Zwane inaczej kobiecymi dolegliwościami, podrażnienia, infekcja bakteryjna pochwy i infekcja grzybicza pochwy nierzadko wymagają pomocy farmaceutycznej, szczególnie gdy towarzyszy im wyraźny dyskomfort lub problemy z oddawaniem moczu, a osoba borykająca się z takim problemem szuka szybkiej pomocy i ulgi w bólu.
Skąd się biorą infekcje pochwy?
Problemy natury intymnej mogą zdarzyć się u każdej kobiety, bez względu na to czy miesiączkuje lub współżyje, co prowadzi do wniosku, że każda z pań może w swoim życiu tego doświadczyć. Często jednak infekcje przebiegają bezobjawowo, więc kobiety nie stosują żadnego leczenia. W innych przypadkach objawy stanu chorobowego są na tyle uciążliwe, że decydują się na zasięgnięcie porady lekarza lub farmaceuty. Najczęstsze infekcje to te typu mieszanego (Candida+BV) lub wirusowego (CMV, HSV, HPV), jednak nie można zapomnieć o infekcjach wywoływanych przez bakterie beztlenowe (AV i BV). Przyczyn infekcji jest niestety wiele i są rożne:
- antykoncepcja hormonalna,
- stosowanie antybiotyków, co negatywnie wpływa na mikroflorę jelitową w organizmie,
- osłabienie układu immunologicznego wskutek choroby,
- menopauza i zmiany hormonalne, w tym zaburzenia równowagi hormonów,
- ciąża i połóg,
- nieprawidłowa dieta, bogata w cukry i węglowodany,
- życie seksualne, w tym częste zmiany partnerów,
- wysoki poziom stresu w życiu,
- nieprawidłowa higiena intymna, przy tym stosowanie kosmetyków niedostosowanych do miejsc intymnych lub ich nadużywanie,
- korzystanie z saun, basenów, publicznych toalet.
Ile trwa infekcja pochwy?
Czas trwania infekcji jest niekiedy ciężki do określenia. Wszystko sprowadza się do niezbyt lubianego "to zależy". Najkrócej będziemy się borykać z podrażnieniami w przypadku, gdy na pierwsze niepokojące dolegliwości zareagujemy szybko i użyjemy skutecznego środka, tak aby zapobiec rozwijaniu się infekcji. Jeżeli uda nam się nie doprowadzić do rozwoju problemu infekcja może trwać o wiele krócej niż jej rozwinięta forma, gdzie leczenie może być uciążliwe i trwać dłużej. Infekcja potrafi się pojawić znikąd i w ciągu kilku godzin doprowadzić do świądu, dyskomfortu w okolicach intymnych, wszystko zależy od przyczyny problemu, a tę nie jest łatwo poznać od razu.
Zawsze warto mieć w apteczce leki bez recepty dla natychmiastowej pierwszej pomocy w takim przypadku, zwłaszcza jeżeli mieliśmy już do czynienia z takimi problemami i wiemy, co wówczas zadziałało. Posiadanie w domu leków o składzie zawierającym clotrimazol (np. Canesten) lub fetikonazol pozwala czuć się bezpiecznie i być przygotowaną na ewentualną infekcję. Każda niezaleczona do końca choroba może wrócić w krótkim czasie i odnowić infekcję. Długość kuracji powinna zależeć od wybranej terapii, jednak najczęściej mowa o okresie od 7 do 14 dni, w zależności od reakcji organizmu na leczenie. O wiele szybciej jednak znikają nieprzyjemny świąd i pieczenie.
Jak leczyć infekcje pochwy w ciąży?
Kobiety w stanie błogosławionym są bardziej narażone na zakażenia. W teorii macica wytwarza śluz szyjkowy na tyle gęsty, by był naturalną przeszkodą dla wszelkich zakażeń drogami rodnymi i chronił kobietę przed infekcjami tego typu, gdyż zmniejsza się ilość pałeczek kwasu mlekowego. W praktyce nie jest to tak proste i wiele ciężarnych odczuwa pewne niewygody, które są efektem zaburzonej równowagi środowiska intymnego, która sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych. Szczególnie, jeżeli kobieta przed ciążą przechodziła kiedykolwiek grzybicę.
W każdym przypadku w sytuacji, gdy osoba ciężarna odczuwa jakiekolwiek problemy ze strony układu rozrodczego nie należy ich bagatelizować i zrzucać na karb ciąży. Takie infekcje mają niestety tendencje do nawracania i zaleca się, by możliwie jak najszybciej wdrożyć leczenie. W zależności od stanu zdrowia kobiety w ciąży, przebiegu ciąży i osobistych doświadczeń w temacie infekcji można wprowadzić leczenie doustne lub miejscowe tak, by ulżyć bolączkom kobiety i uchronić ciąże przed powikłaniami. Profilaktycznie można stosować także globulki dopochwowe (takie jak Hexagyn Duo) z kwasem hialuronowym i polikarbofilem, co pozytywnie wpłynie na stan zdrowia narządów intymnych.