Lato, kto z nas nie kocha tej pory roku. Na myśl przychodzą nam sezonowe owoce i warzywa, letnie ubrania, aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Przecież po zimie każdy z nas pragnie upalnych dni. Jednak gdy one nadchodzą czasami są nie do zniesienia. Upały w granicach 30-40 stopni to istna udręka, ale i niebezpieczna temperatura dla naszego zdrowia dlatego warto zaczerpnąć wiedzy jak radzić sobie w takie dni.
Doskonale wiemy, że wysokie temperatury zwiększają u nas zapotrzebowanie na wodę, nie ulega wątpliwości iż sami w dużej mierze składamy się właśnie z niej i w czasie wysokich temperatur wzrasta nasza temperatura ciała. Pocimy się, tracimy dużo szybciej wodę i cenne minerały, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, nadmiernego obciążenia układu nerwowego czy zwiększyć ryzyko udarów i zawałów serca. W czasie takich upałów powinniśmy wypijać nawet do 3 litrów wody w różnej postaci, tak by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Odwodnienie podczas upałów to bardzo poważny stan zagrażający życiu osób starszych i dzieci. W niebezpieczeństwie znajdują się również osoby z nadwagą i chorobami nerek. Proces ten obejmuje kilka etapów.
Pierwsze symptomy to :
- suchość w ustach,
- wzmożone uczucie pragnienia,
- rzadsze oddawanie moczu,
- ciemna barwa moczu,
- senność,
- brak apetytu,
- wyraźna apatia.
Wtedy organizm wysyła nam pierwsze sygnały i należy uzupełnić płyny. Najlepiej wypić szklankę wody z dodatkiem preparatu nawadniającego dostępnego w aptece np. Litorsal, Oryal. Elektrolity w formie tabletek musujących lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie mające w składzie między innymi sód i potas to idealne rozwiązanie w takiej sytuacji. Jeśli pierwsze sygnały nie zostaną dobrze odczytane a nasz organizm nie zostanie nawodniony, może nastąpić kolejny etap odwonienia, który może objawiać się:
- gorączką,
- zmniejszeniem pocenia,
- przyśpieszoną akcją serca,
- drgawkami,
- może dojść również do utraty przytomności.
W tych ostatnich przypadkach potrzebna jest niezwłoczna pomoc specjalisty, a najlepiej będzie zadziałać już przy pierwszych symptomach by nie doprowadzić do stanu zagrożenia życia.
Jak przetrwać upały w domu/mieszkaniu?
- Zmocz zasłonki- lekkie zasłonki lub firanki zamocz zanim pójdziesz spać i otwórz okno. Powietrze które będzie wpadało przez naszą zasłonkę będzie wilgotne i w pomieszczeniu zrobi się chłodniej.
- Zasłaniaj przed słońcem co się da- na okno świetnie sprawdzi się koc termiczny z apteki: pamiętaj, że musisz wyklejać srebrną stroną na zewnątrz, a złotą do środka, czyli w stronę pomieszczenia. Jeśli masz możliwość zaopatrz się w rolety z izolacją termiczną. Im lepiej osłonisz pomieszczenie tym niższa temperatura w pomieszczeniu. Do osłaniania pomieszczenia używaj jasnych naturalnych składowo tkanin.
- Jedz zimne- wychładzające potrawy potrafią skutecznie wystudzić organizm od środka np. zamiast ciepłej zupy zjedz chłodnik z warzywami.
- Zimne okłady- na nadgarstki, kark i kostki przyniosą ulgę w te upalne dni.
A jak radzić sobie z upałem gdy musimy wyjść na zewnątrz?
- Naturalne i lekkie ubranie- len, bawełna to idealne materiały by przetrwać upalne dni. Są lekkie i przewiewne a najlepiej wybierać te w jasnych kolorach. Wiadomo, że przy takich upałach każdy chciałby odsłonić jak najwięcej ciała jednak to powoduje, że woda ucieka szybciej, co zwiększa ryzyko odwodnienia i oparzeń słonecznych.
