niektórych innych leków, takich jak inne leki przeciwzakrzepowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub środki przeciwbólowe. Schorzenia takie jak przewlekła choroba nerek lub wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi i nowotwory mogą również zwiększać ryzyko krwawienia, podobnie jak picie dużej ilości alkoholu przez długi okres czasu. Ryzyko krwawienia w żołądku podczas stosowania leków przeciwpłytkowych jest szczególnie wysokie, jeśli lek ten jest przyjmowany razem z przeciwzapalnymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak (duże dawki) kwasu acetylosalicylowego (np. w aspirynie), diklofenaku, ibuprofenu i naproksenu, lub jeśli jest stosowany razem z innymi lekami przeciwzakrzepowymi. Ale czasami istnieją dobre medyczne powody, aby stosować więcej niż jeden lek przeciwzakrzepowy. Na przykład, dość powszechne jest stosowanie kombinacji dwóch leków przeciwpłytkowych w pierwszym roku po wszczepieniu stentu serca. Może mieć również sens stosowanie kombinacji leków przeciwzakrzepowych, jeśli masz kilka różnych problemów z sercem w tym samym czasie. Jeśli przyjmujesz leki przeciwpłytkowe przez dłuższy czas, leki chroniące żołądek, takie jak omeprazol i pantoprazol, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i krwawienia z żołądka.