Krople na kolkę dla dzieci
Asortyment naszej apteki internetowej uwzględnia leki bez recepty na uciążliwą kolkę u noworodków oraz starszych dzieci. To leki o podaniu doustnym. Zanim wybierzesz konkretny preparat, pamiętaj, aby skonsultować się ze specjalistą. Lekarz pediatra doradzi w kwestii doboru konkretnej substancji czynnej oraz dawkowania leku. Zależnie od objawów, wieku dziecka oraz przyczyn kolki możesz wybrać krople na kolkę, które zawierają:
- Enzym laktazę – naturalną substancję, która odpowiada za rozkład laktozy na dwa cukry prostę: glukozę oraz galaktozę. Laktaza pomaga na objawy kolki u dzieci, u których zdiagnozowano nietolerancję laktozy. Niedobór laktazy utrudnia trawienie laktozy, co powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: nadmierne wzdęcia, gazy, biegunkę czy zaparcia. Sprawdź krople dla niemowląt Delicol, które zawierają laktazę.
- Symekton – to środek stosowany w zaburzeniach przewodu pokarmowego wynikających z nadmiernego gromadzenia się gazów. Stanowi substancję czynną leczenia objawowego. Zmniejsza powierzchniowe napięcie gazu w masach pokarmowych oraz śluzie układu trawiennego. Dzięki temu usprawnia wydzielanie gazów i zmniejsza napięcie jelit stanowiące przyczynę dolegliwości bólowych u dziecka. Symekton zawierają krople doustne Bobotic Forte, które można stosować od 28. dnia życia dziecka.
- Dimetikon – substancja czynna działa na podobnej zasadzie co symekton, czyli zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym. Ułatwia wydalanie gazu oraz niweluje wzdęcia. Preparat z dimetykonem Esputicon krople zamówisz w naszej aptece online.
Kolki u niemowląt – co robić?
Nie przy wszystkich kolkach u niemowląt przyczyny są możliwe do jednoznacznego określenia. Często kolki występują samoistnie, wynikając z niedojrzałego układu pokarmowego dziecka. Maluch może pić mleko zbyt łapczywie, połykając powietrze, które powoduje gromadzenie się gazów w jelitach. Jeśli u Twojego dziecka pojawiła się kolka, zadbaj o to, by ulżyć mu w dolegliwościach bólowych. W tym celu możesz stosować leki bez recepty na uciążliwą kolkę, które zalecił lekarz. Co jeszcze możesz zrobić dla maluszka?
- Zadbaj o jego komfortową pozycję – noworodki i niemowlęta nie zawsze potrafią samodzielnie ułożyć się w komfortowej pozycji dla swojego przewodu pokarmowego. Jeśli dziecko ma kolkę, weź je na ręce i pozwól, by jego nóżki swobodnie zwisały. Możesz również ułożyć niemowlę w pozycji pionowej jak przy odbijaniu. Pomóc może również położenie dziecka na plecach i delikatne poruszanie jego nóżkami, zginając je w kierunku brzuszka.
- Postaraj się uspokoić niemowlę – podczas płaczu dziecko połyka jeszcze więcej powietrza, co może jedynie nasilić objawy kolki. Przytul dziecko skóra do skóry, by poczuło kojącą bliskość i odprężyło się. W zrelaksowaniu niemowlaka pomóc może także ciepła kąpiel.
- Wykonaj lewatywę z użyciem gruszki z kanką – jeżeli przyczynę kolki u niemowlaka stanowią zaparcia, pomóc może wykonanie lewatywy doodbytniczej. W tym celu wykorzystywana jest specjalna gruszka z kanką, jaką zamówisz w aptece NAMEX. To akcesorium wielokrotnego użytku. Miej na uwadze, że w przypadku dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia wykonywanie lewatywy należy przeprowadzać jedynie pod nadzorem lekarskim, w warunkach szpitalnych.
Jak zapobiegać kolkom u niemowląt?
- Odpowiednia technika karmienia dziecka – w tzw. pozycji „pod górkę”, która ogranicza nadmierny przepływ pokarmu. Ciśnienie mleka zmniejszysz również, odciąganiem części mleka laktatorem.
- Lekkostrawna dieta matki – to, co spożywasz, ma wpływ na wartości odżywcze Twojego pokarmu. Jeśli Twój maluch ma kolki, a Ty karmisz piersią, postaraj się wykluczyć ze swojej diety wzdymające i alergizujące produkty spożywcze.
- Smoczki antykolkowe – jeśli Twoje dziecko używa smoczków, zadbaj o to, by były antykolkowe. Ich specjalna konstrukcja przeciwdziała połykaniu powietrza przez maluszka.
- Kładź dziecko na brzuszku – ta pozycja sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego, ograniczając występowanie wzdęć i kolki.