Czym są olejki eteryczne?
Naturalne olejki eteryczne są skoncentrowaną esencją ekstraktów pozyskiwanych z drzew, krzewów ich liści, korzeni, nasion, owoców, kory i kwiatów roślin z różnych zakątków świata. Każdy olejek ma swój wyjątkowy skład chemiczny, jak roślina z której został sporządzony. Nazwy olejków eterycznych pochodzą od rośliny macierzystej gdzie są izolowane, a zapach również przypomina organ rośliny, z której został wytłoczony. Olejki wywierają korzystny wpływ na skórę oraz samopoczucie. Należy używać tylko naturalnych olejków eterycznych, których zapach najbardziej nam odpowiada. Olejki eteryczne to żywe esencje części roślin, które mogą mieć silny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Najczęstszymi metodami pozyskiwania olejków eterycznych z roślin są destylacja parowa i tłoczenie na zimno. W obu technikach do oddzielenia rośliny od olejku używa się wody. Na przykład olejek eteryczny z lawendy jest destylowany parowo z jasnofioletowych kwiatów i pąków roślin lawendy.
Dlaczego rośliny mają esencje?
Rośliny wykorzystują swoje esencje, aby przyciągnąć zapylacze, takie jak pszczoły, aby zapobiec wzrostowi innych roślin wokół nich (znane również jako allelopatia), aby bronić się przed drapieżnikami i chronić przed bakteriami i chorobami. Co ciekawe, rośliny wykorzystują również związki aromatyczne do naprawy i leczenia siebie. Na przykład żywica wiecznie zielonego drzewa ma naturalne właściwości przeciwgrzybicze, które mogą odstraszać niebezpieczne grzyby. Esencja służy roślinie jako naturalny systemie odpornościowy. Utrzymuje roślinę zdrową i chronioną, a także uwalnia regenerujący aromat. W formie olejku eterycznego esencje roślinne mogą mieć podobny korzystny wpływ na nasze ciała i umysły.
Jak działają olejki eteryczne?
Olejki eteryczne mają niezliczone zastosowania, które mogą ulepszyć Twoje codzienne życie. Każdy olejek eteryczny składa się z naturalnych składników chemicznych i związków, które oferują różne rodzaje korzyści terapeutycznych. Niektóre olejki eteryczne mają tysiące składników, z których każdy ma potencjalne korzyści terapeutyczne dla zdrowia emocjonalnego, fizycznego lub psychicznego. Olejki eteryczne są niezwykle wszechstronne. Jest też dostępna cała gama różnych olejków, a każdy olejek eteryczny zapewnia unikalny zestaw właściwości natomiast różnorodne sposoby użycia i aplikacji sprawiają, że możliwości są praktycznie nieograniczone. Dzięki tym różnorodnym możliwościom możesz wybrać idealne zastosowanie olejków do swoich osobistych preferencji i codziennych potrzeb. Wiele osób już wie, że olejki eteryczne możemy stosować w aromaterapii i oczyszczaniu powietrza, jednak wciąż budzi zdziwienie zastosowanie olejków eterycznych w kuchni, higienie osobistej, ekologicznym sprzątaniu, poprawie jakości snu i radzeniu sobie z trudnymi emocjami (aromaterapia emocjonalna) oraz wiele innych zastosowań.
Jak stosować olejki eteryczne?
Właściwie stosowane olejki eteryczne mogą stać się ważną częścią twojej codziennej rutyny. Niezależnie od tego czy zależy ci na wykorzystaniu naturalnych rozwiązań w domu czy potrzebujesz produktów, które pomogą ci w prowadzeniu zdrowego stylu życia, czy po prostu szukasz skutecznego sposobu by wesprzeć zdrowie swojej rodziny. Olejki eteryczne spełnią wszystkie twoje oczekiwania.
- Aromaterapia – jest prostą i skuteczną metodą terapii wielu dolegliwości z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych wprowadzonych do organizmu poprzez drogi oddechowe (wdychanie) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki). Rozpylanie olejków jest nie tylko proste i wygodne, ale jest bardzo pożyteczne kiedy chcemy oczyścić powietrze (z patogenów) oraz nadać mu świeży i piękny zapach. Promuje spokojne, zachęcające lub energetyczne środowisko i wpływa na nasze emocje. Ze względu na energetyczną naturę olejków eterycznych, możesz od razu poczuć wspaniałą moc aromaterapii. Olejki szybko rozpraszają się w powietrzu i działają łagodnie i efektywnie.
