Opis
Nurofen Mięśnie i Stawy 200 mg, plaster leczniczy, którego substancją czynną jest ibuprofen. Ibuprofen należy do grupy leków określanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które działają przez zmianę odpowiedzi organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Plaster leczniczy miejscowo dostarcza ibuprofen w sposób ciągły w miejscu bólu w ciągu 24 godzin od zastosowania.
Wskazania
Do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu spowodowanego nagłym naciągnięciem mięśni lub zwichnięciem powstałym w następstwie łagodnych urazów w pobliżu stawów rąk lub nóg u dorosłych lub młodzieży w wieku 16 lat i powyżej.
Działanie
Przeciwzapalne, przeciwbólowe.
Dawkowanie
- Dorośli i młodzież w wieku 16 lat i powyżej: jedna dawka równa jest jednemu plastrowi. Maksymalna dawka w okresie 24 godzin to jeden plaster.
- W razie potrzeby można stosować kilka dawek, jednakże przez najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów. Nie stosować leku dłużej niż przez 5 dni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 5 dni, należy zasięgnąć porady lekarza.
Skład
Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każdy plaster leczniczy zawiera 200 mg ibuprofenu.
Pozostałe składniki to:- warstwa przylegająca: makrogol 400, makrogol 20000, lewomentol, kopolimer blokowy Styren-Izopren-Styren 22, poliizobutylen (PIB) 55k, poliizobutylen (PIB) 1100k, ester uwodornionej kalafonii z glicerolem, parafina ciekła
-warstwa powlekająca: etylenu politereftalan, tkany
-warstwa ochronna: etylenu politereftalan silikonowany.
Przeciwwskazania
- Uczulenie na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek ze składników leku,
- Jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości reakcja alergiczna po zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub kwasu acetylosalicylowego, np.
astma, świszczący oddech, świąd, nieżyt nosa, wysypka skórna i obrzęk,- Ostatni trymestr ciąży,
- Nie stosować leku Nurofen Mięśnie i Stawy na zranioną skórę (np. otarcia, skaleczenia, oparzenia skóry), zakażoną skórę, skórę objętą wysiękowym zapaleniem skóry lub egzemą, na oczy, wargi lub błonę śluzową.
Działania niepożądane
Należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią poniższe objawy:- objawy reakcji alergicznych, takich jak astma, niewyjaśniony świszczący oddech lub duszność, świąd, nieżyt nosa lub wysypka skórna,
- objawy nadwrażliwości i reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie, powstawanie pęcherzy lub owrzodzenie skóry.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów lub objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty:
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)- reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, świąd, pęcherze, podrażnienie lub sączenie,
- wrażliwość skóry na światło,
- astma, trudności w oddychaniu, duszność,
- ból brzucha lub inne problemy żołądkowe,
- zaburzenia nerek.
Przechowywanie
- W miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25˚C (2 plastry w saszetce)
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30˚C (4 plastry w szaszetce)
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
- Okres trwałości po pierwszym otwarciu saszetki: 6 miesięcy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Przed zastosowaniem leku Nurofen Mięśnie i Stawy należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:- jeśli pacjent ma lub kiedykolwiek miał astmę lub występuje u niego alergia,
- jeśli u pacjenta występują wrzody żołądka, choroby jelit, serca, nerek lub wątroby,
- jeśli pacjentka jest w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży lub karmi piersią.
Podczas stosowania leku Nurofen Mięśnie i Stawy- Po wystąpieniu pierwszych objawów jakiejkolwiek reakcji skórnej (wysypki, łuszczenia, pęcherzy) lub innych objawów reakcji alergicznej, należy natychmiast przerwać stosowanie plastra i skonsultować się z lekarzem.
- Należy zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe objawy ze strony przewodu pokarmowego (szczególnie krwawienie).
- Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, może być bardziej podatny na wystąpienie działań niepożądanych.
- Jeśli nie nastąpi poprawa, pacjent poczuje się gorzej lub pojawią się nowe objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
- Należy unikać narażania leczonego obszaru na działanie silnego źródła naturalnego i (lub) sztucznego światła (na przykład lamp opalających) w trakcie leczenia i przez jeden dzień po usunięciu plastra, w celu zmniejszenia ryzyka nadwrażliwości na światło.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym:
• leki stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi,
• leki rozrzedzające krew, np. warfaryna,
• kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ - stosowane w stanach zapalnych i bólu.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie stosować tego leku w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Jeśli pacjentka jest w pierwszych 6 miesiącach ciąży lub jeśli karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku. Nie są znane żadne szkodliwe skutki stosowania tego leku w okresie karmienia piersią. Nie należy jednak stosować plastra bezpośrednio na piersi, jeśli pacjentka karmi piersią.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.