Wskazania
Lek wskazany jest w miejscowym antyseptycznym leczeniu stanów zapalnych (zaczerwienienie, obrzęk) gardła i jamy ustnej, a także łagodzeniu bólu w tych stanach. Łagodzenie objawów bólu gardła. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Działanie
Lek zawiera antyseptyki – amylometakrezol i alkohol 2,4- dichlorobenzylowy oraz środek miejscowo znieczulający do gardła – lidokainy chlorowodorek. Jeśli po upływie 2 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Dawkowanie
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: co 2 do 3 godzin powoli rozpuszczać w jamie ustnej jedną pastylkę; stosować maksymalnie do 8 pastylek w ciągu 24 godzin u dorosłych (maksymalnie 4 pastylki u młodzieży).
- Nie umieszczać pomiędzy dziąsłem a policzkiem.
Skład
Substancjami czynnymi leku są lidokainy chlorowodorek, amylometakrezol, alkohol 2,4- dichlorobenzylowy.
Każda pastylka twarda zawiera:
Lidokainy chlorowodorek jednowodny 2 mg,
Amylometakrezol 0,6 mg,
Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy 1,2 mg.
Pozostałe składniki to: Olejek mięty polnej z obniżoną zawartością mentolu, Żółcień chinolinowa (E 104), Sodowa sacharyna (E 954), Kwas winowy (E 334), Sacharoza, Glukoza ciekła, Żółcień pomarańczowa (E110), Aromat cytrynowy, Substancja o smaku miodu.
Przeciwwskazania
- Uczulenie na lidokainy chlorowodorek lub inne amidowe środki miejscowo znieczulające, amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie należy stosować tego leku.
Działania niepożądane
- Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła; trudności w połykaniu; pokrzywka i trudności w oddychaniu.
- Zaburzenia układu immunologicznego: rzadko (występują nie częściej niż u 1 osoby na 1000): reakcje nadwrażliwości (pieczenie, świąd), obrzęk naczynioruchowy, pieczenie w gardle i nieprzyjemny smak.
Przechowywanie
- W miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Należy poinformować lekarza, jeśli: u pacjenta występuje astma; objawy nie zmniejszą się po 2 dniach lub jeśli wystąpi gorączka, ból głowy, nudności, wymioty lub wysypka skórna.
Lek może być szkodliwy dla zębów.- Środki znieczulające zawarte w tym leku mogą być przyczyną zachłyśnięcia (kaszel podczas posiłków lub uczucie dławienia się) podczas jedzenia. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio po zastosowaniu leku.
- Lek może powodować drętwienie języka i zwiększać ryzyko ugryzienia się. Dlatego należy zachować ostrożność podczas jedzenia i picia gorących pokarmów i napojów.
- Nie zaleca się długotrwałego stosowania leku (dłużej niż 5 dni), ponieważ może on zmieniać naturalną florę bakteryjną w gardle.
- Należy przestrzegać zalecanego dawkowania: lek przyjmowany w dużych dawkach lub długotrwale, może wpływać na serce lub układ nerwowy i może powodować
drgawki.- Osoby w podeszłym wieku lub osoby osłabione są bardziej wrażliwe na możliwe działania niepożądane i powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
- Leku nie należy stosować, jeśli w jamie ustnej i gardle występują większe niezagojone rany.
Lek zawiera 1,016 g glukozy w jednej pastylce, co należy wziąć pod uwagę podczas leczenia pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz u
pacjentów z cukrzycą.
Lek zawiera sacharozę. Nie należy stosować tego leku u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem
złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Lek zawiera 1,495 g sacharozy w jednej pastylce, co należy wziąć pod uwagę
podczas leczenia pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz u pacjentów z cukrzycą.
Barwnik żółcień pomarańczowa może powodować reakcje alergiczne.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także lekach, które pacjent planuje przyjmować. W szczególności należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o przyjmowaniu któregokolwiek z leków wymienionych poniżej, ponieważ może być konieczne dostosowanie ich dawki:- leki blokujące receptory beta (stosowane w leczeniu niewydolności serca lub choroby tętnic) lub leki zawierające cymetydynę (stosowane w leczeniu wrzodów żołądka),
- inne środki miejscowo znieczulające (amidowe),
- leki stosowane w leczeniu chorób serca, takie jak meksyletyna lub prokainamid,
- leki, takie jak fluwoksamina (stosowane w leczeniu depresji),
- antybiotyki, takie jak erytromycyna, lub itrakonazol.
Mimo, że nie powinny wystąpić żadne interakcje, nie należy przyjmować innych środków antyseptycznych do stosowania w jamie ustnej lub gardle podczas stosowania tego leku.
- Nie należy stosować tego leku przed posiłkiem lub wypiciem napoju.
- Nie zaleca się stosowania tego leku w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
- Należy obserwować reakcję pacjenta na lek. Lek przyjmowany w zalecanych dawkach nie powinien wpływać na czas reakcji ani powodować senności. Jednak, w razie zauważenia takich działań niepożądanych należy unikać prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.