Opis
Apap przeziębienie, lek w postaci saszetek z proszkiem do sporządzania roztworu doustnego, do stosowania przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku żyia. Apap przeziębienie, to lek wieloskładnikowy, zawiera: paracetamol, kwas askorbowy oraz chlorowodorek fenylefryny.
Wskazania
Krótkotrwałe łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i zakażeń grypopodobnych:- Gorączka,
- Bóle głowy, gardła,
- Bóle mięśniowe i kostno-stawowe oraz objawów obrzęku błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie.
Działanie
- Łagodzi objawy przeziębienia i grypy.
- Przeciwgorączkowe.
- Przeciwbólowe.
- Udrożniające nos.
Dawkowanie
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godziny, maksymalnie 6 saszetek na dobę.
- Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej wody.
Skład
- Substancje czynne: paracetamol 650 mg, kwas askorbowy 50 mg, fenylefryny chlorowodorek 10 mg.
- Pozostałe składniki: sacharoza, kwas cytrynowy bezwodny, cytrynian sodu, aromat cytrynowy 87A069, aromat cytrynowy 875060, acesulfam K, aromat cytrynowy 501.476/AP0504, aromat cytrynowy 875928, aspartam, żółcień chinolinowa.
Przeciwwskazania
- Uczulenie na którąkolwiek substancję czynną, aminy sympatykomimetyczne, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
- Jeśli występują następujące schorzenia: niestabilna choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie tętnicze, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, wirusowe zapalenie wątroby, choroba alkoholowa, fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu), nadczynność tarczycy, jaskra z wąskim kątem przesączania.
- W czasie stosowania leków z grupy inhibitorów monoaminooksygenazy MAO (stosowane w leczeniu niedociśnienia tętniczego oraz w depresji) i w okresie 14 dni od zaprzestania ich stosowania.
- W skojarzeniu z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.
- W czasie przyjmowania zydowudyny (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Działania niepożądane
- Należą do nich: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka); zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego (objawiającego się zaburzeniami świadomości, bladością skóry, spadkiem ciśnienia krwi, poceniem, wytwarzaniem małej ilości moczu, przyspieszonym oddechem, obrzękami); zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, pieczenie w nadbrzuszu, suchość
w jamie ustnej; zaburzenia układu krążenia: podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia (przyspieszone bicie serca), zaburzenia rytmu serca, bladość skóry i błon śluzowych; zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: zaburzenia oddychania, napad astmy oskrzelowej; zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzenia oddawania moczu, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, zaburzenia układu nerwowego: niepokój, bezsenność; zaburzenia psychiczne: omamy, lęk, nerwowość; zaburzenia krwi i układu chłonnego: granulocytopenia (zmniejszona liczba pewnego rodzaju krwinek białych we krwi), agranulocytoza (brak pewnego rodzaju krwinek białych we krwi), trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi).
Przechowywanie
- W temperaturze poniżej 25°C.
- W miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Należy przestrzegać 4 godzinnego odstępu pomiędzy dawkami.
- W trakcie stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.
- Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.