Co to są halluksy?
Paluch koślawy inaczej zwany halluksem to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego. Deformacja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Schorzenie polega na odchyleniu dużego palca stopy w stronę zewnętrznej krawędzi stopy. Objawia się charakterystycznym wybrzuszeniem, przypominającym guza, który zniekształca stopę. Halluks jest schorzeniem bolącym, utrudniającym chodzenie, wpływającym na postawę ciała. Na szczęście istnieje wiele sposobów pozwalających na zmniejszenie dolegliwości bólowych i zwiększenie komfortu pomimo posiadania halluksa.
Z czego robią się halluksy?
Wśród przyczyn halluksów znajdziemy przyczyny o podłożu genetycznym oraz te, które powstały w wyniku zaniedbań. Można całe życie spędzić w wygodnym obuwiu, a halluksy i tak się pojawią. Wiedząc o swoich predyspozycjach do pojawienia się halluksów warto zainwestować w dobrze dopasowane buty. Główne przyczyny powstawania halluksów to:
- brak aktywności fizycznej,
- niewłaściwie dobrane obuwie – zbyt ciasne,
- obuwie na wysokich obcasach,
- rodzaj wykonywanej pracy (zbyt duże obciążenie stóp – praca stojąca),
- urazy/ uszkodzenia,
- nadmierna długość palucha,
- płaskostopie,
- choroby układowe np. reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak leczyć halluksy bez operacji?
Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości, przywrócenie funkcji i skorygowanie deformacji stawu. Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze, jeśli nie przynosi ono efektów pacjent zostaje poddany leczeniu chirurgicznemu. Istnieje mnóstwo nieinwazyjnych metod leczenia halluksa – jednak najważniejsza jest konsekwencja i sumienność.
Wśród metod nieinwazyjnych znajdziemy:
- noszenie odpowiedniego, dość szerokiego obuwia,
- stosowanie żelowych plastrów/opasek,
- szyna Thomsena - jest to aparat, który na zasadzie dźwigni odciąga paluch od pozostałych palców. Blokuje on ruch w stawie śródstopno-paliczkowym co sprawia, że nie można w nim chodzić i zalecane jest, aby stosować go w nocy),
- kliny między-palcowe,
- orteza,
- taping,
- masaż,
- kinezyterapia.
Jakie ćwiczenia na halluksy?
Kinezyterapia jest istotną częścią terapii pozwalającej na pozbycie się bólu, a także zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego halluksem. Ważne, aby pamiętać, że ćwiczenia nie cofną halluksa, ale zapobiegną dalszemu postępowi deformacji kończyny. Oprócz masażu korygującego - automasażu, który pacjent może wykonać sam w domu - początkowo rozluźniając stopę piłeczką - rollowanie, a następnie ruchem rozcierającym pacjent powinien masować zgrubienie - halluks przy użyciu olejka np. rycynowego lub lawendowego.
Wśród ćwiczeń na halluksy znajdziemy:
- ćwiczenia zapobiegające rozwojowi choroby - rozciąganie ścięgna Achillesa, ćwiczenia z piłką np. turlanie piłki stopą, podnoszenie małych rozsypanych kulek palcami od stóp,
- ćwiczenia korekcyjne - rozciąganie palców z odwodzeniem paluchów, ćwiczenia z taśmą, wzmacnianie sklepienia podłużnego, rozciąganie mięśni grzbietu stopy i palców
- rolowanie stopy piłką - rolowanie wykonujemy powoli, dociskamy w bolesnych, spiętych miejscach i przytrzymujemy parę sekund.