Brak apetytu. Jak temu zaradzić?
Każdy raz na jakiś czas zauważa u siebie zmniejszone łaknienie. Dzieje się tak np. podczas przeziębienia. Taki stan jest zupełnie naturalny i powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Problem pojawia się wtedy, gdy zaburzenie łaknienia się przedłuża lub kiedy występuje całkowity brak apetytu. Przyczyny mogą być różne, np.:
- częste infekcje,
- nowotwory,
- palenie tytoniu,
- zażywanie niektórych leków,
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Zamiast martwić się swoim stanem, warto jak najszybciej zacząć działać. Pomocny okazać się może suplement diety na lepszy apetyt. Specjalnie wyselekcjonowane składniki preparatu sprawiają, iż stopniowo ochota na jedzenie powraca. Dostępne są również leki na apetyt dla dorosłych np. Apetizer Senior. Wiele osób słysząc słowo "lek" zniechęca się, ponieważ myślą, iż będą musieli się po niego ustawić w długiej kolejce do lekarza. Tymczasem w aptece zakupić można skuteczne leki na apetyt bez recepty. Można umówić się na wizytę lekarską i w oczekiwaniu na spotkanie w gabinecie zażywać suplement diety na apetyt dla dorosłych. Takie działanie pozwoli zadbać o siebie, zanim zadziała specjalista.
Kiedy mija brak apetytu w ciąży?
Ciąża to specyficzny stan organizmu. Kobiety mogą odczuwać rozmaite dolegliwości związane ze zmianami, jakie zachodzą w ich ciele. Do najczęściej zgłaszanych należą mdłości. Pojawiają się zwykle w pierwszym trymestrze ciąży i często po nim się kończą. Panie, które ciągle mdli i są nadwrażliwe na zapachy, mogą odczuwać brak apetytu. Jeśli sytuacja się nie przedłuża i lekarz prowadzący nie stwierdza żadnych nieprawidłowości, nie trzeba się tym martwić. Powrót apetytu prawdopodobnie powróci, gdy mdłości znikną. Należy pamiętać, aby wszystkie suplementy i diety spożywane w okresie ciąży konsultować z lekarzem.
Co na brak apetytu u seniora?
Bardzo często brak apetytu u seniora wynika z chorób towarzyszących oraz co za tym idzie z przyjmowanymi lekami, które wydawane są z przepisu lekarza. Poniżej przedstawię najczęściej przyjmowane leki, które mogą w znacznym stopniu wpływać na apetyt seniora:
- leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe a wśród nich Xanax (alprazolam), Nasen i Stilnox (zolpidem), Senzop/Imovane (zopiklon).
- leki stosowane w chorobie Parkinsona: Madopar (lewodopa) i Akineton (biperiden).
- leki stosowane w padaczce: Topamax (topiramat) i Amizepin (karbamazepina).
- leki wpływające na układ krążenia: Captopril Polfarmex, Sortis (atorwastatyna), Spironol (spironolakton).
- leki stosowane w chorobie Alzheimera: Exelon i Nimvastid (rywastigmina).
- leki stosowane w chorobach nowotworowych: Trexan, Metotab (metotreksat) i Hydroxycarbamid Teva (hydroksymocznik).
- leki przeciwwirusowe np. Heviran, Hascovir (acyklowir).
- leki przeciwgrzybicze np. Myconafine (terbinafina).
- leki bakteriobójcze np. tetracyklina i metronidazol.
Życie osób w podeszłym wieku w naturalny sposób zwalnia. Spowolniona jest także ich przemiana materii, co jednocześnie sprawia, że ich zapotrzebowanie na posiłki maleje. Czy należy się tym martwić? Tak, jeżeli spełniona jest któraś z poniższych przesłanek:
- przewlekły brak apetytu,
- utrata masy ciała,
- niepokojące wyniki badań.
Jeśli nic z powyższych podpunktów nie dotyczy seniora, należy przyjrzeć się jego diecie. Dobrze ją urozmaicić tak, by była kolorowa i serwować mu jego ulubione potrawy tylko w zdrowszej odsłonie. Trzeba wziąć pod uwagę konsystencję pokarmów, gdyż zęby osób starszych są słabsze i mogą mieć problemy z gryzieniem. Warto podawać także leki na apetyt dla seniora np. Apetizer Odporność Senior. Kiedy żadne z tych działań nie przyniesie efektów, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.
Co podać dziecku na brak apetytu?
Dzieci to specyficzna grupa, która ze względu na duże zużycie energii, nie powinna cierpieć na brak apetytu. Czasem jednak się to zdarza. Należy pamiętać, że jeśli pociecha jest chora, nie powinno się jej zmuszać do jedzenia. Wystarczy wówczas zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i stan dziecka w ciągu kilku najbliższych dni powinien ulec poprawie. Kiedy zdrowe dziecko zmaga się z brakiem łaknienia, można zaproponować mu suplement diety na apetyt dla dzieci np. Apetizer Junior. Zwykle ma on postać syropu i jest smaczny, dzięki czemu maluchy chętnie go spożywają. Trzeba też zadbać o to, by dziecko miało dużo ruchu. Chodzi nie tylko o zabawy w domu, ale i o aktywność na świeżym powietrzu, taką jak spacery czy jazda na rowerze. Dobrym wyborem jest te z ograniczenie ilości słodyczy w diecie. Jeżeli mimo podjętych kroków pociecha nadal marudzi i niechętnie spożywa przyrządzone przez nas posiłki, warto sięgnąć po preparaty, takie jak leki na apetyt dla dzieci np. Biaron System na bazie wyciągu ze świeżych liści aloesu drzewiastego. Ich działanie jest nieco silniejsze niż w przypadku suplementów. W krótkim czasie malec powinien zacząć sam prosić, by podać mu posiłek.