Tampony są jednym z najbardziej popularnych i praktycznych produktów higienicznych, które zapewniają kobietom wygodę i swobodę korzystania podczas okresu krwawienia. Dzięki swojej skuteczności i łatwości użycia, tampony stały się niezastąpionym elementem codziennej higieny intymnej. Przeciętna kobieta może w ciągu swojego życia zużyć około 11 400 tamponów (jeśli używa samych tamponów). Większość sprzedawanych tamponów wykonana jest ze sztucznego jedwabiu lub mieszanki sztucznego jedwabiu i bawełny wraz z włóknami syntetycznymi. Niektóre tampony są wykonane z bawełny organicznej. W 2003 wprowadzono do obrotu tampony z probiotykiem o nazwie Ellen , w tej chwili są obecne w 20 krajach świata. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na kilka pytań dotyczących odpowiedniego stosowania tamponów.
Jak dobrać odpowiednie tampony?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tamponami możesz nie wiedzieć, jak wybrać odpowiedni dla Ciebie rozmiar. Przy wyborze odpowiedniego tamponu należy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników, takich jak:
- Rozmiar- zazwyczaj tampony są dostępne w trzech rozmiarach: mini, regular i super czy super plus
- Obfitość miesiączki- im bardziej obita miesiączka tym chłonność tamponu musi być większa
- Rodzaj aplikatora- na rynku dostępne są tampony bez aplikatora lub z aplikatorem.
- Wiek - tampony można stosować już od pierwszej miesiączki, na początku warto wybrać te w najmniejszym rozmiarze
- Przebyte porody i ciąże- tampony można stosować dopiero po zakończeniu okresu połogu.
Należy pamiętać o regularnej zmianie zużytego tamponu, lekarze zalecają wymianę po upływie od czterech do ośmiu godzin, aby zapobiegać rozwojowi groźnych bakterii. Nagły wzrost bakterii może spowodować groźny dla życia zespół TSS (Toxic Shock Syndrome). Jest to rzadki, ale zagrażający życiu stan spowodowany infekcją. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem, gorączką, spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, wysypką, zaburzeniem czynności narządów wewnętrznych.
Poniżej przedstawiamy instrukcję aplikacji tamponu:
Tampony na basen – gdzie kupić?
Podczas krwawienia miesięcznego nie trzeba rezygnować z wyjścia na basen, warto wówczas skorzystać z tamponów. Tampony zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby wchłaniać wydzielinę miesiączkową, co czyni je jednym z najlepszych produktów do stosowania podczas pływania. Znalezienie odpowiednich tamponów na basen w drogerii może być trudne. Zdecydowanie lepiej będzie kupić je w aptece internetowej. Przed zakupem warto zapoznać się z opisem poszczególnych tamponów i wybrać odpowiedni dla siebie wariant. Na naszych wirtualnych półkach znajdziesz dostępne bez recepty tampony Ellen Sport Aqua Block, które zapobiegają przedostawaniu się możliwie zanieczyszczonej wody do wnętrza pochwy. Dzięki zastosowaniu w składzie wyłącznie włókien naturalnych minimalizują potencjalne podrażnienia i wysuszenie pochwy.
Tampony z probiotykiem – zalety
Tampon z probiotykiem stanowi innowacyjne rozwiązanie umożliwiające aplikację dopochwową szczepów korzystnie wpływających na mikroflorę pochwy w trakcie krwawienia miesiączkowego. Tampony zawierające probiotyk mogą być stosowane u regularnie przez wszystkie kobiety w czasie menstruacji.
Potencjalne korzyści ze stosowania tamponów z probiotykiem obejmują:
- Zapobieganie nawrotom zakażeń bakteryjnych i grzybiczych pochwy.
- Utrzymywanie niskiego pH.
- Zapobieganie uczuciu dyskomfortu w obrębie pochwy i sromu (świąd, podrażnienie).
- Ochrona przed chorobotwórczymi bakteriami i grzybami.
- Możliwość aplikacji dopochwowej probiotyku w czasie krwawienia miesiączkowego.
Bakterie probiotyczne w tamponach marki Ellen charakteryzują się zgodnością z gatunkami najczęściej spotykanymi w mikroflorze zdrowych kobiet w Polsce. Wyhodowane bakterie są liofilizowane (suszone przez mrożenie), aby uzyskać dłuższy termin ważności i lepszą odporność na temperaturę i światło. Następnie wysuszone bakterie są umieszczane w hydrofobowej substancji przenoszącej. Dzięki obecności substancji przenoszącej możliwe jest umieszczenie liofilizowanego probiotyku we wnętrzu tamponu. Odpowiednia liczba tak spreparowanych probiotyków jest umieszczana na porcji włókien wiskozowych, z których następnie formowany jest tampon. Każdy tampon zawiera 8x108 CFU (CFU – Colony Forming Unit, Jednostki Tworzące Kolonie). Liofilizowane bakterie umieszczone w tamponie charakteryzują się bardzo dobrą przeżywalnością. Bakterie probiotyczne są aktywowane, kiedy tampon zostanie umieszczony w środowisku pochwy o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Kiedy płyn menstruacyjny przesiąka tampon, otoczka rozpuszcza się, uwalniając bakterie z tamponu, a te po około 90 minut, wydostają się z tamponu do pochwy i docierają do błony śluzowej.
Tampony kto może używać?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: z tamponów można korzystać już od pierwszej miesiączki. Oczywiście należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru i chłonności. Dla początkujących użytkowniczek tamponów zaleca się stosowanie najmniejszych rozmiarów, ponieważ są one łatwe w aplikacji i mają niski stopień chłonności. Po raz pierwszy najlepiej użyć tamponu w dzień, w którym krwawienie jest największe, dzięki temu tampon powinien wejść dość gładko, gdyż nawilżenie pochwy jest o wiele większe niż w przypadku dni z mniejszym krwawieniem. Z tamponów często korzystają kobiety, które w czasie menstruacji aktywnie uprawiają sport, wiele podróżują oraz nie chcą rezygnować z codziennych aktywności. W ograniczonym stopniu tamponów powinny używać kobiety mające założoną wkładkę domaciczną. Zawsze istnieje potencjalne ryzyko, że wyciągając tampon usunie się również wkładkę.
Tampony po porodzie?
Z użyciem tamponu po urodzeniu dziecka najbezpieczniej poczekać około 6 tygodni lub do czasu rozmowy z lekarzem ginekologiem podczas wizyty poporodowej. Szyjka macicy jest nadal „otwarta” jeszcze przez pierwsze kilka tygodni po porodzie, dlatego należy unikać umieszczania czegokolwiek w pochwie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Dotyczy to zarówno porodów drogami natury, jak i cięcia cesarskiego. Pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj bardziej obfita, dlatego zaleca się wybór tamponu o większym rozmiarze i chłonności. Po kilku miesiącach można powrócić do używania rozmiaru przed porodem. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować temat używania tamponów ze swoim ginekologiem.
Źródła:
- „Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania probiotyku w tamponie ellen”.
- Wikipedia : https://en.wikipedia.org/wiki/Tampon
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,tampon-czy-podpaska/
- https://www.ellen.pl/tampony-basen/