
Wodnisty katar, zatkany nos czy uczucie "suchości" w nosie to tylko niektóre dolegliwości towarzyszące nam bardzo często w okresie jesienno-zimowym (choć nie tylko). Ich przyczyną może być m.in. infekcja, alergia a także- co istotne gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać- ogrzewanie pomieszczeń. Idąc do apteki w poszukiwaniu lekarstwa na nasze dolegliwości- pierwszą rekomendacją farmaceuty jest zazwyczaj woda morska.
Czym jest woda morska?
Większości z nas woda morska kojarzy się oczywiście z wodą z morza. I jest to prawidłowe skojarzenie. Woda morska używana m.in. do higieny nosa jest roztworem soli morskiej czyli chlorku sodu (NaCl). Najlepiej, aby jej źródłem była oczywiście odpowiednio oczyszczona woda morska, która dodatkowo jest źródłem wielu cennych minerałów, w tym tzw. pierwiastków śladowych. Co istotne - jest to preparat dla każdego, choć zapewne wielu z nas kojarzy się głównie z dziecięcym katarem. Istotną zaletą jest duże bezpieczeństwo – mogą je stosować dzieci (uwaga jednak na preparaty hipertoniczne – zwłaszcza u wcześniaków!), a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jak w przypadku wszystkich preparatów – przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik.
Jakie rodzaje wody morskiej możemy kupić w aptece?
Na aptecznych półkach możemy znaleźć roztwory izotoniczne i hipertoniczne:
- roztwór izotoniczny zawiera małe stężenie soli (0,9%) np. Otrivin Oddychaj Czysto,
- roztwór hipertoniczny to roztwór bardziej stężony niż izotoniczny np. Marimer Hipertoniczny.
Dlaczego to takie ważne? Gdyż to od rodzaju roztworu (czyli stężenia zawartej w nim soli morskiej) zależy jego zastosowanie.
Kiedy zastosować roztwór izotoniczny a kiedy hipertoniczny?
Roztwór izotoniczny polecany jest do tzw. codziennej higieny nosa, czyli nawilżania błony śluzowej oraz oczyszczania np. z zanieczyszczeń i alergenów. Świetnie sprawdzi się również podczas infekcji, łagodząc podrażnienia oraz działając przeciwzapalnie, a także jako środek pomocniczy do usunięcia zalegającej wydzieliny. Ponadto roztwory izotoniczne często stosuje się przed podaniem do nosa innych leków, aby oczyścić i odpowiednio przygotować błonę śluzową nosa.
Izotoniczny roztwór wody morskiej można zastosować również profilaktycznie- do zapobiegania różnym schorzeniom laryngologicznym- poprzez wzmacnianie mechanizmów obronnych błony śluzowej nosa, a także do usprawniania oddychania (poprzez nawilżanie). Odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa może również przyczynić się do poprawy jakości snu oraz ułatwić zasypianie, zwłaszcza w tzw. sezonie grzewczym.
Roztwory hipertoniczne są bardzo przydatne w przypadku infekcji, w tym przeziębienia, grypy oraz coraz powszechniejszego zapalenia zatok przynosowych.
Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zapaleniu zatok przynosowych.
Zastosowanie stężonego roztworu ułatwi oczyszczenie jamy nosowej oraz zatok z zalegającej wydzieliny, zapobiegających przy okazji rozwojowi infekcji.
Hipertoniczne wody morskie należy stosować jednak nieco ostrożniej niż izotoniczne. Stężony roztwór stosowany zbyt często może nadmiernie wysuszać śluzówkę nosa, co może skutkować, np. krwawieniami z nosa. Ponadto zastosowanie tuż przed położeniem się spać może nasilić katar (czyli oczyszczanie nosa), kaszel (rozrzedzona wydzielina może spływać po ścianie gardła) i utrudniać przez to zasypianie.

Woda morska i ... ?
Woda morska jest źródłem wielu cennych minerałów, w tym manganu (o właściwościach antyoksydacyjnych), miedzi (działanie bakteriostatyczne) i cynku (działanie przeciwwirusowe). W aptece można kupić również preparaty dodatkowo zawierające wyciąg z aloesu (który ma właściwości przeciwzapalne), łagodzący dekspantenol czy olejek eukaliptusowy, który ułatwia odblokowanie zatkanego nosa i daje uczucie tzw. świeżości.
Kliknij tutaj jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o cudownych właściwościach aloesu.
Należy jednak zwrócić uwagę, że w wielu dostępnych w aptekach preparatach mamy do czynienia po prostu z roztworem chlorku sodu- niekoniecznie pozyskiwanym z wody morskiej. Jak najbardziej, można tych preparatów używać zamiennie. Należy natomiast pamiętać, że wtedy składnikiem preparatu nie jest oczyszczona woda morska, ale po prostu roztwór chlorku sodu w odpowiednio oczyszczonej wodzie. Podczas wyboru preparatu warto więc zwrócić uwagę czy faktycznie zawiera prawdziwą wodę morską czy jedynie "zwykłą" sól.
Ponadto istotne jest czy wybrany przez nas preparat nie ma w swoim składzie konserwantów- częste stosowanie może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa. Im mniej konserwantów tym lepiej, a w przypadku wody morskiej najlepiej, żeby nie było ich wcale.