Leki bez recepty na biegunkę
W leczeniu biegunki stosuje się różne substancje czynne, które działają miejscowo w świetle jelita. Mogą mieć różne właściwości, które przeciwdziałają biegunce, na przykład:
- Wiążące – pochłaniają substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, takie jak bakterie, toksyny oraz produkty gnilne, które nasilają perystaltykę jelit i zwiększają przenikanie wody do światła jelita. Takim działaniem charakteryzuje się przykładowo węgiel aktywny zawarty w kapsułkach Carbo Activ Vita.
- Przeciwbakteryjne – hamują aktywność enzymów bakteryjnych i syntezę ich białek. W ten sposób działa między innymi nifuroksazyd, który niszczy chorobotwórcze bakterie w przewodzie pokarmowym. Sprawdź Nifuroksazyd Gedeon Richter 200 mg.
- Regulujące perystaltykę jelit – w tym celu wykorzystywany jest na przykład maślan sodu, który przekształca się w jelitach do kwasu masłowego. Pozytywnie wpływa na mikroflorę jelit, działa przeciwzapalnie i łagodzi dolegliwości bólowe. Substancję czynną zawiera między innymi Debutir Forte.
- Osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego – diosmektyt powleka błonę śluzową jelit, zwiększając ich odporność na czynniki drażniące. Tak działa lek przeciwbiegunkowy Smecta 3 g.
Większość leków na biegunkę bez recepty nie powinna być podawana dłużej niż 2-3 dni. Jeżeli po takim czasie stosowania objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. W razie potrzeby specjalista może zlecić dodatkową diagnostykę w celu ustalenia dokładnej przyczyny biegunki.
Elektrolity na biegunkę
W trakcie leczenia biegunki istotne jest nie tylko podawanie leków przeciwbiegunkowych, ale również dbanie o równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Gwałtowna utrata wody w wyniku biegunki może ją zaburzać. Dlatego już od momentu wystąpienia biegunki należy zwiększyć podaż płynów, a najlepiej pić elektrolity, które oprócz wody uzupełniają także składniki mineralne w organizmie. Po każdym luźnym stolcu powinno się wypijać od 350 do 700 ml wody. Najlepiej pić ją małymi łykami, by nie podrażniać dodatkowo układu pokarmowego. Nawodnienie organizmu podczas biegunki ma jeszcze większe znaczenie w przypadku dzieci, które są bardziej wrażliwe na skutki odwodnienia. Może ono prowadzić do zmian w rytmie serca, gwałtownych spadków ciśnienia oraz omdleń. Negatywnie wpływa także na pracę nerek. W naszej aptece online możesz kupić doustny płyn dla dzieci Orsalit o smaku bananowym. To saszetki do rozpuszczenia w wodzie, które zawierają glukozę, sól, chlorki, sód oraz potas. Dzięki atrakcyjnemu smakowi zachęcają do spożycia.
Probiotyki i synbiotyki na biegunkę
Obciążenie układu pokarmowego przez biegunkę może prowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej jelit. Wówczas wymaga ona regeneracji poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety zawierających pożyteczne szczepy bakterii jelitowych. Wspierają one prawidłową perystaltykę jelit i przeciwdziałają namnażaniu się chorobotwórczych patogenów. Zależnie od potrzeb możesz stosować probiotyki lub synbiotyki. Drugi rodzaj preparatów zawiera nie tylko szczepy bakterii, ale również prebiotyki, czyli składniki odżywcze sprzyjające rozwojowi zdrowej mikroflory. Takim działaniem charakteryzuje się między innymi dostępny w naszej ofercie suplement diety Biotyk. Zawiera bakterie kwasu mlekowego Lactobacillusrhamnosus GG oraz błonnik, który ułatwia kolonizację flory jelitowej. Nieco inny skład prezentuje natomiast lek probiotyczny Enterol 250 mg. Zawiera liofilizowane drożdżaki Saccharomyces boulardii, które neutralizują toksyny wydzielane przez bakterie wywołujące biegunkę.
Leki bez recepty na biegunkę – jakie wybrać?
W przypadku biegunki zawsze warto zasięgnąć porady lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego zaleci stosowanie najskuteczniejszych preparatów. Należy dostosować nie tylko substancję czynną, ale również formę spożycia leku. Do wyboru pozostają zarówno tabletki i kapsułki, jak i łatwiejsze do połykania proszki i żele. Warianty smakowe powstały z myślą o dzieciach, które mogą odmawiać przyjmowania leków. Ma to szczególne znaczenie, jeśli biegunce towarzyszą na przykład nudności i brak apetytu.