O czym świadczy kaszel suchy?
Kaszel suchy to najczęściej objaw infekcji górnych dróg oddechowych, która doprowadziła do uszkodzenia nabłonka oskrzeli. Nadwrażliwość oskrzeli może wynikać jednak także z alergii, astmy, refluksu, ekspozycji na dym papierosowy, zbyt suchego powietrza lub nowotworu. Z tego powodu nie zawsze leczenie objawowe suchego kaszlu wystarczy. Kluczowe jest poznanie jego przyczyny. Suchemu kaszlowi towarzyszy przekrwienie dróg oddechowych, a niekiedy także łzawienie oczu. Na sam kaszel suchy stosuje się preparaty przeciwkaszlowe, które hamują w mózgu ośrodek nerwowy odpowiadający za odruch kaszlu. Innymi słowy – sprawiają, że tymczasowo przestaje się odczuwać dyskomfort skłaniający do kaszlu.
Jakie leki na kaszel suchy?
W przypadku kaszlu suchego szczególnie ważny jest dobór leków przez lekarza. Wynika to z faktu, że na kaszel suchy stosuje się leki przeciwkaszlowe. Te z kolei nie powinny być zażywane przez osoby, w których drogach oddechowych zalega wydzielina. Najlepiej może ocenić to specjalista, który zaleci stosowanie odpowiedniego preparatu. Do wyboru pozostają zarówno tabletki, jak i syropy na kaszel suchy. Zawierają substancje takie jak:
- Kodeina – to jeden z popularniejszych składników wykorzystywanych w leczeniu suchego kaszlu. Zwykle zawierają go tabletki na kaszel suchy. Ma również właściwości przeciwbólowe. Ponieważ jest lekiem opioidowym, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, nie mogą stosować jej dzieci poniżej 12. roku życia. Istnieją także inne przeciwwskazania do stosowania kodeiny, które bierze pod uwagę lekarz, zanim przepisze lek z jej zawartością.
- Butamirat – to nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli, ułatwiając oddychanie. Zawiera go na przykład syrop przeciwkaszlowy Atussan.
- Lewodropropizyna – ta substancja działa obwodowo na oskrzela, hamując przewodzenie z nich bodźców czuciowych. Hamuje także skurcze oskrzeli wywołane histaminą, bradykininą i serotoniną. Lek zawiera między innymi syrop Contril.
- Ziołowe – wiele leków przeciwkaszlowych bazuje na naturalnych składnikach o właściwościach osłaniających i powlekających. Zawierają je syropy na kaszel suchy takie jak Mucodual 2w1 kaszel + gardło z wyciągiem z korzenia prawoślazu czy Broncchostop Duo z ekstraktem z ziela tymianku. W innych, naturalnych preparatach przeciwkaszlowych stosowane są również wyciągi z podbiału, pierwiosnka lekarskiego, bluszczu pospolitego, babki lancetowatej czy dziewanny.
Jak stosować leki na kaszel suchy?
Przed sięgnięciem po leki na kaszel suchy warto odbyć wywiad lekarski, który umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zwykle suchy kaszel trwa około 3 dni – po tym czasie powinien minąć lub przekształcić się w kaszel mokry, który wymaga stosowania innych leków. Jeśli nie masz pewności, czy masz kaszel suchy, czy mokry, możesz wybrać syrop Herbapect, który jest bezpieczny dla obu przypadków. Jeśli kaszel nie ustępuje i nie chce przekształcić się w kaszel mokry z charakterystyczną flegmą, należy skonsultować się z lekarzem. Do wizyty u specjalisty skłaniać powinny także inne, niepokojące objawy współwystępujące: wymioty oraz duszności. Jeśli lekarz zalecił stosowanie preparatu o działaniu wykrztuśnym, pamiętaj, by nie przyjmować go na noc. Zaleca się zażywanie tego rodzaju leków na co najmniej 3 godziny przed snem.
Jak złagodzić kaszel suchy?
Oprócz stosowania leków na suchy kaszel w złagodzeniu uporczywych napadów kaszlu mogą pomóc także inne działania:
- Nawilżanie powietrza – przebywanie w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu może dodatkowo podrażniać nabłonek dróg oddechowych.
- Inhalacje – pomagają nawilżyć drogi oddechowe i przyspieszają procesy regeneracyjne.
- Maści rozgrzewające – rozsmarowywane na skórze i wdychane mogą działać wykrztuśnie, przekształcając kaszel suchy w mokry.
- Dbanie o nawodnienie – niewystarczające spożycie wody może sprzyjać przesuszeniu nabłonka oskrzeli.
- Spanie z wysoko ułożonymi poduszkami – nieco wyższa niż normalnie pozycja głowy podczas leżenia ułatwia zasypianie z kaszlem suchym.