Jakie są objawy opryszczki pospolitej?
Po pierwszym zakażeniu wirusem (infekcja pierwotna) możesz nie mieć żadnych objawów. Po pewnym czasie opryszczka może wystąpić ponownie, która będzie nawracała (nawracająca infekcja).Jeśli pierwotna infekcja powoduje objawy, mogą one być dość poważne. Objawy pierwotnej infekcji u dzieci najprawdopodobniej rozwiną się w wieku poniżej pięciu lat.
Objawy u dzieci obejmują:
- obrzęk i podrażnienie dziąseł z małymi, bolesnymi ranami w jamie ustnej i wokół niej – jest to tak zwane opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej,
- ból gardła i obrzęk węzłów chłonnych,
- wytwarzając więcej śliny niż zwykle,
- wysoka temperatura (gorączka) wynosząca 38°C lub wyższą,
- odwodnienie,
- złe samopoczucie (nudności),
- bóle głowy
Opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej zwykle dotyka małe dzieci, ale może rozwinąć się u dorosłych.
Może trwać od 10 do 14 dni, a rany goją się do trzech tygodni. Zapalenie dziąseł i jamy ustnej zwykle nie nawraca po pierwotnej infekcji. Pierwotne wirusy opryszczki pospolitej występują rzadko u dorosłych. Ale objawy są podobne do tych, których doświadczają dzieci.
Objawy pierwotnej infekcji u dorosłych obejmują:
- ból gardła z lub bez powiększonych węzłów chłonnych,
- nieświeży oddech (halitoza) i bolesne owrzodzenia w jamie ustnej i wokół niej – mogą przekształcić się w wrzody z szarym lub żółtym środkiem.
Jeśli wirus opryszczki pospolitej rozwinie się we wczesnym wieku, może on nawracać w późniejszym okresie życia.
Jak zapobiegać opryszczce pospolitej?
Wirus opryszczki pospolitej – zwany także „opryszczką wargową”– jest wysoce zaraźliwy. Można go łatwo przenieść z osoby na osobę poprzez bliski i bezpośredni kontakt. Wirus po zarażeniu pozostaje przez większość czasu nieaktywny (uśpiony). Nie można zapobiec zakażeniu wirusem ani zapobiec nawrotom opryszczki. Możesz jednak podjąć kroki, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się infekcji. Opryszczka jest najbardziej zaraźliwa, gdy pękają pęcherzyki. Pozostaje zaraźliwa, dopóki pęcherzyki nie zostaną całkowicie wyleczone. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi, dopóki opryszczka całkowicie się nie zagoi i nie zniknie. Nie musisz rezygnować z pracy ani opuszczać szkoły, jeśli Ty lub Twoje dziecko cierpicie na opryszczkę. Możesz pomóc zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa opryszczki i nawrotu opryszczki poprzez:
- unikanie dotykania opryszczki, chyba że nakładasz krem na opryszczkę – kremy należy delikatnie nałożyć, a nie wcierać, ponieważ może to dodatkowo uszkodzić skórę,
- zawsze myj ręce przed i po nałożeniu kremu na opryszczkę oraz po dotknięciu zakażonego obszaru,
- nie udostępnianie kremów na opryszczkę ani leków innym osobom, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się infekcji,
- nie udostępnianie przedmiotów, które mają kontakt z dotkniętym obszarem, takich jak szminki lub sztućce,
- unikanie całowania do czasu całkowitego wygojenia się opryszczki
Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu noworodków, kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością, np. osób zakażonych wirusem HIV lub poddawanych chemioterapii. Jeśli wiesz, co zwykle wywołuje opryszczkę, staraj się unikać czynników wyzwalających. Balsam do ust z filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższy) może pomóc w zapobieganiu opryszczce wywołanej jasnym światłem słonecznym.
Jak leczyć opryszczkę pospolitą?
Nawracająca opryszczka zwykle ustępuje samoistnie, bez leczenia, w ciągu 7 do 10 dni. Kremy przeciwwirusowe (np.Hascovir) i inne kuracje są dostępne bez recepty w aptekach. Prawidłowo stosowane mogą pomóc złagodzić objawy i przyspieszyć czas gojenia. Aby zabiegi te były skuteczne, należy je zastosować już po pojawieniu się pierwszych oznak opryszczki.
Dzieje się tak, gdy wokół ust odczuwasz mrowienie, swędzenie lub pieczenie. Jest mało prawdopodobne, aby zastosowanie leczenia przeciwwirusowego po tym początkowym okresie dało większy efekt. Zapytaj farmaceutę, jeśli potrzebujesz informacji na temat leczenia opryszczki. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, w ciężkich przypadkach może przepisać tabletki przeciwwirusowe.