Kiedy spada libido u mężczyzn?
Libido, czyli popęd seksualny może zacząć spadać już po 40 roku życia. Najczęściej zmniejszone libido może być skutkiem długotrwałego stresu, złego odżywiania oraz braku ruchu. Jedno z badań, które zaleca się wykonać mężczyznom zmagającym się z utratą libido jest oznaczenie poziomu DHEA, czyli dehydroepiandrosteronu. Znaczny spadek DHEA może być spowodowany męskim przekwitaniem, czyli andropauzą, która wtórnie do spadku poziomu męskich hormonów i problemów z erekcją powoduje obniżenie potencji seksualnej. Nie jest to jednak problem bez rozwiązania- obecnie bowiem różnorodne tabletki na witalność dla mężczyzn, a w tym tabletki na libido są bardzo łatwo dostępne i można je nabyć w prawie każdej aptece.
Więcej o libido przeczytasz tutaj.
Andropauza leki
W przypadku rozpoznania andropauzy na rynku dostępnych jest kilka rodzajów leków, które w swoim składzie zawierają testosteron lub jego pochodną prasteron i są to:
- leki OTC, dostępne bez recepty to np. Stymen zawierający prasteron,
- leki zawierające testosteron dostępne są jedynie na receptę.
Andropauza a łysienie
Andropauza może objawiać się także nadmiernym wypadaniem włosów tzw. łysieniem androgenowym. Objawia się to utratą włosów głównie z okolicy szczytu głowy oraz kątów czołowych. Z tym problemem mężczyźni radzą sobie na kilka sposobów. Część z nich sięga po tabletki na łysienie, które zawierają w swoim składzie finasteryd, który blokując enzym 5-a-reduktazy, doprowadza do podniesienia poziomu testosteronu. Inni natomiast, sięgają po kosmetyki dla mężczyzn. Produkty te, zwykle nie przynoszą tak dobrych efektów jak leczenie farmakologiczne, ale warto po nie sięgnąć w przypadku początków łysienia lub gdy nie jest ono znacznie nasilone. Kosmetyki do włosów dla mężczyzn zmagających się z łysieniem to głównie szampony jak np. Loxon Pro, który hamuje nadmierne wypadnie włosów.
Jaki preparat na libido?
Oprócz wymienionych wyżej preparatów zawierających w swoim składzie testosteron, istnieje duża gama leków opartych na innych aktywnych substancjach lub też naturalnych składnikach. Leki dla mężczyzn to częsty wybór Panów zmagających się z problemami z erekcją lub przedwczesnym wytryskiem.
Potencja tabletki
Do grupy leków stosowanych w przypadku zaburzeń potencji należą produkty takie jak:
- aerozole opóźniające wytrysk mające w składzie lidokainę np. Bravera control,
- leki wspomagające rozkurcz naczyń krwionośnych w prąciu na bazie sildenafilu lub tadalafilu np. Viagra Connect Max,
- tabletki zawierające substancje takie jak cynk, selen, witamina E, wyciągi z owoców buzdyganka ziemnego, wyciąg z korzeni maca, które wpływają pozytywnie na popęd seksualny.
Poza tym istnieje szeroki wybór produktów naturalnych, które mogą podnosić libido i są to min:
- olejki eteryczne takie jak olejek anyżowy, olejek z drzewa różanego,
- owoce np. ananas, arbuz, winogrona,
- czekolada,
- przyprawy i zioła np. chili, cynamon, czosnek.
Prostata leki
Warto wspomnieć, że prostata, zwana gruczołem krokowym ma ogromny wpływ na libido. Wszystkie choroby gruczołu krokowego mogą więc prowadzić do zmniejszenia popędu seksualnego. Najczęściej występującym zaburzeniem jest przerost gruczołu prostaty, w leczeniu tej przypadłości stosowane są substancje takie jak:
- likopen,
- wyciąg z ziela wierzbownicy,
- wyciąg z owoców boczni piłkowanej.
Antykoncepcja dla mężczyzn - czy zmniejsza libido?
Opinia o tym, że antykoncepcja jest przyczyną obniżenia libido jest bardzo powszechna wśród mężczyzn. Wyniki badań wskazują jednak, że nie istnieje zależność pomiędzy antykoncepcją dla mężczyzn a popędem seksualnym.
Najbardziej popularna antykoncepcja dla mężczyzn to prezerwatywa (np. Durex Classic). Jej zaletą oprócz zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, jest dodatkowa ochrona przed drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową (jak np. wirus HIV, chlamydia, kiła). Badania nie wskazują na to, iż ta metoda mogłaby prowadzić do zaburzeń libido u mężczyzn
Wazektomia, czyli przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów. Mimo, że metoda ta wydaje się znacznie traumatyzująca, nie wpływa na zmniejszenie odczuwania przyjemności ze stosunku ani nie zmniejsza libido.
Antykoncepcja dla mężczyzn wkrótce będzie oferować także produkty takie jak tabletki i zastrzyki hormonalne. Obecnie trwają badania nad tymi produktami, ale można się spodziewać, że całkiem niedługo pojawią się one na rynku. Prawdopodobnie produkty te, tak samo jak pozostałe metody antykoncepcji dla mężczyzn nie będą powodować obniżenia libido.
Jaki hormon odpowiada za libido?
Za libido u mężczyzn odpowiada testosteron. Poziom tego hormonu zaczyna spadać zwykle po 40 roku życia. Jeśli mężczyzna w tym wieku zapragnie zostać rodzicem, może potrzebować suplementacji lekami, które spowodują wzrost poziomu testosteronu we krwi. Tabletki na płodność dla mężczyzn w swoim składzie zawierają substancje takie jak inozytol, kwas foliowy, witaminy oraz cynk np. Acertin. Stosowanie tych leków wpływa pozytywnie na utrzymanie testosteronu na prawidłowym poziomie.
Dlaczego tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?
Jak wspominano wyżej za libido u mężczyzn odpowiada testosteron. Sytuacja ma się podobnie u kobiet. Większość tabletek antykoncepcyjnych zawiera w swoim składzie komponentę estrogenową. W zależności od rodzaju substancji zawartej w tabletce, może działać ona agonistycznie lub antagonistycznie na receptory androgenowe. Jeśli używane przez kobietę tabletki antykoncepcyjne mają działanie antyandrogenowe to zmniejszają poziom testosteronu we krwi i tym samym prowadzą do spadku libido.