Jaki preparat na chrapanie?
Bezdech senny powoduje niedobór snu i dług senny poprzez zmniejszenie ilości i jakości snu. Bezdech senny jest spowodowany przez czynniki, takie jak:
- przeszkody w drogach oddechowych (częściowa niedrożność powoduje chrapanie),
- wadliwa kontrola układu nerwowego i mięśni nad odruchami oddechowymi.
W jaki sposób pozbyć się chrapania?
Chrapanie występuje, gdy podniebienie miękkie (tylna część dachu jamy ustnej) drga. Powoduje to wiele czynników. Napięcie mięśni języka i podniebienia miękkiego, ma tendencję do zmniejszania się podczas snu. Stają się one bardziej rozluźnione i mogą zapadać się razem. Medycy wymieniają wiele sposobów na zlikwidowanie tej dolegliwości:
- Zmiana pozycji spania: leżenie na plecach pozwala językowi opaść z powrotem w kierunku gardła i zablokować drogi oddechowe, dlatego częściej chrapiesz. Chrapanie w pozycji leżącej na plecach jest uważane za to najgłośniejsze. W tym przypadku warto sięgnąć po tabletki na chrapanie.
- Unikanie infekcji dróg oddechowych: powiększone migdałki lub spuchnięte drogi nosowe z powodu przeziębienia lub alergii, powodować mogą chrapanie. Sięgnięcie po aerozol na chrapanie lub
spray do nosa na chrapanie np. Nie Chrap mogą być w tej sytuacji zbawienne.
- Zmiana stylu życia i diety: tkanka tłuszczowa, gdy gromadzi się w szyi, może zwężać otwór dróg oddechowych czego konsekwencją może być między innymi chrapanie.
- Ograniczenie napojów alkoholowych. Po spożyciu napojów alkoholowych jak pewnie większość z nas uważa, czujemy się rozluźnieni i zrelaksowani. Rozluźnia się również nasza żuchwa i gardło, co może spowodować częściową blokadę dróg oddechowych. Uważa się również, że po spożyciu alkoholu nasza jama ustna zdecydowanie się wysusza, co również nie działa na korzyść dla pacjentów borykających się z chrapaniem.
- Unikanie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Jak we wszystkim, tak i w przypadku uporczywego chrapania, podczas aktywności fizycznej i uprawianiu sportów wszelakiego rodzaju, należy zachować balans. Zarówno bardzo intensywny sport, jak i totalna bierność na ruch, w przypadku chrapiących pacjentów nie jest mile widziana. Należy zachować zdrowy balans i stosować aktywność fizyczną dopasowaną do naszych możliwości.
- Osoby starsze mają tendencję do częstszego chrapania, ponieważ z wiekiem zmniejsza się napięcie mięśni. Ważne jest, by zadbać o komfort spania, a także sięganie po leki, gdy chrapanie jest bardzo uciążliwe. Ze względu na to, że nasi seniorzy często chorują na wiele innych chorób towarzyszących oraz biorą dużo leków, przed dokonaniem wyboru zakupu leku na chrapanie, warto skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Pozwoli to uniknąć konsekwencji zdrowotnych i działań niepożądanych.
Jak leczyć chrapanie i bezdech
Dzisiejsza medycyna wychodzi na przeciw pacjentom, którzy walczą z uporczywym chrapaniem i ma do zaproponowania naprawdę cały wachlarz możliwości leczenia. Grunt do dobre rozpoznanie i dobranie odpowiedniego leczenia. Przed wszystkim specjaliści muszą ocenić, jaki obszar powinien zostać poddany leczeniu: nos, język, podniebienie czy migdałki podniebienne. W zależności od obszaru leczenia dobierany jest właściwi zabieg na bezdech senny i chrapanie.
- Zabieg chirurgiczny powinien być rozważany jako ostatnia opcja leczenia. Istnieją sytuacje, w których specjalista od zaburzeń snu i chirurg zgadzają się, że operacja jest najlepszą pierwszą opcją, ale są to pojedyncze przypadki pacjentów. Tak jak nadmieniono wyżej najważniejsze jest to, aby określić, który obszar należy zoperować. W przypadku problemów ze strony nosa, najczęściej wykonuje się septoplastykę, która dedykowana jest pacjentom ze skrzywioną przegrodą nosową.
- Zabiegi niechirurgiczne są bardziej zachowawcze niż operacja i mogą działać lepiej. Przykładem takiego leczenia jest laser diodowy. Ten sposób leczenia może okazać się skuteczny u pacjentów z przerostem małżowin nosowych, przerostem migdałków podniebiennych oraz wiotkość podniebienia miękkiego. Wiązka lasera powoduje usztywnienie tkanek, którym poddawany jest zabieg oraz zmniejszenie nadmiernej ilości tkanki, czyli tak zwanego przerostu. Zabieg jest bezkrwawy, nieinwazyjny i z reguły pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.
- Uzyskaj drugą opinię od specjalisty ds. snu przed przeprowadzeniem operacji na bezdech senny.
- Wykonaj badanie snu przed i po leczeniu, dla porównania, aby sprawdzić, czy leczenie skutecznie wyeliminowało bezdech senny.
Chrapanie niemowlaka
Bezdech senny może spowodować śmierć niemowlęcia, ale może być przyczyną wielu przypadków SIDS. Niemowlęta, które są wcześniakami i nadal mają bezdechy w czasie, gdy są wysyłane do domu ze szpitala, które miały zdarzenia pozornie zagrażające życiu (ALTE) lub zostały zdiagnozowane jako mające "bezdech niemowlęcy", lub które są młodszym rodzeństwem niemowląt z SIDS - są uważane za narażone na wyższe ryzyko.
Myślę, że większości z nas w temacie chrapania dzieci, pierwsze co przychodzi na myśl to przerośnięte migdałki. W takiej sytuacji warto więc udać się do pediatry, lub bezpośrednio do laryngologa, który zbada dziecko np. poprzez wykonanie naso-fiberoskopii i oceni wielkość migdałów. Bardzo często jednak chrapanie dziecka jest konsekwencją trwającego przeziębienia a co z tym związane także katarem. Jednak przyczyn chrapania dzieci może być o wiele więcej, między innymi skrzywienie przegrody nosowej, alergie, wiotkość krtani oraz obturacyjny bezdech senny.
Leczenie bezdechu sennego u niemowląt jest ważne nie tylko w celu ochrony niemowlęcia, ale także w perspektywie długoterminowej. Nieleczony bezdech senny u niemowląt może mieć wpływ na wzrost dziecka, rozwój jego mózgu i serca. Dlatego tak ważne jest, aby omówić swoje obawy dotyczące zaburzeń oddychania w czasie snu u dziecka z pediatrą i nie podawać żadnych preparatów na własną rękę.