Hemoroidy - maści, czopki, leki, tabletki
Hemoroidy są wyjątkowo wstydliwą dolegliwością, o której rzadko mówi się na głos. Przykre objawy i wysoka skłonność do nawrotów sprawiają, że żylaki odbytu potrafią w znacznym stopniu uprzykrzyć życie chorego. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia hemoroidów z wykorzystaniem ogólnodostępnych tabletek, maści i czopków, które wystarczą, aby zahamować rozwój choroby na wczesnym jej etapie oraz złagodzić nieprzyjemne objawy.
Jak rozpoznać hemoroidy?
Żylakom odbytu nie zawsze towarzyszą wyraźne objawy, zwłaszcza we wczesnych stadiach choroby. Pojawiające się objawy są jednak bardzo charakterystyczne i jasno wskazują na rozwój hemoroidów. Należy do nich m.in.:
- krwawienie z odbytu po wypróżnieniu,
- ból w okolicach odbytu,
- swędzenie i pieczenie okolic odbytu,
- zwiększona ilość wydzieliny śluzowej z odbytu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia (w późniejszych stadiach).
Warto zaznaczyć, że hemoroidy nie są zmianami nowotworowymi i nie prowadzą do groźnych dla życia chorego powikłań. Ich objawy są jednak wyjątkowo dokuczliwe, a w późniejszych stadiach mogą powodować problemy z nietrzymaniem stolca i stałe, intensywne dolegliwości bólowe. Stąd też tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, a także maści i czopki na hemoroidy (np. Criorectum Protect), które pomogą zahamować rozwój choroby i zmniejszyć intensywność objawów.
Hemoroidy - jak zapobiegać?
Choć po 50. roku życia ryzyko pojawienia się hemoroidów gwałtownie wzrasta, można zapobiegać im na każdym etapie życia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków odbytu należy stosować następujące środki zapobiegawcze:
- przyjmowanie dużej ilości płynów (przede wszystkim wody),
- prowadzenie diety bogatej w błonnik,
- unikanie siedzącego trybu życia,
- zachowywanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej,
- odpowiednia higiena miejsc intymnych i okolic odbytu,
- noszenie bielizny wykonanej z materiałów przepuszczających powietrze,
- unikanie alkoholu, a także dużych ilości kawy i herbaty,
- unikanie długotrwałego wstrzymywania stolca.
Zachowywanie podstawowych zasad profilaktyki nie tylko zapobiega wystąpieniu hemoroidów. W połączeniu z preparatami leczniczymi, takimi jak lek na hemoroidy np. Procto-Glyvenol Complex, pomogą one w leczeniu żylaków odbytu i zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Dlaczego hemoroidy krwawią?
Hemoroidy to w rzeczywistości powiększone, wypełnione krwią guzki krwawnicze. Ich nagłe powiększenie i powstanie żylaków odbytu powoduje nacisk mas kałowych na guzki podczas wypróżniania. To z kolei prowadzi do powstawania drobnych uszkodzeń na powierzchni guzków i ich krwawienia. Objaw ten, choć z pewnością niepokojący, nie wiąże się więc z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia.
Hemoroidy są najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu, jednak mimo to nie należy lekceważyć tego objawu. Pojawienie się nawet niewielkich ilości krwi może świadczyć o innych, poważnych chorobach układu pokarmowego i stanowi podstawę do konsultacji ze specjalistą, który wykluczy inne przyczyny krwawienia.
Hemoroidy po porodzie
Okres ciąży u kobiet sprzyja powstawaniu żylaków odbytu. Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, spowodowany uciskiem płodu na żyły w obrębie miednicy to mechaniczna przyczyna powstawania hemoroidów u kobiet ciężarnych. Dodatkowe czynniki to m.in. zwiększone ukrwienie narządów jamy brzusznej, spowodowane zmianami hormonalnymi oraz często towarzyszące kobietom w ciąży zaparcia. Na skutek wszystkich tych zmian w organizmie, niemal połowa kobiet cierpi na hemoroidy w ciąży lub po porodzie. W aptece dostępne są specjalistyczne preparaty na hemoroidy, które mogą być bezpiecznie stosowane przez kobiety w ciąży np. Criorectum, czopki i sztyft krioterapeutyczny lub żel łagodzący uczucie pieczenia i świądu ProRectal.
Hemoroidów w ciąży nie zawsze da się uniknąć, warto jednak stosować podstawowe środki zapobiegawcze. Kobiety ciężarne powinny więc pić dużo wody i stosować dietę bogatą w błonnik, w tym w warzywa i owoce. Zalecana jest również podstawowa aktywność fizyczna, o ile przebieg ciąży nie stanowi dla niej przeciwwskazania oraz unikanie długiego siedzenia w jednej pozycji.
Jak leczyć żylaki odbytu - maści i tabletki na hemoroidy
Istnieje wiele środków farmaceutycznych na hemoroidy, dostępnych zarówno bez recepty, jak i za wskazaniem specjalisty. Preparaty te dostępne są w formie tabletek, maści lub czopków. Największą skutecznością cechują się leki o działaniu miejscowym, a więc krem, czopki lub maść na hemoroidy. Łagodzą one ból i świąd w okolicach odbytu, a także pomagają we wchłanianiu się żylaków odbytu. Tabletki na hemoroidy stanowią zwykle uzupełnienie leczenia z wykorzystaniem środków miejscowych. Najczęściej polecane się tabletki zawierające w składzie diosminę w dużej dawce, np. Diosmina Colfarm Max 1000 mg.
Najlepsza maść na hemoroidy powinna, prócz ekstraktów ziołowych, zawierać aktywne substancje lecznicze - znieczulające i przeciwzapalne. W podobny sposób działają czopki przeciwko żylakom odbytu. Najsilniejsze czopki na hemoroidy mają złożony skład, a zawarte w nich substancje działają jednocześnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie, np. Hemorol.
Osoby borykające się z problemem żylaków odbytu zwykle w pierwszej kolejności sięgają po maści, których aplikacja jest z pozoru wygodniejsza niż w przypadku czopków. Choć działanie obu tych leków jest do siebie zbliżone, w rzeczywistości poleca się je na różne rodzaje hemoroidów. Maści najlepiej sprawdzą się w przypadku hemoroidów zewnętrznych, czyli zlokalizowanych w zewnętrznych okolicach odbytu. Z kolei czopki zalecane są w przypadku hemoroidów wewnętrznych.