- Nakrycie głowy- zadbajmy również by osłonić naszą głowę jeżeli jest to możliwe osłaniając kark, bo on jest szczególnie narażony na oparzenia słoneczne.
- Okulary przeciwsłoneczne- najlepiej zawierające filtr przeciwsłoneczny.
- Jeśli ich nie mamy lepiej całkowicie zrezygnować z okularów, bo te które nie zawierają filtra zwiększają prawdopodobieństwo przeniknięcia szkodliwego promieniowania do oka.
- Filtry przeciwsłoneczne- dobrej jakości filtry przeciwsłoneczne. Najlepiej SPF 50 UVA/UVB (np. Pharmaceris S, suchy olejek ochronny SPF50+, 200 ml) by dobrze ochronić naszą skórę przed działaniem promieniowania. Najlepiej powtarzać czynność co 2-3 godziny jeżeli przebywamy dłużej na świeżym powietrzu.
Upały a Senior
Dla osób powyżej 60 roku życia letni skwar to sygnał alarmowy. Z biegiem lat nasz mechanizm obrony przed słońcem czyli pocenie się i oddychanie jest coraz mniej wydajny. Układ krążenia i układ oddechowy, zanik gruczołów potowych zostaje wystawiony na próbę, dlatego jest to szczególna grupa, która powinna zadbać o siebie w trakcie upałów. Pamiętajmy o regularnym piciu odpowiedniej ilości wody. Poza wodą poleca się chłodne herbatki owocowe bez dosładzania, naturalne soki i elektrolity dedykowane właśnie dla seniorów np. Plusssz Elektrolity Senior. Pamiętajmy żeby pić mało a regularnie nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia a jeżeli jakieś objawy nas zaniepokoją skonsultujmy to z lekarzem i jeżeli nie musimy nie wychodźmy z domu między 10-16.
Upał a dzieci
- Noworodki ( do 1 m.ż) w ogóle nie powinny przebywać na zewnątrz podczas upałów. Jeżeli w godzinach popołudniowych temperatura spadnie to jak najbardziej można wybrać się na spacer. Ważna jest tkanina w której jest ubrany nasz maluch. Powinno być naturalne i przewiewne co nie doprowadzi do przegrzania i zapobiegnie wystąpieniu potówek. Zapotrzebowanie na wodę niemowlak powinien w pełni zaspokoić z mlekiem matki czy to modyfikowanym. Oczywiście kremy z filtrem stosujemy już od 1 dni życia. Są to głównie filtry mineralne dla niemowląt od urodzenia np. Pharmaceris S, bezpieczny krem ochronny do twarzy dla dzieci od urodzenia, SPF50+, 50 ml
- Dbanie o dzieci i niemowlęta podczas upałów wygląda tak samo jak u noworodków jednak tutaj zwiększamy ilość podawanych napoi. Dziecko może stracić apetyt jednak nie zmuszamy go do jedzenia na siłę a zwiększamy ilość warzyw i owoców by dostarczyć wody i niezbędnych minerałów. Dla dzieci powyżej 3 roku życia są dostępne specjalnie dedykowane elektrolity, które nie zawierają cukru i szybko przywrócą równowagę elektrolitową naszej pociechy np. Plusssz Junior Elektrolity Complex.
Pamiętajmy, niezależnie od wieku zasada jest taka sama- nie doprowadzajmy do odwodnienia organizmu. Pijmy mało a często, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Jedzmy zdrowo, wprowadźmy do naszego letniego jadłospisu warzywa i owoce, które zawierają dużo wody: arbuz, truskawka, ogórek, sałata. Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju ilość upalnych dni nie jest zbyt duża, warto zastosować się do najważniejszych zasad i cieszyć się słońcem i piękną pogodą.
419 characters selected