Czym jest układ nerwowy i jak działa?
Układ nerwowy jest ważną częścią organizmu — siecią specjalnych włókien, która wykonuje kluczową pracę przesyłania i przetwarzania sygnałów z mózgu i całego ciała. Monitoruje i koordynuje czynności dobrowolne, takie jak chodzenie i mówienie, a także funkcje mimowolne, takie jak bicie serca, oddychanie i trawienie. Twoje pięć zmysłów — dotyk, wzrok, węch, słuch i smak — są zależne od nerwów. To również nerwy pomagają Ci kontrolować mięśnie niezbędne do reagowania na te bodźce. Na przykład, gdy odsuwasz rękę od gorącej patelni lub sięgasz po kolejną łyżkę smacznego jedzenia.
Jak dbać o układ nerwowy?
Układ nerwowy pełni wiele ważnych funkcji, ważne jest, aby dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Aby zachować zdrowie układu nerwowego warto skorzystać z poniższych wskazówek:
- stosuj zdrową dietę - dobrze zbilansowana dieta pomaga utrzymać zdrowy układ nerwowy. Dobrą opcją jest dieta śródziemnomorska, która składa się z pełnych ziaren, warzyw, owoców, orzechów i ryb,
- kontroluj spożycie alkoholu i rzuć palenie - nadmierne spożycie alkoholu i palenie może uszkodzić nerwy i zaszkodzić wielu innym częściom ciała,
- ćwicz regularnie - ćwiczenia wspomagają regenerację nerwów. Jeśli możesz, staraj się wykonywać 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Jeśli nie jest to możliwe, pasywne formy ćwiczeń, w których opiekun pomaga poruszać kończynami, mogą poprawić siłę mięśni i zapobiec zanikowi mięśni w sparaliżowanych kończynach,
- jeśli chorujesz na cukrzycę ściśle ją kontroluj niekontrolowany wysoki poziom cukru we krwi uszkadza nerwy i może prowadzić do owrzodzeń stóp. Jeśli nie zostaną wykryte i leczone wcześnie, owrzodzenia stóp mogą ulec zakażeniu i w ciężkich przypadkach wymagać amputacji palca u nogi lub stopy,
- sprawdź leki, które zażywasz - niektóre leki mogą również powodować neuropatię, takie jak niektóre leki przeciwpadaczkowe i leki chemioterapeutyczne. Skonsultuj swoje leki z lekarzem, aby sprawdzić, czy istnieje potrzeba zmiany tych, które mogą powodować lub nasilać neuropatię.
Jakie suplementy lub witaminy mogą wzmocnić układ nerwowy?
Uważa się, że kilka suplementów i witamin ma potencjalne korzyści dla zdrowia nerwów i może pomóc w utrzymaniu ogólnej funkcji i układu nerwowego. Niezależnie od tego, czy przyjmujesz codziennie multiwitaminę, czy dedykowaną kapsułkę każdego dnia, wszystkie mogą wzmocnić nasz układ nerwowy. Należą do nich:
- witaminy z grupy B - przyjmowanie witaminy B12 może pomóc w syntezie mieliny, która jest ochronną powłoką nerwów i zapobiega ich uszkodzeniom. Witamina B6 jest ważna dla naszego układu nerwowego, a także pomaga w produkcji neuroprzekaźników, które wysyłają wiadomości do naszego ciała.
- kwasy Omega-3 - zawarte w oleju rybim, oleju lnianym i innych produktach spożywczych są niezbędne dla naszego ogólnego stanu zdrowia, ale w szczególności wspomagają strukturę komórek nerwowych i funkcjonowanie naszego układu nerwowego.
- witamina D - ważna dla ogólnego zdrowia, w tym funkcji nerwów. Odpowiedni poziom witaminy D może wspierać zdrowie nerwów.
- magnez -pierwiastek jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych i może pomóc zmniejszyć pobudliwość nerwową, co daje uczucie większego spokoju i opanowania.
- witamina E - ten przeciwutleniacz został przebadany i udowodniono, że może pomóc chronić nerwy przed uszkodzeniami.
- koenzym Q10 - odgrywa rolę w produkcji energii w naszym organizmie, ale ma również właściwości antyoksydacyjne, które korzystnie wpływają na zdrowie nerwów.
- cynk- jest jednym z najliczniej występujących jonów metali w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), gdzie odgrywa kluczową rolę w fizjologicznych i patologicznych funkcjach mózgu. Cynk promuje działanie antyoksydacyjne, neurogenezę i reakcje układu odpornościowego.
- kurkuma - ta przyprawa powszechnie występuje w naszych kuchniach, jednak znana jest również ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przypisuje się jej działanie neuroprotekcyjne, dzięki czemu korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy.
- fosfotydyloseryna - ten fosfolipid jest składnikiem błon komórkowych i znajduje się w osłonce mielinowej, która otacza nasze nerwy i odpowiada za przekazywanie impulsów. Uważa się również, że jest kofaktorem w szeregu różnych enzymów, które wpływają na komunikację w organizmie.