
Na początku XXI wieku WHO przeprowadziło badania na temat palenia tytoniu. W Polsce odsetek codziennie palących kobiet powyżej 20 roku życia wyniósł 26% a odsetek mężczyzn w tym samym wieku 43%. Natomiast w 2006 roku wykazano, że co 4 uczeń w wieku 15 lat pali tytoń, w tym 12,4% uczniów pali codziennie. Na świecie obecnie jest miliard palaczy i szacuje się, że do 2025 roku może być ich nawet 1,6 miliarda.
Niezaprzeczalnie palenie papierosów ma druzgocący wpływ na nasz organizm. Jest to jeden z najbardziej znanych czynników ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Do zagrożeń zdrowotnych związanych z paleniem papierosów należą: choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń mózgowych, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Niestety aż 95% osób, które chcą rzucić palnie, po dłuższym lub krótszym czasie wraca do nałogu. Dobrym sposobem dla pacjentów, którzy chcą walczyć z nałogiem są plastry nikotynowe (system transdermalny)
W jaki sposób działają plastry nikotynowe?
Plastry nikotynowe należy stosować raz na dobę. Aktualnie w aptekach można znaleźć wiele typów plastrów, które uwalniają nikotynę np. co 7, 14 lub co 21 godzin np. Niquitin przezroczysty 21 mg/24h. Kurację zaczyna się od plastra zawierającego większą dawkę nikotyny, a następnie stopniowo zmniejsza się dawkę stosując plastry o mniejszej zawartości nikotyny. Każdy z nich jest tak samo skuteczny, jeśli jest odpowiednio dobrany do palacza. Nie powinniśmy się sugerować czasem działania pod kątem- im częściej nikotyna się uwalnia, tym lepiej działa. Wybór plastra zależy głównie od tego, z jaką częstotliwością dany pacjent sięga po papierosa i czy na przykład wstaje w nocy, żeby zapalić. Należy pamiętać, że nikotyna sama w sobie może być również przyczyną zaburzeń snu. Plastry powinny być przyklejane codziennie w innym miejscu na suchą i nieowłosioną skórę. Dopiero po upływie 7 dni można nakleić plaster znowu w to samo miejsce. Najczęściej wybieranym miejscem do naklejenia plastra jest szyja, klatka piersiowa, ramię, pośladek. Prawidłowo naklejone plastry są wodoodporne, więc można wziąć kąpiel, bez strachu, że plaster się odklei.
Kiedy nie stosować plastrów nikotynowych?
Plastry zawierające nikotynę powinny być stosowane z dużą ostrożnością u osób, które przebyły zawał serca w przeciągu ostatnich 2 tygodni, mających poważne zaburzenia rytmu serca i zaawansowaną chorobę wieńcową. Wśród działań niepożądanych należy zwrócić uwagę na miejscowe odczyny skórne, które mogą pojawiać się u części pacjentów. Są one łagodne i zazwyczaj znikają samoistnie, ale jest ryzyko nasilenia w trakcie leczenia.

Jak prawidłowo nalepić plaster nikotynowy?
Poniżej przedstawiam krok po kroku jak prawidłowo nalepić system transdermalny w formie plastra nikotynowego:
1. Należy koniecznie umyć ręce przed nalepieniem plastra.
2. Rozcinamy nożyczkami opakowanie wzdłuż plastra i natychmiast naklejamy na wybrane miejsce na skórze. Ważne, żeby to miejsce na ciele nie było owłosione i nie było aktualnie podrażnione (np. po depilacji).
3. Zdjąć z plastra folię ochronną, nie dotykając palcami lepkiej strony plastra.
4. Mocno przyciskamy plaster do skóry dłonią lub samymi palcami. Należy potrzeć palcami brzegi plastra, upewniając się, że jest on właściwie przyklejony.
5. Po odklejeniu od ciała należy zużyty plaster wyrzucić pamiętając, aby nie dostał się on w niepowołane ręce na przykład dzieci, ponieważ nawet zużyty plaster wciąż zawiera spore ilości nikotyny.
6. Najlepszym rozwiązaniem po odklejeniu plastra jest sklejenie go na pół, jedną część warstwy klejącej do drugiej części warstwy klejącej. Dzięki temu nawet jeśli dostanie się w niepowołane ręce zminimalizuje to szansę na ponowne przyklejenie.
Należy jednak pamiętać, że mimo stosowania plastrów nikotynowych mogą zdażyć się tzw. napady głodu nikotynowego w sytuacjach silnie stresowych lub podczas przebywania w towarzystwie osób palących.