- Rozpraszanie (dyfuzowanie) – jednym z najłatwiejszych sposobów na czerpanie korzyści z olejków eterycznych jest dyfuzja. Dyfuzor rozprowadza olejki, w celu uzyskania efektu aromaterapeutycznego. Dyfuzory dzielimy na ultradźwiękowe oraz wodne. Dyfuzory wodne używają pary wodnej do rozpraszania olejków w delikatnej mgiełce, natomiast bezwodne dyfuzory rozpraszają olejki bezpośrednio w powietrze.
- Zastosowanie miejscowe – po odpowiednim rozcieńczeniu olejem nośnikowym, związki terapeutyczne olejków eterycznych mogą być również wchłaniane bezpośrednio przez skórę. Dostają się do krwiobiegu, gdzie mogą mieć różne efekty (w zależności od oleju). Przed nałożeniem na skórę, pamiętaj, aby zawsze rozcieńczyć olejki eteryczne olejem nośnikowym, takim jak frakcjonowany olej kokosowy.
Jak olejki eteryczne mogą Ci pomóc?
Do czego służą olejki eteryczne? Czy kiedykolwiek poczułeś natychmiastowy spokój dzięki zapachowi gorącej herbaty lub wdychałeś regenerujące powietrze w lesie? To jest moc aromaterapii. Od wieków ekstrakty roślinne i aromaterapia były stosowane w medycynie tradycyjnej i naturopatycznej w celu wspierania zdrowia i promowania gojenia. Istnieje wiele badań na temat skuteczności olejków eterycznych na ciało i umysł. Co ciekawe, współczesna nauka dopiero zaczyna identyfikować i demonstrować specyficzne ścieżki chemiczne, które umożliwiają niektórym olejkom eterycznym osiągnięcie ich efektów.
Regenerujący sen
Dobra jakość snu jest niezbędna dla naszego zdrowia. Dorośli potrzebują 7 lub więcej godzin snu, niestety większość ludzi nie dba o prawidłową higienę snu. Brak snu pozbawia nasz mózg i ciało potrzebnej regeneracji na następny dzień. Permanentne problemy ze snem z czasem mogą wpłynąć na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i ogólny stan zdrowia, zmniejszając naszą koncentrację, często tracimy też na wadze i ma to również bezpośredni wpływ na nasze zachowanie i emocje. Wiele olejków posiada również takie związki, które znane są ze swoich kojących, relaksujących i uspokajających właściwości. Pozwala to stworzyć odpowiednie otoczenie do głębokiego relaksu, dzięki czemu nasz sen będzie głęboki. Warto zastosować następujące olejki : lawendowy, geraniowy, sandałowy, melisowy, cytrynowy, yanglowy i pieprzowy.
Pamięć i koncentracja
Znalezienie jasności umysłu pomaga nam utrzymać pewność siebie. Bogaty w dynamiczne właściwości olejek eteryczny z rozmarynu poprawia pamięć i zdolności poznawcze u osób starszych oraz poprawia wyniki testów u dzieci w niektórych badaniach. Wczesne wyniki wskazują, że olejek rozmarynowy i inne rośliny z rodziny Lamiaceae (mięta) mogą pomóc wyostrzyć koncentrację umysłu.
Pielęgnacja skóry
Prawidłowo używane olejki eteryczne stanowią bezpieczny i nietoksyczny sposób na dbanie o ciało. Nie tylko olejki eteryczne są naturalne i skuteczne, ale także dzięki swoim właściwościom oczyszczającym są wspaniałym środkiem pielęgnacyjnym. Od łagodzenia niedoskonałości po nierówny koloryt skóry, naprawianie uszkodzeń spowodowanych przez bakterie, zanieczyszczenia środowiska, ukąszenia owadów i promienie UV.
Pielęgnacja włosów
Utrzymanie bujnych loków i zdrowej skóry głowy jest łatwe dzięki zaledwie kilku kroplom olejku eterycznego. Olejek rozmarynowy i z drzewa herbacianego , są powszechnie dodawane do wysokiej jakości szamponów i odżywek. Rozmaryn jest znany z tego, że pomaga zwiększyć wzrost włosów, zmniejszyć widoczność łupieżu i nie tylko. Drzewo herbaciane działa przeciwłupieżowo w stężeniu 5%.
