Dlaczego odleżyna śmierdzi?
Odleżyna to rana martwicza, która może powstawać u osób chorych leczonych w warunkach domowych, a także leczonych na różnych oddziałach szpitalnych. Może pojawiać się u pacjentów niezależnie od ich wieku. Ranie odleżynowej mogą towarzyszyć następujące objawy:
- nieprzyjemny zapach,
- ból,
- zaczerwienienie,
- swędzenie,
- obrzęk,
- stwardnienie skóry.
Bardzo łatwo do rany mogą dostać się bakterie a wtedy może dojść do jej zakażenia. Niestety, zakażone miejsce poza bólem, który rana sprawia pacjentowi, powoduje dyskomfort w postaci bardzo nieprzyjemnego zapachu. Gromadzące się w ranie bakterie doprowadzają do pojawienia się ropy i miejscowej martwicy tkanek, co powoduje brzydki zapach. Dlatego tak ważne jest zapobieganie pojawieniu się odleżyn oraz prawidłowe ich leczenie, na przykład przy zastosowaniu odpowiednich preparatów na odleżyny. Powstawaniu odleżyn można w większości przypadków skutecznie zapobiec, wymaga to jednak odpowiedniej profilaktyki. Gdy jednak już dojdzie do powstania rany, konieczne jest prawidłowe jej leczenie, przy wykorzystaniu specjalistycznych preparatów, m.in. plastrów na odleżyny np. Inadine. Proces gojenia rany odleżynowej jest bardzo długi i najważniejszym aspektem jest zapobieganie powstawaniu rany. Pacjenci, którzy spędzają dużo czasu w jednej pozycji, na przykład leżącej lub siedzącej, powinni być poddawani codziennej, szczegółowej obserwacji skóry, aby w szybkim czasie wykryć chorobowo zmienione miejsca.
Co na odleżyny u starszej osoby
Odleżyny to jedne z najczęstszych ran przewlekłych u osób starszych, u których ryzyko powstawania ran jest zwiększone. Sprzyjają temu między innymi:
- wymuszona pozycja leżąca lub niechęć do wykonywania ruchu,
- nadwaga i otyłość,
- choroby współistniejące (np. cukrzyca, choroba nowotworowa),
- przyjmowanie niektórych leków (m.in. glikokortykosteroidów),
- utrudniona współpraca z pacjentem.
Odleżyny, które pojawiają się u pacjentów geriatrycznych, wymagają zaawansowanej pielęgnacji i prawidłowego leczenia. Skóra osób starszych jest cienka i sucha, dlatego warto dostosować odpowiednie środki, np. balsam na odleżyny Anticubit, kremy i maści na odleżyny np. Braunovidon. Skóra osób starszych jest również pozbawiona prawidłowej ochrony, dlatego dużo łatwiej o jej uszkodzenie i zakażenie.
Przykładem produktu, który sprawdzi się u osób starszych, jest balsam na odleżyny. Jest to produkt na odleżyny o stosunkowo lekkiej konsystencji, który szybko i dobrze się wchłania. U pacjentów geriatrycznych konieczne może być zastosowanie produktu bardziej treściwego, jak kremy na odleżyny. Krem i maść na odleżyny to produkty o bogatym składzie, które przy okazji nawilżą i odżywią skórę, naprawiając barierę ochronną skóry. W przypadku ran głębokich i rozległych można wykorzystać opatrunek na odleżyny, na przykład w postaci plastra, który zabezpieczy ranę przed dalszym zakażeniem. Wygodnym rozwiązaniem będzie także spray na odleżyny np. Pinol, którego szybko odkaża ranę i tworzy cienką warstwę ochronną. Rynek apteczny bogaty jest w odpowiednie produkty, w tym wygodne w stosowaniu spraye i płyny na odleżyny a nawet pasty, oliwki oraz proszki. Wybór produktu można skonsultować z farmaceutą lub lekarzem.
Co stosować na głębokie odleżyny?
Zapobieganie powstawaniu odleżyn to trudny, codzienny obowiązek opiekunów chorych i personelu medycznego. Pojawienie się głębokich, zaawansowanych odleżyn generuje u pacjentów ból i stres. Niestety, takie rany mogą pojawić się nawet u ludzi niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim, o ogólnym dobrym stanie zdrowia. W przypadku pacjentów, którzy są w stanie sami pielęgnować ranę, przydatny może być spray na odleżyny np. SOFARGEN, ponieważ łatwiej używać go do miejsc trudno dostępnych, na przykład tyłu nóg czy pleców i pośladków.
Bardzo ważna jest także profilaktyka, w której stosuje się także inne produkty przeciwodleżynowe, na przykład:
- ochraniacze (np. na nogi, ręce, okolice lędźwiowe),
- podkładki pod miejsca narażone na ucisk,
- wygodne materace z odpowiednimi wgłębieniami.
Te produkty dostępne są w wielu rozmiarach i można dostosować je do budowy ciała. Dzięki nowoczesnym produktom dostępnym w aptekach, można zatrzymać rozwój odleżyn i znacznie przyspieszyć proces gojenia ran. Opatrunki, takie jak plastry na odleżyny, stanowią barierę ochronną i nie przepuszczają bakterii oraz innych szkodliwych mikroorganizmów. Trzeba pamiętać o tym, że wszelkie opatrunki muszą być zmieniane maksymalnie co 48 godzin. Każdorazowo konieczne jest również odkażanie rany, na przykład za pomocą specjalnego płynu na odleżyny. Rany, które są już na dobrej drodze do wygojenia, należy nadal pielęgnować i zabezpieczać, ponieważ bardzo łatwo o ponowne pojawienie się odleżyny. Równie ważnym elementem profilaktyki jest również jak najczęstsza zmiana pozycji pacjenta. Ponieważ leczenie rany odleżynowej może trwać naprawdę bardzo długo stosowanie odpowiedniej profilaktyki i preparatów na odleżyny, które zapobiegają ich powstawaniu, jest kluczowym sposobem zapobiegania powstawaniu rany. Jednak jeśli dojdzie do powstania rany, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i udać do apteki w celu zakupienia odpowiednich środków.