Wszy w szkole czy przedszkolu to zjawisko, które może spowodować wiele nieprzyjemności. Na szczęście leczenie tego problemu w dzisiejszych czasach jest szybkie i skuteczne, a to dzięki nowoczesnym produktom aptecznym. Zacznijmy jednak od podstaw i wyjaśnijmy, jakie konsekwencje zdrowotne może mieć wszawica, a także sprawdźmy, co pomoże zwalczyć wszawicę głowową.
Jak wygląda wszawica u dzieci?
Wszawica jest chorobą zakaźną, która przenosi się głównie przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. W przedszkolu i szkole, gdzie dzieci często przebywają w bliskim kontakcie, ryzyko zarażenia się jest szczególnie wysokie. Wystarczy przytulenie, siedzenie obok siebie i wspólna zabawa, ale także kontakt z przedmiotami, w których mogą być gnidy, takie jak gumki do włosów, spinki, grzebienie, pluszaki, dywan czy pościel. Co istotne, wszawicą zarazić się mogą wszystkie dzieci, a nie tylko te mniej zadbane czy nieprzestrzegające zasad higieny. Ten krzywdzący pogląd, choć mocno zakorzeniony w powszechnej świadomości, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, czego potwierdzeniem są doświadczenia rodzin z różnych grup społecznych.
Wszawica — objawy oraz rodzaje wszawicy
Wszy są pasożytami zewnętrznymi, które zarażają ludzi, przyczepiając się do włosów i skóry głowy (wszawica głowowa), a w niektórych przypadkach do włosów łonowych (wszawica łonowa).
Wszawica głowowa jest najczęściej spotykanym rodzajem wszawicy u dzieci. Charakteryzuje się świądem w miejscu ukąszenia i uczuciem niepokoju. Objawy te są wynikiem reakcji alergicznej organizmu na ślinę wszy. Dzieci mogą także odczuwać ruch na skórze głowy, co będzie powodowało drapanie. Przez co mogą pojawić się strupy i zakażenia bakteryjne. Wszy i gnidy (jaja wszy) są widoczne na włosach i skórze głowy, zwłaszcza za uszami i na karku.
Wszawica — objawy są różne u dzieci i dorosłych
Objawy wszawicy u dzieci mogą być mniej wyraźne niż u dorosłych, co utrudnia wczesne wykrycie problemu. Dzieci mogą nie skarżyć się na świąd lub dyskomfort, a jedynym widocznym objawem może być drapanie się po głowie.
Rozpoznanie wszawicy u dzieci może być trudne, ale istnieje kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę. Oprócz drapania się inne sygnały to:
- czerwone plamki i strupy na skórze głowy,
- obecność wszy i gnid na włosach,
- niepokój i drażliwość dziecka.
Wszawica — leczenie i metody zapobiegania
Nauczenie dzieci podstawowych zasad higieny, takich jak regularne mycie głowy czy niepozwalanie innym na używanie osobistych przedmiotów, takich jak czapki czy szczotka i grzebień do włosów pomogą w profilaktyce i rozprzestrzenianiu się wszy w szkole i przedszkolu.
Natomiast zdiagnozowanie jest jedynie początkiem drogi do leczenia wszawicy. Kluczowe znaczenie ma bowiem wyleczenie wszawicy u dzieci, które pozwoli nie tylko na pozbycie się uciążliwych objawów, ale także zminimalizuje ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się pasożytów.
Wszy w szkole — metody leczenia
Jednym z podstawowych sposobów leczenia wszawicy są środki farmakologiczne, takie jak:
- szampony, np.: Paranit, Hedrin, CICHO wSZA, Neoclin, Sora Forte;
- lotiony, np.: Pedicul Hermal, Paranit Sensitive Lotion, Delacet;
- spraye, np.: Pipi Nitolic, Nyda express.
Większość z nich zawiera substancje chemiczne, takie jak permetryna czy malation, które zabijają wszy i gnidy. Ważne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji, aby terapia była skuteczna i bezpieczna. Warto również pamiętać, że leczenie powinno być powtórzone po około 7-10 dniach, aby usunąć ewentualne nowo wyklute wszy.
Wszawica głowowa — metody mechaniczne
Mechaniczne usuwanie wszy i gnid jest kolejnym etapem leczenia. Regularne przeczesywanie włosów specjalnym grzebieniem do wszy, takim jak CICHO wSZA WYCZESKA jest niezbędne, aby usunąć martwe wszy i gnidy, które mogą pozostać na skórze głowy po leczeniu farmakologicznym.
Nieleczona wszawica
Niezależnie od rodzaju, nieleczona wszawica może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nieustający świąd może powodować bezsenność, osłabienie, a w skrajnych przypadkach – anemię. Wtórne zakażenia bakteryjne są kolejnym ryzykiem, które mogą prowadzić do powikłań i konieczności stosowania antybiotyków.
Wszawica u dzieci — zapobieganie
Profilaktyka może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać:
- systematyczne przeglądanie i wyczesywanie włosów,
- upinanie lub związywanie włosów podczas zabawy czy zajęć grupowych,
- przestrzeganie zasad higieny osobistej,
- niewymienianie się szczotką, grzebieniem czy czapką z innymi.
Jak uchronić się przed wszawicą, która regularnie pojawia się w szkole i przedszkolu? Można zastosować aerozol na włosy zapobiegający wszawicy Sora Protect czy odżywkę ochronną Paranit, które skutecznie przed nią chronią. Jeśli natomiast zauważymy wszy na głowie swojego dziecka to oprócz użycia szamponu i grzebienia eliminującego wszy i gnidy, pamiętajmy o dezynfekcji odzieży, pościeli i wszelkich przedmiotów, które miały kontakt z głową zarażonego dziecka. Wystarczy wyprać je w wysokiej temperaturze (min. 60 st.C), a następnie wyprasować. Natomiast pluszowe zabawki można włożyć do zamrażalnika na ok. 24-48 godzin. Niska temperatura również działa dezynfekująco.
Źródła:
1. https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy (dostęp 28.09.2023)
2. https://archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/zdrowie-ucznia/wszawica / (dostęp 28.09.2023)
3. https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,wszawica---objawy--przyczyny-i-leczenie-u-dzieci-i-doroslych,artykul,1647889.html (dostęp 28.09.2023)
4. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-pasozytnicze,wszy---objawy--leczenie-i-zapobiegania-wszawicy-u-dzieci-i-doroslych,artykul,10765227.html?utm_campaign=cb (dostęp 28.09.2023)
5. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171074,wszy-jak-wygladaja-wszy-wszawica-leczenie-i-zapobieganie (dostęp 28.09.2023)
15 characters selected