Opis
DIKY 4% aerozol na skórę o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 14-ego roku życia.
Wskazania
Do miejscowego, objawowego leczenia: stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu, w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych, bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.
Działanie
- Przeciwzapalne.
- Przeciwbólowe.
Dawkowanie
- Dorośli i osoby w podeszłym wieku: rozpylać 3 razy na dobę, w regularnych odstępach czasu.
- Każdorazowo, w zależności od wielkości leczonej powierzchni, należy wykonać 4-5 naciśnięć pompki rozpylacza i delikatnie wmasować w skórę i umyć ręce oraz odczekać kilka minut przez założeniem opatrunku lub bandaża. (co odpowiada 0,8 do 1,0 g aerozolu).
- Nie należy przekraczać maksymalnej pojedynczej dawki produktu leczniczego wynoszącej 1,0 g.
- Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 naciśnięć pompki rozpylacza.
- Leczenie można zakończyć, gdy ustąpią objawy (ból i obrzęk). Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7-8 dni bez konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza, jeżeli po upływie 3 dni nie wystąpi poprawa.
Skład
1 g roztworu zawiera 40 mg diklofenaku sodu (Diclofenacum natricum) oraz substancje pomocnicze: glikol propylenowy (E1520), alkohol izopropylowy, NAT 8539: lecytyna sojowa 76%, etanol bezwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, disodu edetynian, olejek miętowy, askorbylu palmitynian, woda oczyszczona, kwas solny 10% do ustalenia pH i sodu wodorotlenek 10% do ustalenia pH.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
- Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), oraz na orzeszki ziemne i soję.
- Pacjenci z astmą lub bez astmy, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) wystąpił napad astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa.
- Trzeci trymestr ciąży.
- Dzieci i młodzież poniżej 14-ego roku życia.
- Stosowanie na skórę piersi u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane
- Często (dotyczy między 1 a 10 osób na 100): wysypka na skórze, świąd, zaczerwienienie lub pieczenie skóry.
- Bardzo rzadkie (dotyczy mniej niż 1 na 10 000 osób): skóra może być bardziej wrażliwa na słońce. Możliwe objawy to poparzenie słoneczne ze świądem, obrzękiem i pęcherzami.
- Częstość nieokreślona (częstość występowania nie może być określona na podstawie dostępnych danych): reakcje w miejscu podania, sucha skóra, uczucie pieczenia.
Jeżeli lek jest stosowany długotrwale (dłużej niż trzy tygodnie) i (lub) na duże powierzchnie skóry, mogą wystąpić układowe działania niepożądane, takie jak ból i zaburzenia żołądkowe, zgaga i problemy z nerkami.
Przechowywanie
- W temperaturze poniżej 25°C.
- W miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
- Okres ważności fabrycznie zamkniętej butelki: 3 lata
- Okres ważności po pierwszym otwarciu: 6 miesięcy
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.