Dlaczego cholesterol ma znaczenie?
Cholesterol krąży we krwi. Wraz ze wzrostem ilości cholesterolu we krwi wzrasta również ryzyko dla zdrowia. Wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do wyższego ryzyka chorób układu krążenia, takich jak choroby serca i udar. Dlatego ważne jest, aby zbadać poziom cholesterolu, aby móc poznać jego poziom. Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: cholesterol LDL , który jest zły, i HDL, który jest dobry. Zbyt dużo złego rodzaju lub zbyt mało dobrego rodzaju zwiększa ryzyko, że cholesterol będzie powoli gromadził się w wewnętrznych ścianach tętnic, takich jak te, które odżywiają serce i mózg. Cholesterol może łączyć się z innymi substancjami, tworząc gruby, twardy osad na wewnętrznej stronie tętnic. To zwęża tętnice i czyni je mniej elastycznymi – stan znany jako miażdżyca . Może to prowadzić do tworzenia się skrzepu krwi, który może zablokować jedną z tych zwężonych tętnic, powodując atak serca lub udar .
Jeśli chodzi o cholesterol, pamiętaj: sprawdzaj, zmieniaj i kontroluj. To znaczy:
- Sprawdź poziom cholesterolu - ważne jest, aby znać swoje liczby i ocenić ryzyko,
- Zmień dietę i styl życia - aby poprawić poziom hormonu,
- Kontroluj poziom cholesterolu - w razie potrzeby korzystając z pomocy lekarza.
Wysoki poziom cholesterolu jest jednym z głównych kontrolowanych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca , zawału serca i udaru mózgu. Jeśli masz inne czynniki ryzyka, takie jak palenie , wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca , ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej. Im więcej czynników ryzyka występuje i im są one poważniejsze, tym wyższe jest ogólne ryzyko.
Jakie są przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu (LDL)?
Twój organizm naturalnie produkuje cały cholesterol LDL (zły), którego potrzebuje. Niezdrowy tryb życia sprawia, że ??organizm produkuje więcej cholesterolu LDL, niż potrzebuje. To jest przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu LDL u większości ludzi.
Do zachowań, które mogą negatywnie wpływać na poziom cholesterolu, zalicza się:
- niezdrowa dieta,
- brak aktywności fizycznej,
- palenie tytoniu lub narażenie na dym tytoniowy,
- nadwaga lub otyłość,
Niektórzy ludzie dziedziczą geny od matki lub ojca, które powodują, że mają zbyt dużo cholesterolu. To się nazywa rodzinna hipercholesterolemia (FH). Nasilenie FH jest związane z czasem trwania i stężeniem cholesterolu LDL we krwi. FH jest niebezpieczne, ponieważ może powodować przedwczesną miażdżycową chorobę serca. Jeśli w Twojej rodzinie występowała FH lub masz problemy z wysokim cholesterolem, zmierz poziom cholesterolu.
Jak radzić sobie z wysokim poziomem cholesterolu ?
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie wysoki poziom cholesterolu, Twój ogólny stan zdrowia i inne zagrożenia, takie jak palenie lub wysokie ciśnienie krwi, pomogą Ci w wyborze leczenia. Czynniki te mogą łączyć się z wysokim poziomem cholesterolu LDL lub niskim poziomem cholesterolu HDL, co może mieć wpływ na Twoje zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Dobra wiadomość jest taka, że wysoki poziom cholesterolu można obniżyć, zmniejszając ryzyko chorób serca i udaru. Jeśli masz 20 lat lub więcej, zbadaj poziom cholesterolu i skonsultuj się z lekarzem, aby dostosować poziom cholesterolu w razie potrzeby. Często zmiana przyzwyczajeń może pomóc w znacznym obniżeniu cholesterolu we krwi. Jeśli same zmiany stylu życia nie poprawią poziomu cholesterolu, mogą zostać przepisane leki . Zmiany stylu życia obejmują:
- spożywanie zdrowej dla serca diety- z dietetycznego punktu widzenia najlepszym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu jest zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Dietetycy zalecają ograniczenie tłuszczów nasyconych do mniej niż 6% dziennej liczby kalorii i unikanie tłuszczów trans, Ograniczenie tych tłuszczów oznacza ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i produktów mlecznych z pełnego mleka. Zamiast tego wybieraj odtłuszczone mleko, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe. Oznacza to również ograniczenie smażonego jedzenia i gotowanie na zdrowych olejach, takich jak olej roślinny. Zdrowa dla serca dieta powinna zawierać przede wszystkim owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, drób, ryby, orzechy i oleje roślinne z gatunków nietropikalnych . Należy natomiast ograniczyć spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa, produktów spożywczych i napojów słodzonych sodem oraz cukrem. Aby być mądrzejszym w kwestii tego, co jesz, zwracaj większą uwagę na etykiety produktów. Na początek: Poznaj swoje tłuszcze . Wiedza o tym, które tłuszcze podnoszą poziom cholesterolu LDL (tłuszcze nasycone i trans), a które nie (tłuszcze nienasycone), jest kluczowa dla obniżenia ryzyka chorób serca. Gotuj, aby obniżyć poziom cholesterolu . Zdrowa dla serca dieta może pomóc Ci kontrolować poziom cholesterolu we krwi.
- bycie bardziej aktywnym fizycznie - siedzący tryb życia obniża HDL (dobry) cholesterol. Mniej HDL oznacza mniej dobrego cholesterolu, który usuwa zły cholesterol z tętnic. Aktywność fizyczna jest ważna. Przynajmniej 150 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności tygodniowo wystarczy, aby obniżyć zarówno poziom cholesterolu, jak i wysokie ciśnienie krwi. Masz wiele opcji: szybki spacer, pływanie, jazda na rowerze, a nawet energiczna praca w ogrodzie mogą spełnić Twoje oczekiwania.
- rzucanie palenia - palenie tytoniu i waporyzacja obniżają poziom cholesterolu HDL. Co gorsza, gdy osoba z niezdrowym poziomem cholesterolu pali, ryzyko choroby wieńcowej wzrasta bardziej niż w innym przypadku. Palenie zwiększa również ryzyko innych czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca. Rzucając palenie, palacze mogą obniżyć poziom trójglicerydów i zwiększyć poziom cholesterolu HDL. Może to również pomóc zmniejszyć uszkodzenia i poprawić funkcjonowanie tętnic. Osoby niepalące powinny unikać narażenia na bierne palenie.
- utrata wagi - nadwaga lub otyłość zwykle zwiększają prawdopodobieństwo wzrostu złego cholesterolu i obniżenia dobrego cholesterolu. Jednak utrata wagi zaledwie o 5% do 10% może pomóc poprawić niektóre wartości cholesterolu i inne czynniki ryzyka chorób serca.
- suplementy diety - na obniżenie cholesterolu skutecznie działają suplementy zawierające monokolinę K (np. Lipiforma), kwasy omega-3 oraz witaminy (E,C,B6.B12).