Witaminy dla kobiet w ciąży
Podczas ciąży niezwykle istotne jest uzupełnianie diety w witaminy, gdyż bardzo często nie dostarczamy ich odpowiedniej ilości wraz ze spożywanym pokarmem, konieczne jest więc suplementowanie różnych witamin. Warunkuje to prawidłowy rozwój płodu, począwszy już od okresu prenatalnego. Nie tylko umożliwia urodzenie zdrowego dziecka, ale także wpływa ono na epigenom, dzięki czemu pozwala wyciszyć, bądź nasilić transkrypcję poszczególnych genów, co w przyszłości może zapobiec rozwojowi różnych chorób. Zgodnie z najnowszymi badaniami warto przede wszystkim suplementować:
- kwas foliowy,
- witaminę D,
- jod,
- DHA,
- żelazo,
- magnez.
Przykładowo suplementacja kwasu foliowego w ciąży zapobiega wadom cewy nerwowej, poronieniom, anemii, hipotrofii, warunkuje również metylację DNA. Odpowiednia metylacja DNA i białek histonowych powoduje właściwą ekspresję genów. Z kolei niedobór witaminy D może prowadzić między innymi do zwiększonego ryzyko stanu przedrzucawkowego, porodu przedwczesnego, urodzenia dziecka o małej masie w stosunku do wieku ciążowego, cholestazy wewnątrzwątrobowej. Należy również pamiętać o tym, że witaminy i suplementy nie są w stanie zastąpić zdrowego odżywiania, jednak okazują się przydatne podczas uzupełniania różnych niedoborów, przez co przyszłe mamy mogą być spokojne o zdrowie maluszka. W ofercie apteki Namex znajdziesz suplementy takie jak: ActiFolin czy Femibion, bogate w witaminy, na które zapotrzebowanie wzrasta w okresie ciąży.
Jaki probiotyk dla kobiet w ciąży?
Probiotykami zalecanymi dla kobiet w ciąży są te, które zawierają kultury bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium (np. Lactinova mama), szczepy te dominują w mikroflorze jelit noworodka. Dodatkowo podczas ciąży obserwuje się zmniejszenie występowania kultur tych bakterii u przyszłych mam, co dodatkowo powinno zachęcić do zażywania probiotyków. Probiotyki mają również pozytywny wpływ na utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej dróg rodnych u kobiet ciężarnych. Stosowanie ich czasie ciąży może także chronić między innymi przed:
- cukrzycą ciążową, probiotyki wpływają pozytywnie na metabolizm glukozy, przez co ograniczają ryzyko wystąpienia cukrzycy
- występowaniem alergii u dzieci, gdyż składniki zawarte w probiotykach mogą wpływać korzystnie na odpowiedź immunologiczną organizmu
- zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z egzemą, czy martwiczym zapaleniem jelit.
Decyzja o przyjęciu probiotyku powinna uwzględniać również fakt, dlaczego w ogóle sięgamy po niego, dlatego warto w takich sytuacjach zasięgnąć porady lekarza, bądź farmaceuty.
Jak pobudzić laktację po porodzie?
W ciąży gruczoły wydzielają nieznaczną ilość siary. Jest to mleko ubogie w białka, a bogate w tłuszcze. Wydzielanie właściwe mleka rozpoczyna się pod wpływem prolaktyny, której stężenie gwałtownie wzrasta w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Głównym bodźcem do wydzielania prolaktyny jest ssanie piersi, można więc stwierdzić, że częstsze przystawianie maluszka do piersi umożliwia pobudzenie laktacji. Niezwykle istotne są dwie pierwsze doby po porodzie, gdyż wtedy piersi działają na zasadzie popytu i podaży. Należy więc przystawiać dziecko do piersi co około trzy godziny, jeśli nie jest to możliwe, to warto pomyśleć też o tym, by odciągać pokarm. Daje nam to największą szansę na pobudzenie laktacji. Zwiększenie częstości opróżniania piersi powoduje większą ilość wytwarzanego pokarmu, istotne jest więc też, by trzymać dziecko przy piersi, aż jej nie opróżni. Kobieta, która karmi powinna unikać również sytuacji wywołujących stres, gdyż wtedy wydzielana jest adrenalina, która hamuje hormony powodujące laktację. Po połogu organizm ma już odpowiedni poziom prolaktyny, więc częste przystawianie maluszka do piersi nie ma już tak istotnego znaczenia, gdyż jest to laktacja autokrynna.
Od kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?
Z tego względu, iż poród jest dużym obciążeniem dla organizmu mamy, to potrzebny jest czas na regenerację, by kobieta mogła wrócić do aktywności fizycznej, gdyż inaczej mogą wystąpić komplikacje poporodowe. Zaleca się, by kobieta rozpoczęła większą aktywność fizyczną dopiero po zakończeniu połogu, czyli po 6 tygodniach od czasu porodu. Jedynym z ważniejszych ćwiczeń, które można wykonywać już parę dni po porodzie, jest trening mięśni Kegla. Ćwiczenia te wpływają przede wszystkim na nietrzymanie moczu, jak i także na zwiększenie satysfakcji seksualnej. Należy też pamiętać o tym, że to organizm podpowiada sam kobiecie, jakie tempo ćwiczeń będzie dla niej najlepsze. Ważny jest również fakt, że jeśli kobieta nie ćwiczyła przed porodem lub ćwiczyła bardzo mało, to aktywność fizyczną należy wprowadzać stopniowo i spokojnie. Warto również zwrócić uwagę na to:
- czy poród był problematyczny,
- jak szybko goją się rany poporodowe,
- jaki był rodzaj porodu, czy był to poród siłami natury czy cesarskie cięcie.
W zależności od tego kobieta może potrzebować mniej, bądź więcej czasu na regenerację organizmu. Dlatego nie należy sugerować się opiniami innych kobiet, tylko posłuchać swojego własnego organizmu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przed planowanym powrotem do aktywności fizycznej umówić się na konsultację u fizjoterapeuty uro-ginekologicznego.