W ostatnim czasie media społecznościowe zostały rozgrzane do czerwoności tematem związanym z zachorowalnością na wirusy grypy. Zarówno specjaliści, jak i dziennikarze informują o wzmożonej aktywności patogenu, który atakuje przede wszystkim osoby najbardziej narażone na czynniki środowiskowe. Jak potwierdzają specjaliści, wśród nich znajdują się dzieci poniżej drugiego roku życia, dla których zakażenie RSV może być wyjątkowo niebezpieczne.
Co oznacza skrót RSV?
Respiratory syncytial virus (RSV) to patogen zaliczany do grona pneumowirusów. W klasyfikacji wirusów jest przypisywany do rodziny paramyxoviridae. Zgodnie z informacjami naukowymi, jest on wymieniany w gronie najbardziej zakaźnych patogenów, który atakuje przede wszystkim dolne drogi oddechowe niemowląt i bardzo małych dzieci. W bezpośrednim tłumaczeniu na język polski, termin RSV jest tłumaczony jako syncytialny wirus oddechowy. To niewielka struktura cytoplazmatyczna, która posiada w swojej centralnej części jedną nitkę RNA. Z kolei białka G, wystające z dwuwarstwy lipidowej, służą patogenowi do przyczepiania się do komórek nabłonkowych człowieka.
Symptomy zakażenia RSV u dorosłych i dzieci
RSV jest wirusem, który jest częstą przyczyną infekcji górnych, a następnie dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Może on również prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc u niektórych osób, szczególnie u niemowląt, osób starszych i osób z chorobami układu oddechowego lub układu krążenia. Objawy RSV obejmują kaszel, katar, duszność, ból gardła i podwyższoną temperaturę ciała. W ciężkich przypadkach może dojść do obrzęku płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mięśnia sercowego. RSV u dzieci cechuje się bardziej intensywnym działaniem, choćby ze względu na nie do końca rozwiniętą jeszcze strukturę immunologiczną organizmu. W większości przypadków zachorowań objawy określane są jednak jako łagodne. Chory już po kilkunastu dniach wraca do pełni sił.
RSV test - jak się wykrywa zakażenie wirusem?
Obecność wirusa RSV w ludzkim ciele można wykryć za pośrednictwem specjalnego testu diagnostycznego np. Test Fluorecare lub test na RSV CordX. Może być to np. test antygenowy, który polega na pobraniu materiału badawczego z nosa. Dostępność testów immunochromatograficzny do samodzielnej diagnostyki jest bardzo duża. Część produktów charakteryzuje się tzw. kombinacją diagnostyki. Dzięki temu można zweryfikować, czy osoba z objawami ma do czynienia z RSV, czy też inną odmianą wirusa np. wirusa grypy. Przykładowy test na grypę można zakupić w większości aptek. Jak, krok po kroku, wygląda proces diagnostyki?
- tylko osoby powyżej 14 roku życia mogą wykonywać test samodzielnie;
- po wyjęciu probówki i wymazówki z opakowania, należy odchylić nieco głowę do tyłu;
- następnie wykonuje się pobranie próbki wymazu z nosa, którą umieszcza się w probówce;
- do załączonej kasetki testowej nanosi się 3 krople preparatu;
- wynik jest dostępny po kwadransie oczekiwania.
RSV - jak rozpoznać pierwsze objawy?
Pierwsze objawy infekcji RSV mogą pojawić się od 1 do 4 dni po zetknięciu się z czynnikiem chorobotwórczym. Objawy zazwyczaj obejmują:
- kaszel i katar,
- podwyższoną temperaturę ciała,
- ból gardła,
- duszność,
- świszczący oddech,
- ból podczas połykania.
U niektórych osób symptomy mogą mieć łagodny charakter, podczas gdy u innych będą bardziej nasilone. Wskazuje się, że poszczególne objawy mogą pojawiać się stopniowo, wraz z czasem rozwoju infekcji. Należy pamiętać, aby w razie zauważenia takich problemów bezwarunkowo skonsultować się z lekarzem.
RSV - leczenie i wspomaganie organizmu. Co pomaga przy RSV?
Do tej pory nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki na wirusa RSV, ani leku niwelującego aktywność patogenu. Z tego też względu, radzenie sobie z infekcją ogranicza się do usuwania objawów oraz wspomagania organizmu w walce. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwkaszlowych w formie tabletek np. Solvetusan lub syropu np. Bronchostop Duo. Dla pacjentów borykających się z mokrym kaszlem i zalegającą wydzieliną dobrym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie syropu np. Flegamax. Można także łagodzić objawy ogólnodostępnymi środkami, które znajdują się w aptekach. Specjalista może także zalecić korzystanie z inhalatorów. Wtedy należy zaopatrzyć się w zwykłą sól fizjologiczną o stężeniu 0,9% np. Physiodose Gilber NaCl 0,9% lub w przypadku problemów z drogami oddechowymi można zastosować ampułki do inhalacji wspomagające proces samooczyszczania się górnych i dolnych dróg oddechowych np. Nebu-Dose Hipertonic.
Artykuł bazuje na wiedzy dostępnej w źródłach internetowych i bibliografii. Niniejsza treść nie stanowi źródła porady medycznej. W razie wykrycia problemów zdrowotnych zalecamy kontakt z lekarzem.
Bibliografia:
1. ANALIZA KLINICZNA PALIWIZUMAB (SYNAGIS®) W ZAPOBIEGANIU CIĘŻKIEJ CHOROBIE DOLNYCH DRÓG ODDECHOWYCH WYWOŁANEJ WIRUSEM RS U DZIECI URODZONYCH ?32. TYG. CIĄŻY LUB U DZIECI Z DYSPLAZJĄ OSKRZELOWO-PŁUCNĄ, Kraków – wrzesień 2016, dostęp: https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2017/024/AW/24_AW_OT.4351_2017_Synagis_AKL_uzupelnienie.pdf;
2. Tinsley Randolph Harrison i in.: Interna Harrisona, Wydawnictwo Czelej;
3. Karolina Cegielska, Milena Pogonowska, Bolesław Kalicki, Analiza zakażeń syncytialnym wirusem oddechowym u dzieci w wieku do 24. miesiąca życia, hospitalizowanych w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego na przełomie lat 2016 i 2017, Pediatr Med Rodz 2018, 14 (1), p. 69–77.