Najpopularniejsze środki antykoncepcji dla mężczyzn, o których słyszał zapewne każdy, to:
- prezerwatywy,
- wazektomia.
Na temat obu tych metod rozwiniemy temat, aby przybliżyć ich zastosowanie oraz inne szczegóły osobom, które z tymi terminami dotychczas się nie spotkały. Prezerwatywy są oczywiście najpopularniejszym środkiem antykoncepcji dla mężczyzn. Zaletą ich jest również to, że zabezpieczają one przed zachorowaniem na poważne choroby, jaką jest przykładowo HIV. Są one dodatkowo dostępne w prawie każdym sklepie, co jest ich kolejną, ogromną zaletą. Występują one także w różnych wersjach. Możemy znaleźć prezerwatywy smakowe, z wypustkami np. Durex Intense, mniejsze, większe, mniej nawilżone, bardziej nawilżone np. Unimil Skyn Ekstra Nawilżane, i tak dalej. Są one także wygodne dla partnerów, ponieważ ich struktura jest praktycznie niewyczuwalna. Mają one jednak kilka wad. Przykładowo mogą uczulać jednego z partnerów, co całkowicie wyklucza używanie ich podczas stosunku płciowego. Nie zapewniają one także stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciąży. Prezerwatywy mogą pękać, a także zsuwać się, co może doprowadzić do przedostania się wydzieliny męskiej do wnętrza kobiety.
Najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną dla mężczyzn jest wazektomia. Jest to mikrochirurgiczny zabieg, którego celem jest doprowadzenie do okresowej niepłodności. Metoda ta jest bardzo prosta, a także nie stanowi żadnej ingerencji chirurgicznej, charakteryzuje się niskim wskaźnikiem powikłań. Charakteryzuje się ona również dużą skutecznością, bo aż 99,9%. Wazektomia nie wpływa również na zmniejszenie przyjemności z odczuwania stosunku, co dla mężczyzn jest bardzo ważną kwestią. Krótko mówiąc - zabieg ten ma doprowadzić do tego, iż nasienie nie będzie zawierało plemników, które mogą doprowadzić do ciąży partnerki. Zabieg polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów. Warto podkreślić, iż jest to metoda odwracalna, jednak w praktyce nie jest to łatwe.
Nowoczesna metoda antykoncepcji dla mężczyzn
Warto podkreślić to, iż medycyna cały czas idzie do przodu, więc antykoncepcja dla mężczyzn również. Metod jest coraz więcej, niekoniecznie takich, które w istocie są zabiegami. Metody antykoncepcji dla mężczyzn rozwinęły się w sposób całkowicie bezpieczny i nieingerencyjny. Jedną z takich metod jest zastrzyk antykoncepcyjny, który jest na bazie testosteronu w dawce 200 mg. Jego działanie prowadzi do zaniku plemników w całym nasieniu mężczyzny. Ważna jest jednak podstawowa wiedza na temat takiej metody - aby zastrzyk był ciągle skuteczny, trzeba powtarzać go co miesiąc. Pominięcie zaplanowanej dawki leku może prowadzić do nawrotu plemników w nasieniu, czego konsekwencją może być ciąża partnerki. Jak jednak widać, sposób ten jest odwracalny i to bardzo szybko i prosto. Jeżeli w którymś momencie pacjent świadomie zdecyduje się na rodzicielstwo, wówczas wystarczy po prostu nie zapisywać się na kolejną dawkę leku.
Zastrzyk z testosteronem ma również słabe strony, jest to metoda nowoczesna, która nadal pozostaje w fazie badań oraz zmniejszenia ilości działań niepożądanych. Największym problemem tego sposobu leczenia są zmiany w obrazie oraz składzie biochemicznym krwi obwodowej. Stosowanie zastrzyku może powodować również rozrost gruczołu krokowego. Dostarczanie testosteronu z zewnątrz wpływa także na naturalną produkcję tego hormonu poprzez organizm, co może ujawniać się spadkiem popędu seksualnego. Warto jednak podkreślić, że zastrzyk antykoncepcyjny nie wpływa ani trochę na spadek sprawności seksualnej, ani na odczuwanie przyjemności podczas stosunku płciowego z partnerką.
