Jak złagodzić ból gardła przy refluksie?
W przypadku występującego bólu gardła u osoby, która zmaga się z refluksem, należy zastosować miejscowe preparaty przeciwbólowe. Preparaty w formie sprayu jak Uniben, Tantum Verde czy Gardimax Medica oraz preparaty do płukania jamy ustnej jak Glimbax na bazie diklofenaku czy Gargarin pomogą w bólu gardła nie nadwyrężając żołądka. Dodatkowo warto zastosować preparaty nawilżające i powlekające gardło, aby zminimalizować suchość i podrażnienie np. Isla. Nie polecane są preparaty w formie tabletek do ssania, ponieważ w większości zawierają substancje, które mogą powodować dolegliwości żołądkowe jak cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
Dlaczego boli gardło od klimatyzacji?
Duża różnica temperatur, wchodzenie i wychodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń, do tego suche powietrze w pomieszczeniu klimatyzowanym, powoduje suchość w gardle. Suche powietrze powoduje objawy takie jak:
- swędzenie w gardle,
- chrypa,
- pochrząkiwanie,
- drapanie w gardle.
Jeżeli długo przebywamy w pomieszczeniu klimatyzowanym to warto sięgnąć po preparaty takie jak np. tabletki z porostem islandzkim (takie jak Argentussin Gardło) i prawoślazem. Śluzy zawarte w tych tabletkach osłonią i nawilżą gardło oraz jamę ustną.
Ból gardła przy przełykaniu śliny- domowe sposoby
W przypadku lekkiego bólu gardła lub w przypadku braku w domowej apteczce preparatów na ból gardła, warto sięgnąć po sprawdzone metody domowe takie jak:
- Płukanka z soli - bezpieczna już u dzieci od 6 r.ż. pozwoli skrócić czas trwania infekcji bakteryjnej. Płukanie 2 razy w ciągu dnia, w proporcji 1 szklanka ciepłej wody i 1 łyżeczka soli.
- Czosnek - ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Czosnek należy ssać. Ważne! Czosnek może spowodować zgagę i nudności. Maksymalnie 3-4 ząbki czosnku w ciągu dnia.
- Miód - ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Miody niepasteryzowane wykazują właściwości mogące wspomóc leczenie gardła, warto dodać miód do ciepłej (nie gorącej) herbaty czy wody.
- Imbir - działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Posiekany imbir należy dodać do ciepłej herbaty, wystarczy 1-2 łyżeczki na kubek. Skutecznym rozwiązaniem będzie również ssanie małego kawałka imbiru, może przynieść to ulgę podczas silnego bólu gardła.
- Nawilżanie powietrza - suche powietrze podrażnia i tak już podrażnione chorobowo gardło. Łatwy sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza jest położenie mokrych ręczników na kaloryfer albo użycie nawilżacza powietrza.
- Płyny - należy pić jak najczęściej małymi łykami, aby nawilżać gardło. Płyny nie powinny być zimne ani zbyt gorące, ponieważ mogą w ten sposób pogłębić ból gardła.
- Inhalacje - w przypadku braku nebulizatora, warto wykonać inhalację gorącą wodą. Należy wlać do miski lub garnka gorącą wodę z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego lub sypkich ziół np. majeranek, tymianek i inhalować się, będąc przykrytym ręcznikiem.
- Goździki - ze względu na silne działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe to idealny sposób na naturalne zioła do ssania na silny i kłujący ból gardła. Goździki możemy zastosować na wiele sposobów, od przygotowania syropu, naparu, płynu do płukania gardła po najprostsze żucie goździka. Natychmiastowa ulga w bólu gardła gwarantowana.
Jeśli pomimo zastosowania domowych sposobów na ból gardła czujemy, że dolegliwości nie ustępują, stają się nasilone albo pojawiają się inne symptomy, takie jak gorączka bądź kaszel, należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Jak rozpoznać ból gardła u niemowlaka?
Ból gardła u niemowlaka może być trudny do zidentyfikowania, dziecko nie jest w stanie powiedzieć co i gdzie go boli. Objawy mogą być niespecyficzne i czasami trudno jest je powiązać z bólem gardła. Często występujące objawy:
- płacz,
- temperatura (w przypadku zakażenia wirusowego temperatura może nie występować w ogóle albo być podwyższona w niewielkim stopniu),
- utrata apetytu,
- próba drapania się dziecka po szyi,
- nadprodukcja śliny,
- ogólne rozdrażnienie.
Objawy występujące u niemowlaka mogą być mylone z np. kolką, ząbkowaniem bądź innymi dolegliwościami. Żeby dowiedzieć się co powoduje u dziecka wszystkie te dolegliwości, należy zajrzeć dziecku w gardło i zobaczyć czy występuje zaczerwienienie lub jakikolwiek nalot na migdałkach. W przypadku zauważenia nieprawidłowości należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który zdiagnozuje problem i rozpocznie leczenie. Do momentu umówienia się na wizytę z maluszkiem, warto zadbać o nawilżenie powietrza. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu drażni i tak już podrażnione gardło niemowlaka. Szybki sposób to położenie mokrych ręczników na kaloryfery bądź zastosowanie nawilżacza powietrza przy łóżeczku dziecka. Ulgę maluszkowi może przynieść zastosowanie inhalacji ze zwykłej soli fizjologicznej.
Ból gardła możemy uśmierzyć naturalnymi metodami lub stosując preparaty do tego dedykowane. Tabletki do ssania, aerozole (np. Benzydamine neo-angin forte), płukanki do gardła, syropy, pomogą skutecznie pozbyć się bólu gardła. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty, którzy doradzą i pomogą w wyborze skutecznych leków na ból gardła.