Inhalatory i nebulizatory – kiedy stosować?
Inhalator dla dzieci i dorosłych może wchodzić w skład standardowej apteczki w każdym domu. Warto informować lekarzy o posiadanym inhalatorze lub nebulizatorze, ponieważ specjalista prawdopodobnie dostosuje do niego metody leczenia:
- przeziębienia,
- grypy,
- alergii,
- zapalenia migdałków,
- zapalenia gardła lub krtani,
- nieżytu nosa,
- kaszlu,
- chrypki
- i wielu innych dolegliwości powodujących problemy z oddychaniem.
Jeśli wśród Twoich domowników często występują infekcje układu oddechowego lub masz małe dzieci, które niebawem czeka żłobek i przedszkole, tym bardziej warto nabyć inhalator.
Dlaczego warto stosować nebulizatory dla dzieci?
Dzieci, w szczególności niemowlęta, mają większą trudność w odkrztuszaniu zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i wydmuchiwaniu nosa. Ponadto ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, przez co maluchy znacznie częściej mają kaszel i katar. Z tego względu częściej od dorosłych doświadczają problemów z oddychaniem w trakcie infekcji. Wówczas warto wykorzystywać inhalatory dla dzieci, które:
- zmniejszają lepkość śluzu,
- nawilżają śluzówki, przyczyniając się do ich regeneracji,
- łagodzą podrażnienia i dyskomfort,
- przeciwdziałają dokuczliwemu uczuciu świądu,
- ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny,
- skuteczniej podają substancje lecznicze zapisane przez lekarza.
Warto rozważyć także inhalatory dla dzieci z astmą, które pozwalają na bardziej precyzyjne, efektywne podawanie leków na astmę.
Inhalatory i nebulizatory w aptece NAMEX
Do Twojego wyboru pozostają różne rodzaje inhalatorów i nebulizatorów, które różnią się ceną oraz mechanizmem działania. Możesz zdecydować się na przykład na:
- Nebulizator kompresorowy – charakteryzuje się wysoką wydajnością i umożliwia podawanie kortykosteroidów. Przykładem może być znajdujący się w naszej ofercie inhalator Microlife NEB100B.
- Nebulizator siateczkowy (membranowy) – szczególnie popularny model nebulizatora ma niewielkie wymiary, które sprzyjają mobilności. Na uwagę zasługuje nebulizator ADAMED Air Pro Portable Mesh pozwalający 3 sposoby nebulizacji: bezpośrednio, przez ustnik lub maskę. Wyposażono go w wygodny adapter zasilania z kablem USB. Jeśli interesują Cię inhalatory dla dzieci, sprawdź ultracichy nebulizator NabuCare NE-MO1L, który jest odpowiedni także dla niemowląt.
- Inhalator tłokowy – mały, wygodny w użyciu i odpowiedni dla całej rodziny. Pracuje w 30-minutowym cyklu z wydajnością na poziomie 0,40 ml/min. Oferujemy inhalator dla dorosłych i dzieci Microlife NEB 200 lub Sanity Simple.
Jak stosować sprzęt do inhalacji? Podstawowe zasady
Niezależnie od tego, czy interesują Cię nebulizatory dla dorosłych, czy też inhalatory dla dzieci, należy przestrzegać określonych zasad użytkowania tego rodzaju sprzętu.
- Przede wszystkim domowy sprzęt do inhalacji służy do podawania leków wyłącznie w konsultacji z lekarzem. Również sam sposób korzystania z inhalatora (długość i częstotliwość inhalacji) ustala lekarz.
- Samodzielnie można inhalować się wyłącznie roztworami soli fizjologicznej, choć i o tym warto informować lekarza, zwłaszcza jeśli zapisywane są dodatkowe leki. Za pośrednictwem naszej apteki online możesz zamówić przykładowo roztwór do nebulizacji z N-acetylocysteiną, kwasem hialuronowym i olejkiem eterycznym z tymianku.
- W przypadku osób dorosłych czas inhalacji wynosi 10-20 minut. U dzieci inhalacja powinna być krótsza: 5-10 minut. Pamiętaj, by w tej kwestii stosować się do zaleceń lekarza.
- Większość zestawów do inhalacji zawiera 2 wielkości maseczek. Z większych korzystają dorośli, a z mniejszych dzieci. Dla efektywności inhalacji bardzo ważne jest, by maseczka dokładnie przylegała do twarzy.
- Pamiętaj o zasadach higieny podczas stosowania sprzętu do inhalowania. Nebulizatory należy dokładnie czyścić, a ich części regularnie wymieniać wedle zaleceń producenta.
- Obsługa nebulizatora nie jest trudna. Stosuj się do instrukcji obsługi konkretnego urządzenia.
- Korzystając z ustnika, oddychaj przez usta.
- Jeśli używasz maski inhalacyjnej, wdech wykonuj ustami, a wydech staraj się robić nosem.
- Bulgotanie w pojemniku nebulizatora sygnalizuje koniec leku.