Skuteczne leki bez recepty na bezsenność oraz wspomagające zasypianie
Obecnie na rynku dostępna jest cała gama leków bez recepty na bezsenność, które ułatwiają zasypianie i pomagają nie wybudzać się w nocy. Wspomagają nasz organizm w regulacji rytmu dobowego oraz osiągnięciu spokojnego snu. Lek na bezsenność można kupić w różnych postaciach. Najczęściej są to tabletki, jednak dostępne są również w innych formach, na przykład jako krople, kapsułki lub płyn. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych w tabletkach na bezsenność substancji czynnych jest melatonina (przeczytaj więcej o melatoninie tutaj). Jest to hormon, który jest produkowany w naszym mózgu przez szyszynkę, inaczej nasadkę mózgową. Wraz z nastaniem zmierzchu robimy się dzięki niej senni, dlatego nazywamy ją hormonem snu. Hormon ten działa wspomagająco głównie przy zaburzeniach rytmu dobowego, to znaczy przy pracy zmianowej lub przy zmianie strefy czasowej. Reguluje nasz rytm dobowy, a co za tym idzie, wspomaga zasypianie. Przyjmuje się ją zazwyczaj na godzinę przed snem, lub w przypadku podróży w inne strefy czasowe po zapadnięciu zmroku. Tabletki na bezsenność na bazie melatoniny np. Melabiorytm zaczynają działać po około 2 tygodniach od rozpoczęcia ich stosowania. Leków nie należy zażywać w ciąży i w okresie laktacji, po spożyciu alkoholu oraz w przypadku uczulenia na melatoninę lub którykolwiek ze składników danego leku. Przed zażyciem tych preparatów należy się upewnić, że mamy wystarczająco długi okres odpoczynku przed sobą, by rano nie czuć się sennym i zmęczonym.
Jak leczyć bezsenność domowym sposobem?
Zanim wypróbujemy tabletki na bezsenność, warto przetestować sposoby naszych babć. Najbardziej zdrowym, jednak mocno niedocenianym z nich jest odpowiednio duża ilość ruchu w ciągu dnia. Aktywność fizyczna stymuluje nasz organizm, co sprawia, że wieczorem jesteśmy zmęczeni i chcemy odpocząć. Jak wiadomo, najlepszym odpoczynkiem jest sen. Jednak zanim położymy się spać, warto zadbać o odpowiednią higienę snu. Jedną z podstawowych rzeczy, na które często nie zwracamy uwagi, a które znacznie pogarszają jakość snu, jest światło niebieskie. Jest to światło sztuczne, dzięki któremu wydłużamy nasz dzień, a w szczególności jest szkodliwe, gdy siedzimy do późnych godzin nocnych z telefonem w dłoni, lub przed telewizorem czy laptopem. Światło niebieskie blokuje wydzielanie się w naszym mózgu melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za to, że robimy się senni. Wyeliminowanie źródeł światła niebieskiego na około dwie godziny przed snem sprawi, że będziemy mogli spokojnie zasnąć. Kolejnym sposobem jest odpowiednie wyciszenie się przed snem. Można spróbować medytacji, wziąć gorącą kąpiel lub włączyć relaksującą muzykę. Dobrym pomysłem będzie również skropienie poduszki kilkoma kroplami olejku lawendowego np. Etja. Przed snem należy dobrze wywietrzyć sypialnię i zadbać o to, by nie było w niej za gorąco. Nie warto najadać się na noc, zwłaszcza ciężkostrawnymi posiłkami. Uczucie pełności w żołądku również nie sprzyja zasypianiu.
Jakie witaminy na bezsenność?
Niedobór niektórych witamin w naszym organizmie również może przyczyniać się do bezsenności. Niedobór witaminy D powoduje zaburzenia wydzielania melatoniny, co z kolei wpływa na zwiększenie trudności z zasypianiem. Niedobory tej witaminy są charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej, dlatego warto suplementować witaminę D przez cały rok, nie tylko zimą. Na problemy ze snem również może mieć wpływ niedobór witamin z grupy B, głównie B3 (witamina PP, niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6, B9 (kwas foliowy) i B12. Regulują one układ nerwowy, poprzez wydzielanie jednego z ośmiu aminokwasów egzogennych, czyli tryptofanu. Odpowiada on za ilość wytwarzanej melatoniny. Jej zbyt niski poziom powoduje niepokój i rozdrażnienie, co z kolei może potęgować problemy ze snem. Kolejną witaminą, której niedobory wpływają na zwiększenie bezsenności jest witamina E. Przed rozpoczęciem suplementacji którejkolwiek z nich, warto wykonać badania, które wskażą poziom konkretnych witamin w naszym organizmie. Jeżeli ich poziomy będą w normie, wówczas nie trzeba przyjmować suplementów. W przypadku, gdy badania wykażą niedobory musimy się pod okiem lekarza wspomóc odpowiednimi suplementami. Warto również pamiętać, że suplementy z witaminami D i B przyjmowane bezpośrednio przed snem mogą powodować kłopoty z zaśnięciem. Zdecydowanie lepiej będzie je przyjmować w godzinach porannych.