Czym jest fluor?
Fluorek to naturalny minerał, który może spowolnić lub zatrzymać powstawanie próchnicy. Wszyscy mamy w ustach bakterie, które łączą się z cukrami z jedzenia i napojów, tworząc kwas. Kwas uszkadza zewnętrzną warstwę zęba, zwaną szkliwem. Fluorek chroni zęby przed uszkodzeniem przez kwas i pomaga odbudować szkliwo zębów. Jedną z pierwszych decyzji, jaką musisz podjąć przy zakupie pasty do zębów dla swojego dziecka, jest to, czy kupić pastę z fluorem, czy bez fluoru. Fluor pomaga zapobiegać próchnicy zębów i wzmacnia zęby Twojego dziecka. Fluor można znaleźć w jedzeniu i napojach, paście do zębów, płynach do płukania ust i zabiegach stomatologicznych, takich jak lakier fluorkowy. Poniżej znajdziesz kilka często zadawanych pytań na temat tego, w jaki sposób fluor pomaga utrzymać zdrowe zęby Twojego dziecka. Jednak obecność fluoru w paście do zębów jest zawsze przedmiotem kontrowersji , zwłaszcza dla zaniepokojonych rodziców. Jak w przypadku każdego związku, zbyt duża ilość dobrej rzeczy może stać się złą rzeczą – a nadmiar fluoru może stać się toksyczny.
Czy pasta do zębów dla niemowląt powinna zawierać fluor?
Nadmiar fluoru może powodować stan zwany fluorozą zębów, który faktycznie zmienia wygląd i kolor szkliwa zębów. Ponadto fluor przyjmowany w dużych ilościach może prowadzić do niebezpiecznej toksyczności. Z tych powodów rodzice mają rację, że martwią się o niemowlęta (z wyrastającymi zębami) i małe dzieci używające pasty do zębów z fluorem. Obecnie zaleca opiekunom szczotkowanie zębów wodą i konsultację ze stomatologiem lub lekarzem przed użyciem pasty do zębów z fluorem u dzieci poniżej 2 roku życia. Zaleca się stosowanie pasty do zębów z fluorem wielkości ziarnka grochu u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Nie zaleca stosowania pasty do zębów, w tym pasty z fluorem, dla dzieci do pierwszego roku życia. W przypadku dzieci, którym nie wyrosły jeszcze zęby, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z ciepłą wodą wszelkie resztki jedzenia i inne substancje. W przypadku małych dzieci (w wieku od 12 do 36 miesięcy), gdy wyrosną im pierwsze zęby, dopuszczalna jest śladowa ilość fluoru. Istnieją dwa główne powody, dla których niemowlęta i małe dzieci są podatne na nadmiar fluoru:
- smaczna, słodka pasta do zębów jest często połykana przez małe dzieci,
- niemowlęta i małe dzieci nie potrafią prawidłowo wypluwać, przez co w ustach pozostaje więcej pasty do zębów.
Z tego powodu na każdej paście z fluorem dla dzieci poniżej 6 roku życia widnieje etykieta ostrzegawcza. Etykiety ostrzegają przed podawaniem dzieciom poniżej 6 roku życia pasty do zębów z fluorem i przed połykaniem większej ilości niż jest to konieczne do szczotkowania. Pamiętaj, że ta etykieta ostrzegawcza dotyczy raczej zapobiegania nadmiernemu spożyciu fluoru. Pasta do zębów z fluorem dla małych dzieci jest bezpieczna, jeśli jest stosowana z umiarem, jak każda inna pasta do zębów.