Jakie substancje czynne znajdują się w maściach/żelach przeciwbólowych?
Dostępne bez recepty miejscowe leki przeciwbólowe często zawierają salicylan metylu (np. Bengay). Składnik ten podrażnia skórę i rozszerza naczynia krwionośne, powoduje uczucie rozgrzania. Większość maści przeciwbólowych mogą również zawierać niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). NLPZ to głównie ibuprofen, diklofenak czy naproksen . Po wchłonięciu przez skórę NLPZ zmniejsza reakcję zapalną. Niektóre miejscowe leki przeciwbólowe zawierają również kapsaicynę (np. Capsagamma), substancję występującą w papryczkach chili, odpowiedzialną za wywoływanie uczucia rozgrzewania. Inne produkty mogą zawierać mentol, znany, który powoduje uczucie chłodu. W zamian to uczucie chłodu znieczula zakończenia nerwowe. Podobnie jak lód lub zimne okłady, mentol zmniejsza przepływ krwi tętniczej.
Kiedy stosować miejscowy lek przeciwbólowy?
Miejscowe leki przeciwbólowe działają najlepiej na ostry ból mięśniowo-szkieletowy Jeśli pacjent odczuwa dokuczliwy ból szyi lub naciągnął mięsień, korzystne może okazać się nałożenie warstwy maści/żelu, które spowoduje złagodzenie stanu zapalnego i poprawę samopoczucia.
Preparaty te są również stosowane w leczeniu:
- artretyzmu
- drobnych bóli
- naciągniętych lub obolałych mięśni
- skręcenia i nadwyrężenia.
Wykazano również, że miejscowe leki przeciwbólowe zmniejszają dyskomfort i ból związany z nowotworem.
Żele, kremy, spraye lub plastry – co jest najlepsze?
Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji, ale ważne jest, aby sprawdzić składniki aktywne w każdym produkcie. Przed wyborem odpowiedniego preparatu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą , który po zapoznaniu się z objawami dobierze odpowiednią formę miejscowego leku przeciwbólowego. Plaster zazwyczaj dobrze sprawdza się w miejscu, w którym można go przykleić na płaską powierzchnię, dlatego najlepiej sięgnąć po ten produkt w przypadku bólu pleców lub szyi. Z drugiej strony, na bolący łokieć lub kolano najlepszy może być krem lub żel, aby staw nadal mógł się poruszać i zginać.
Czy miejscowe leki przeciwbólowe mogą być niebezpieczne?
Ważne jest, aby używać tych produktów zgodnie z zaleceniami. Chociaż jest to niezwykle rzadkie, zdarzały się przypadki, gdy nadmierne i niewłaściwe użycie doprowadziło do poważnych skutków ubocznych, a nawet śmierci z powodu zatrucia salicylanami.
Przed zastosowaniem miejscowo leku przeciwbólowego, pamiętaj o:
- przed nałożeniem produktu przeczytaj uważnie etykietę
- nie stosować na otwarte rany lub skórę, która jest już zraniona lub podrażniona
- nie stosować w pobliżu oczu i narządów płciowych
- nie używać z wysoką temperaturą, zwłaszcza poduszką grzewczą lub gorącą wodą
- jeśli wystąpi wysypka, należy przerwać stosowanie leku i poinformować o tym lekarza
- jeśli uczucie pieczenia jest zbyt bolesne i nieprzyjemne, użyj ręcznika, aby usunąć produkt ze skóry
Eksperci zalecają, aby nie stosować miejscowych środków przeciwbólowych (jakiegokolwiek rodzaju), jeśli jesteś w ciąży.