Zatkany nos i zatoki
Zatkany nos lub kaszel mogą blokować drogi oddechowe i uniemożliwiać głębokie oddychanie. Oprócz naturalnych metod, takich jak wdychanie pary, olejki eteryczne mogą pomóc w odblokowaniu górnych dróg oddechowy. Głównym olejkiem pomocnym w przeziębieniu jest olejek eukaliptusowy znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, mukolitycznych i przeciwbakteryjnych.
Bóle reumatyczne i mięśniobóle
Dyskomfort i ból mogą pozbawić Cię radości życia i uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności. Dobra wiadomość jest taka, że szereg olejków eterycznych ma właściwości przeciwbólowe, które mogą pomóc złagodzić drobne bóle. Miejscowe balsamy często zawierają olejek miętowy i eukaliptusowy ze względu na ich kojące i chłodzące działanie. Te olejki eteryczne są bogate w naturalne składniki, które, jak wykazały liczne badania, mają działanie łagodzące ból. Olejek miętowy, który zawiera dużą ilość mentolu, jest znany z tego, że pomaga ciału się zrelaksować i łagodzić bóle głowy spowodowane napięciem.
Lęk i obniżony nastrój
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zwraca się ku olejkom eterycznym, aby poprawić sobie nastrój i zrównoważyć stres. Przegląd naukowy z 2012 r. wykazał, że lawenda stosowana w aromaterapii może pomóc obniżyć poziom lęku i mieć fizjologiczny wpływ na układ limbiczny. Dalsze badania wykazały, że lawenda może być niezwykle pomocna w promowaniu jaśniejszego spojrzenia. Szałwia muszkatołowa, jaśmin, rumianek i bergamotka to tylko kilka dodatkowych olejków eterycznych o właściwościach uspokajających, które mogą pomóc w promowaniu relaksu i łagodzeniu stresu. Dwa z najpopularniejszych olejków eterycznych, które naturalnie podnoszą emocje, to cytrynowy i miętowy. Oba są silnie podnoszące na duchu i pobudzające. Według badania z 2008 r . naukowcy znaleźli wyraźne dowody na to, że wdychanie olejku cytrynowego wzmacnia pozytywne nastawienie. Mięta pieprzowa może również dodać trochę energii. Badanie z 2013 r. wykazało, że mięta pieprzowa może pomóc zwiększyć wydajność ćwiczeń i zmniejszyć zmęczenie.
Podsumowanie
Wyniki badań przeprowadzonych przez licznych autorów wskazują, że olejki eteryczne mogą być brane pod uwagę jako potencjalne środki terapeutyczne i profilaktyczne, wspomagające leczenie konwencjonalne lub stosowane w ramach medycyny naturalnej. Warto pamiętać, że olejki eteryczne powinny być stosowane z rozwagą uwzględniając indywidualne potrzeby i ewentualne alergie. Przed rozpoczęciem kuracji aromaterapeutycznej, zaleca się konsultację ze specjalistą, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie dobroczynnych właściwości tych naturalnych substancji. Wprowadzenie aromaterapii do codziennego życia może przynieść liczne korzyści, tworząc harmonijną atmosferę i wspierając zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Źródła:
- https://katarzynaziomek.pl/wp-content/uploads/2020/01/100-zastosowa%C5%84-olejk%C3%B3w.pdf
- https://www.edensgarden.com/pages/what-are-essential-oils?srsltid=AfmBOookR6SoQm4vxDPypVG6hd6gNl9nexWA5A_evjZmtLP48d5tIWNL#essentialOils
- „Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych” – R.Nurzyńska -Wierdak.
- Amiri H., 2012. Essential oils composition and antioxidant properties of three Thymus species.Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, DOI: 10.1155/2012/728065.
- Amorati R., Foti M.C., Valgimigli L., 2013. Antioxidant activity of essential oils. J. Agric. Food Chem. 61, 10835–10847.
- SAGE Publications. Could rosemary scent boost brain performance?
- Lee, Yuk-Lan, Ying Wu, Hector W.H. Tsang, Ada Y. Leung, and W.M. Cheung. “A Systematic Review on the Anxiolytic Effects of Aromatherapy in People with Anxiety Symptoms.” The Journal of Alternative and Complementary Medicine 17.2 (2011): 101-108.