Wskazania
Ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych u dzieci powyżej 6. roku życia i dorosłych.
Działanie
Ułatwia odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i łagodzi mokry kaszel. Lek zwiększają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawiają jego transport przez co ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą kaszel.
Dawkowanie
- Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: początkowo, przez 2 do 3 dni, 1 tabletka 3 razy na dobę, następnie dawkę należy zmniejszyć do 1 tabletki 2 razy na dobę;
- Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: ½ tabletki 2 do 3 razy na dobę;
- U dzieci w wieku poniżej 6 lat: leku w postaci tabletek nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat (można zastosować Deflegmin w postaci kropli doustnych, roztworu lub syropu).
- Jeśli po upływie 4 do 5 dni stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Skład
- Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek. 1 tabletka zawiera 30 mg ambroksolu chlorowodorku.
- Pozostałe składniki leku to: laktoza, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna, magnezu stearynian.
Przeciwwskazania
- Uczulenie na chlorowodorek ambroksolu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- Bezpośrednio przed snem.
Działania niepożądane
Jeżeli wystąpi jedno z poniższych działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:- reakcja alergiczna z obrzękiem zlokalizowanym w obrębie twarzy, ust, jamy ustnej, języka i (lub) gardła (obrzęk naczynioruchowy). Może to wywołać uczucie zaciskania w gardle, trudności w połykaniu i oddychaniu – częstość występowania tego działania niepożądanego jest nieznana,
- reakcje alergiczne dotyczące całego organizmu (reakcja anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny) – częstość występowania tego działania niepożądanego jest nieznana,
- ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona (ciężki stan, w którym dochodzi do obumierania i złuszczania się naskórka) oraz martwica toksyczno-rozpływna naskórka (reakcja na lek, w której duże fragmenty naskórka oddzielają się od głębiej położonych warstw skóry; stan ten może dotyczyć także oczu, jamy ustnej, gardła i oskrzeli). Występowanie tych działań odnotowywano bardzo rzadko, a w początkowej ich fazie mogą wystąpić niespecyficzne objawy grypopodobne, np. gorączka, dolegliwości bólowe, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel i ból gardła.
Ponadto, mogą wystąpić następujące działania niepożądane leku:- Często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób): nudności.
- Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób): wymioty, biegunka, niestrawność i ból brzucha.
- Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób): wysypka, pokrzywka.
- Działania niepożądane o częstości nieznanej (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): świąd, inne reakcje alergiczne niewymienione powyżej.
Przechowywanie
- W temperaturze poniżej 25°C. W oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
- W miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.