Leki na kaszel mokry
W ofercie apteki internetowej NAMEX znajdują się liczne leki na kaszel mokry, które możesz kupić bez recepty. Różnią się między innymi formą podania, która ma szczególne znaczenie dla dzieci lub osób z trudnościami w przełykaniu. Do wyboru pozostają zatem nie tylko standardowe kapsułki i tabletki na kaszel mokry, ale również syropy, płyny, krople, pastylki musujące i proszki do rozpuszczenia w wodzie. Poszczególne preparaty różnią się dawkowaniem dostosowanym do wieku. Dla najmłodszych pacjentów powstają leki na kaszel mokry o atrakcyjnym smaku, na przykład malinowym, które zachęcają dzieci do regularnego zażywania.
Substancje czynne w lekach na kaszel mokry
Leki na kaszel mokry to tzw. leki mukoaktywne. Szeroka kategoria leków wykrztuśnych obejmuje preparaty o działaniu: pobudzającym receptory odpowiedzialne za odruch odkrztuszania, zwiększającym produkcję śluzu i rozrzedzającym jego konsystencję. Bez recepty kupić można na przykład leki oparte na składnikach o pochodzeniu roślinnym, między innymi z ekstraktem z tymianku, babki lancetowatej, korzenia senegi, lukrecji, mydlnicy czy pierwiosnka. Naturalne leki na kaszel mokry mogą zawierać również jodek potasu. Należy jednak mieć na uwadze, że za skuteczność leków na kaszel odpowiadają konkretne substancje czynne. Dlatego tak ważne jest, aby to lekarz zalecał stosowanie określonych preparatów. W ich składzie najczęściej występuje:
- Acetylocysteina – zawierają ją popularne tabletki musujące na kaszel mokry ACC 200 mg. Rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie, co ma zastosowanie w przypadku kaszlu charakteryzującego się nadmierne lepkim śluzem. Acetylocysteinę lekarz może przepisać zarówno w przypadku przeziębienia, jak i zapalenia oskrzeli.
- Erdosteina – ta substancja również rozrzedza flegmę, co ułatwia jej odkrztuszanie. Zawiera ją lek na kaszel mokry Erdomed Muko 225 mg, który wspomaga leczenie ostrych oraz przewlekłych schorzeń dróg oddechowych takich jak zapalenie oskrzeli.
- Bromheksyna – bazują na niej syropy na kaszel mokry Flegamina. Organiczny związek chemiczny działa wykrztuśnie poprzez stymulację transportu śluzowo-rzęskowego. Można stosować go w przypadku zapalenia oskrzeli, krtani lub zatok, a także astmy oskrzelowej lub mukowiscydozy.
- Ambroksol – rozrzedza wydzielinę i chroni drogi oddechowe przed jej ponownym zaleganiem. Zwiększa ilość śluzu i zmniejsza jego lepkość. Wspomaga leczenie ostrych i przewlekłych chorób płuc oraz oskrzeli. W naszej aptece możesz zamówić na przykład tabletki na kaszel mokry Mucosolvan, które nie zawierają cukru.
- Karbocysteina – pochodna L-cysteiny zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i nadaje jej płynniejszą konsystencję. Może zostać zalecona do stosowania w przypadku zapalenia oskrzeli, zatok lub oskrzelików. Substancję czynną zawiera na przykład syrop na kaszel mokry dla dzieci Flegamax.
Jak stosować leki na kaszel mokry?
Leki na kaszel mokry zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub na podstawie zaleceń producenta umieszczonych w ulotce dołączonej do preparatu. Leków wykrztuśnych nie należy jednak przyjmować na noc. Ostatnia dawka powinna zostać zażyta na co najmniej 3 godziny przed snem. Dostępne bez recepty leki na kaszel mokry są do stosowania krótkotrwałego – chyba że lekarz zaleci inaczej. Jeżeli podczas stosowania leków objawy kaszlu mokrego nie ustąpią w ciągu 4-5 dni, należy odbyć wizytę lekarską w celu ustalenia dalszego leczenia. Konieczne może być przykładowo wdrożenie innych leków na receptę. Warto mieć świadomość, że leki bez recepty nie pomogą na każdy kaszel mokry, na przykład inne substancje działają na ten wynikający z alergii albo astmy. Należy obserwować objawy towarzyszące kaszlowi, a także kolor i konsystencję odkrztuszanej plwociny. Może być przeźroczysta i śluzowata lub ropna, o nieprzyjemnym zapachu – w drugim przypadku świadczy to o bakteryjnym zapaleniu, na przykład zatok, oskrzeli, a nawet płuc.