Jak rozpoznać kaszel u dziecka?
Leki na kaszel różnią się zależnie od jego rodzaju. Tymczasem rozpoznanie rodzaju kaszlu u dziecka nie jest tak proste jak w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to w szczególności małych dzieci, które jeszcze nie mówią. Zwykle najpierw występuje kaszel suchy, który bardzo często poprzedza katar u dziecka. Spływająca do gardła wydzielina powoduje rozprzestrzenianie się infekcji górnych dróg oddechowych. Kaszel suchy ma charakter napadowy i głuche brzmienie. Nie powoduje odkrztuszania flegmy. Po 2-3 dniach przekształca się w kaszel mokry, przy którym odrywa się już plwocina zmieniająca brzmienie kaszlu. Warto mieć na uwadze, że objawy kaszlu mogą przeplatać się i zmieniać w czasie. Trzeba obserwować dziecko, w jakich sytuacjach kaszle i czy występują dodatkowe dolegliwości, na przykład gorączka, biegunka, wysypka i inne. Wszystkie te informacje należy przekazać lekarzowi przeprowadzającemu wywiad medyczny. Specjalista powinien osłuchać dziecko, aby mieć pewność, z jakim rodzajem kaszlu ma się do czynienia. Wówczas może zalecić stosowanie odpowiednich leków.
Jakie leki na kaszel dla dzieci?
W naszej aptece internetowej możesz zamówić różne leki na kaszel dla dzieci, których skład oraz dawkowanie dostosowano do potrzeb małych pacjentów. Podczas wyboru konkretnego preparatu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- Wiek dziecka – dostępne bez recepty leki na kaszel dla dzieci można stosować najwcześniej od 6. miesiąca życia. Dotyczy to wyłącznie wybranych preparatów, których producent podaje taką informację. Większość leków na kaszel dla dzieci bez recepty jest kierowana dla kilkulatków. Do wieku dziecka bezwzględnie należy dostosować dawkowanie leku. Przykładowo syrop na suchy kaszel dla dzieci Bobolen ma pojedynczą dawkę 1-2 ml dla 7-miesięcznego niemowlęcia, a w przypadku dzieci powyżej 12. roku życia wynosi ona już 10 ml.
- Objawy – zależnie od tego, czy dziecko ma kaszel suchy, czy mokry, do wyboru pozostają leki przeciwkaszlowe lub wykrztuśne. Syrop Bobolen Baby na suchy kaszel zawiera glicerol i ekstrakt z prawoślazu. Można stosować go na dzień i na noc. Z kolei syrop na kaszel mokry dla dzieci Flegamina Junior wspomaga leczenie kaszlu mokrego i nie można podawać go przed snem dziecka. Jeśli nie ma pewności, najlepiej wybrać syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci.
- Formę podania leku – maluchy, szczególnie podczas choroby, mogą mieć trudność z przełykaniem tabletki na kaszel dla dzieci. Z tego powodu znacznie lepsze rozwiązanie stanowi syrop na kaszel dla dzieci. Jego dodatkową zaletą jest atrakcyjny, słodki smak, na przykład truskawkowy albo malinowy. Dzięki temu zachęca maluchy do spożycia. Syropy dla niemowląt mają dołączone aplikatory, które ułatwiają podawanie leków.
Kaszel u dziecka – postępowanie
Dla bezpiecznego leczenia kaszlu u dziecka kluczowe znaczenie ma konsultacja lekarska. Dzięki niej można mieć pewność co do wyboru prawidłowych leków na kaszel. Pediatra może zalecić także dodatkowe postępowanie lecznicze, które przyspieszy powrót malucha do zdrowia. To między innymi:
- Oklepywanie pleców – dotyczy w szczególności małych dzieci, które mają trudności w odkrztuszaniu zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Lekarz poinstruuje opiekuna, jak robić to w sposób prawidłowy.
- Nawilżanie powietrza – ważne zwłaszcza przy kaszlu suchym u dziecka. Łagodzi podrażnienia błony śluzowej oskrzeli, krtani i gardła oraz ułatwia oddychanie.
- Inhalacje – coraz popularniejsza metoda leczenia infekcji górnych dróg oddechowych także w warunkach domowych. Jeśli rodzice dysponują inhalatorem, lekarz może zalecić stosowanie leków wziewnych.
- Nawodnienie dziecka – spożycie płynów w wystarczającej ilości ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i regenerację organizmu, także dróg oddechowych. Dziecku można podawać zarówno wodę, jak i ciepłe herbatki oraz napary ziołowe.
- Aromaterapia – w naszej aptece dostępne są specjalne plastry aromatyczne Aromactiv+. Ponieważ nie wymagają kontaktu ze skórą dziecka, można stosować je już od 1. dnia życia. Zawierają naturalne olejki zapachowe, które podczas wdychania przyczyniają się do łatwiejszego odkrztuszania plwociny.