Tabletki hormonalne dla mężczyzn
Termin "tabletka hormonalna" kojarzy nam się głównie z preparatami, które stosują kobiety. Hormony jednak nie dotyczą przecież tylko płci pięknej, organizm panów również je produkuje, oczywiście w o wiele mniejszych ilościach. Jednakże medycyna pozwoliła na to, aby w słowniku zaistniał taki termin, jak antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn. Wykazano bowiem, iż hormony panów, czyli testosteron oraz progesteron, przyjęte w odpowiedniej dawce, wpływają na zatrzymanie uwalniania plemników w nasieniu, co za tym idzie, nie ma możliwości zapłodnienia partnerki. Co warto podkreślić w przypadku tej antykoncepcji - zahamowanie produkcji plemników może być całkowite, bądź częściowe, ale w obu przypadkach wystarczy to na tyle, żeby zapewnić odpowiednią ochronę. Sposób ten uniemożliwia zapłodnienie, co wykazały badania. Tak przyjmowane tabletki powodują spadek ilości wytwarzanych plemników, aż do około 3 milionów na mililitr, gdzie do zajścia w ciążę potrzebne jest około 20 milionów plemników na mililitr! Antykoncepcja taka jest skuteczna w 97 do 100%, więc jest to naprawdę spora i imponująca liczba. Ta forma zabezpieczenia przed zapłodnieniem jest oczywiście w pełni odwracalna i nie powinna pozostawiać za sobą żadnych skutków ubocznych. Wystarczy po prostu przestać stopniowo zażywać tabletki, a plemniki zaczną tworzyć się naturalnie, w takich ilościach, w jakich powinny. Od momentu odstawienia pigułek zdolność do zapłodnienia wraca po około 3-4 miesiącach. Oczywiście cały ten proces musi odbywać się pod czujnym okiem lekarza, który odpowiednio dobierze sposób leczenia. Na szybkość odzyskania całkowitej zdolności do prokreacji wpływać może jednak wiele czynników, przykładowo wiek, czas stosowanie tabletek hormonalnych, a nawet początkowa ilość plemników w nasieniu. Niemniej jednak należy być pewnym, iż taka metoda jest całkowicie odwracalna, więc jeśli z partnerką za jakiś czas zdecydujecie się zajść w ciążę, wówczas nie będzie z tym żadnego problemu.
Antykoncepcyjna dla mężczyzn - co dalej?
Od 2022 roku mogliśmy zacząć czytać na temat całkowicie nowej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Naukowcy rozpoczęli pracę nad nowoczesnym żelem niehormonalnym, który będzie miał za zadanie "blokować" plemniki. Po wszczepieniu hydrożelu do nasieniowodu mężczyzny, plemniki nie będą mogły się przemieszczać w nasieniowodzie, ale nie będzie to wpływało na uczucie wytrysku i przyjemności ze stosunku. Niehormonalny żel, o którym mowa ma mieć możliwość działania nawet do dwóch lat. Po upływie tego okresu żel po prostu upłynnia się, co za tym idzie, usuwa też całkowicie blokadę dla przepływu plemników przez nasieniowód. Warto również podkreślić to, jaka byłaby procedura wszczepienia takiego rodzaju żelu. Wszystko odbywałoby się pod znieczuleniem, ponieważ lekarze do nasieniowodu żel mieliby wstrzykiwać igłą. Procedura taka planowo miałaby zajmować około 30 minut, a żel miałby być wszczepiany przy jak najmniej inwazyjnej "szybkiej iniekcji".
Jak już mogliśmy zauważyć i przeczytać na różnego rodzaju forach, taki żel całkowicie zmieniłby zasady gry. „Jeśli się powiedzie, może to zmienić reguły gry i sprawić, że rozszerzy to odpowiedzialność w zakresie antykoncepcji między jedną a drugą płcią” – powiedział w oświadczeniu profesor Nathan Lawrentschuk, główny autor badania. Do tej pory jednak nowoczesną metodę antykoncepcyjną zastosowano na niewielkiej liczbie mężczyzn, dlatego nie można mówić o żadnych wnioskach.
Podsumowanie
Nowoczesne metody antykoncepcji dla mężczyzn z pewnością będą się jeszcze pojawiać w następnych latach. Lekarze, ginekolodzy, a przede wszystkim seksuologowie, uważają, że metody takie wręcz powinny napływać na rynek, gdyż: uznaje się, iż to kobieta powinna zadbać o antykoncepcję. Kiedy na rynek trafiać będzie coraz więcej sprawdzonych metod antykoncepcji dla mężczyzn, odpowiedzialność za to będzie przypadała na obie strony, kobieta czasem nie będzie chciała lub nawet nie będzie mogła stosować antykoncepcji, sytuacje są różne. Są również sytuacje, gdzie kobieta ze względów medycznych po prostu nie może stosować antykoncepcji. Wówczas, jeżeli partnerzy nie będą chcieli na dany moment decydować się na rodzicielstwo, to mężczyzna będzie musiał wyjść z inicjatywą stosowania preparatu, który będzie dostępny na rynku aptecznym.
Bibliografia:
1. https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/antykoncepcja-dla-mezczyzn-aa-42W6-Kpor-Uhvx.html
2. https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/nowa-metoda-antykoncepcji-dla-mezczyzn-juz-wkrotce-to-zmieni-zasady-gry-aa-bVgd-sKii-3Yid.html