Wskazania
- Leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębienia.
- Gorączka.
- Ból o łagodnym i średnim nasileniu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne).
Działanie
- Przeciwbólowe.
- Przeciwgorączkowe.
Dawkowanie
- Tabletkę należy rozpuścić w niewielkiej ilości płynu i natychmiast wypić.
- Dorośli i dzieci o masie ciała większej niż 50kg (w wieku powyżej 15lat): dawka jednorazowa wynosi 1 lub 2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtórzyć, lecz po czasie nie krótszym niż 4 godziny. Zwykle nie ma konieczności stosowania dobowej dawki paracetamolu większej niż 9 tabletek (3g) na dobę. Jednak w przypadku nasilonego bólu dawkę można zwiększyć do maksymalnej dobowej dawki 12 tabletek (4g) na dobę.
- Dzieci: dawkę ustala się na podstawie masy ciała dziecka. Zalecana dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60mg/kg/mc/dobę, należy ją podawać w 4 do 6 dawkach podzielonych, tzn. 15mg/kg mc, co 6 godzin lub 10mg/kg mc co 4 godziny. Przybliżony wiek odpowiadający określonej masie ciała został podany jedynie jako ogólna wskazówka.
- Dzieci o masie ciała od 27 do 30kg ( w wieku około 8 do 10 lat) jednorazowa dawka wynosi 1 tabletkę, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin, nie należy stosować więcej niż 5 tabletek na dobę.
Dla dzieci o masie ciała od 30 do 35kg ( w wieku od 10 do 12 lat) jednorazowa dawka wynosi jedną do dwóch tabletek, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin, nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
Dla dzieci o masie ciała od 35 do 50kg ( w wieku od 12 do 15 lat) jednorazowa dawka wynosi jedną do dwóch tabletek, w razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 godziny, nie należy stosować więcej niż 7 tabletek na dobę.
Skład
1 tabletka zawiera paracetamol 330 mg, kwas askorbowy 200 mg
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na paracetamol lub chlorowodorek propacetamolu, kw. askorbowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
- Dzieci o masie ciała mniejszej niż 27 kg.
- I trymestr ciąży.
- Ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby.
- Ciężka niewydolność nerek.
- Choroba alkoholowa.
- Jednoczesne stosowanie leków przeciwbólowych o działaniu agonistyczno-antagonistycznym (buprenorfina, nalbufina, pentazocyna).
- Kamica nerkowa (przy dawkach wit. C większych niż 1 g).
- Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (może prowadzić do anemii hemolitycznej).
- Leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 14 dni po zakończeniu leczenia.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem.