Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to połączenie objawów fizycznych, psychologicznych/emocjonalnych lub behawioralnych, które pojawiają się na jeden lub dwa tygodnie przed rozpoczęciem miesiączki po okresie owulacji. Zakres nasilenia waha się od łagodnego do ciężkiego, który może utrudniać pracę i czynności codzienne. Zaczynają ustępować wraz z początkiem miesiączki, gdy poziom hormonów zaczyna wracać do swojego poziomu. Objawy PMS mogą zmieniać się w ciągu życia i mogą powodować depresję , stres lub historię depresji poporodowej. PMS może się nasilić, gdy kobiety zbliżają się do menopauzy, zwłaszcza pod koniec 30. lub 40. roku życia i ustąpić po menopauzie.
W ofercie internetowej apteki Namex mamy kilka preparatów ziołowych np. Cyclodynon, Mastodynon dzięki którym można łagodzić dokuczliwe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Jakie są przyczyny bólu menstruacyjnego?
Podczas miesiączki macica kurczy się, pomagając wydalić wyściółkę. Substancje hormonopodobne (prostaglandyny) odpowiedzialne za ból i stan zapalny powodują skurcze mięśni macicy. Wyższy poziom prostaglandyn wiąże się z silniejszymi skurczami menstruacyjnymi. Bóle menstruacyjne mogą być spowodowane przez:
- endometriozę -tkanka działająca podobnie do wyściółki macicy rozrasta się poza macicą, najczęściej na jajowodach, jajnikach lub tkance wyściełającą miednicę,
- mięśniaki macicy - te nienowotworowe narośla w ścianie macicy mogą powodować ból,
- adenomiozę - tkanka wyściełająca macicę zaczyna wrastać w warstwę mięśniową macicy, najczęściej w rejonie jej trzonu,
- zapalenie narządów miednicy mniejszej - zakażenie żeńskich narządów rozrodczych jest zwykle spowodowane przez bakterie przenoszone drogą płciową,
- zwężenie szyjki macicy -u niektórych kobiet otwór szyjki macicy jest na tyle mały, że utrudnia przepływ menstruacyjny, powodując bolesny wzrost ciśnienia w macicy.
Jak łagodzić ból menstruacyjny?
Ból lub dyskomfort przed okresem lub w jego trakcie jest częstym zjawiskiem. Poniżej przedstawiono sprawdzone sposoby łagodzenia bólu miesiączkowego:
- weź ciepłą kąpiel lub prysznic,
- połóż termofor na brzuchu,
- spróbuj masować brzuch i plecy,
- spróbuj delikatnych ćwiczeń, takich jak joga, pływanie, spacery lub jazda na rowerze
- ogranicz spożywanie alkoholu
- zastosuj leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen,
- zastosuj leki rozkurczowe, takie jak No-spa.
Jeśli pomimo zastosowania środków przeciwbólowych i rozkurczowych odczuwasz silny ból menstruacyjny zgłoś się do ginekologa w celu diagnostyki.