Co to są hemoroidy?
Hemoroidy inaczej żylaki odbytu to wstydliwa dolegliwość, która dotyka coraz większą rzeszę ludzi, głównie przez siedzący tryb życia, który jest głównym czynnikiem ich powstawania. Dodatkowo wsparty nieprawidłową dietą i przetworzoną żywnością, która w znaczący sposób pogarsza pracę jelit, co prowadzi do przewlekłych zaparć. Hemoroidy to temat, który wywołuje u pacjentów wstyd i dyskomfort podczas rozmowy i dalej jest uważany za temat tabu. Ze względu na to, iż początkowo objawy są łagodne i mało uciążliwe, pacjenci decydują się na pomoc dopiero w przypadku ich nasilenia. Najczęściej do wizyt u specjalisty skłaniają ich krwawienia z odbytu, co jest dużym błędem. Leczenie hemoroidów należy zacząć już podczas wystąpienia pierwszych objawów, wtedy leczenie będzie krótsze i bardziej skuteczne. Zgłoszenie do specjalisty pozwoli wykluczyć ewentualne inne groźniejsze powody krwawienia z jelit i fachowo ocenić stan hemoroidów.
Podział hemoroidów
Hemoroidy dzielimy na:
- Zewnętrzne: powstają na skutek poszerzenia się splotów żylnych znajdujących się wokół odbytu w tkance podskórnej.
- Wewnętrzne: występują nad linią zębatą, gdzie powstają sploty żylne, które mają możliwość niewielkiego przemieszczania się pod błoną śluzową, co prowadzi do zwiększonej przepuszczalności ścian splotów naczyniowych, które uwypuklają się do światła kanału odbytu.
Dlaczego powstają hemoroidy?
Przyczyny powstawania hemoroidów:
- przewlekłe zaparcia,
- ciąża,
- schorzenia wątroby w tym zator wątrobowy,
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu,
- stres,
- ostry niedobór witaminy C.
Objawy- co powinno nas zaniepokoić?
Żylakom odbytu towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów, które w znaczący sposób obniżają jakość życia. Są nimi dolegliwości bólowe, dyskomfort w okolicy odbytu, który objawia się uczuciem niepełnego wypróżnienia, które pojawia się z powodu obecności powiększonych guzków krwawniczych w kanale odbytu, świąd, pieczenie, dyskomfort podczas siedzenia, śluzowa wydzielina czy krwawienie z okolic odbytu najczęściej widoczne po wypróżnieniu. Jeżeli jednak objawy początkowe utrzymują się ponad 3 tygodnie niezwłoczna jest wizyta u lekarza. Dodatkowe czynniki wskazujące na konieczność wizyty u lekarza to: ból brzucha, krew zmieszana ze stolcem, gorączka, silny ból towarzyszący wypróżnieniu, konieczność ręcznego odprowadzenia guzków.
Jak leczyć hemoroidy?
Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele preparatów do leczenia hemoroidów pod różnymi postaciami. Większość z tych preparatów zawiera kombinacje dwóch lub trzech substancji aktywnych:
- Tribenozyd + lidokaina- działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i przeciwświądowo (np. Procto- Glyvenol i Procto- Hemolan w postaci czopków lub kremu)
- Benzokaina w połączeniu ze składnikami roślinnymi- benzokaina ma działanie miejscowo znieczulające a wyciągi roślinne np. z rumianku i kasztanowca działają przeciwzapalnie i rozkurczająco(np. czopki Hemorol).
- Inaktywowane bakterie Escherichia coli- pobudzają układ odpornościowy organizmu i wspierają jego naturalną reakcję obronną na zakażenia. Dzięki temu przyczyniają się do łagodzenia świądu i pieczenia (np. Posterisan w postaci czopków lub maści).
- Hydrokortyzon- działa przeciwzapalnie, cynchocainę o działaniu miejscowo znieczulającym i neomycynę - antybiotyk o szerokim zakresie działania (np. Proctosedon w postaci czopków lub maści).
- Wyciąg z kasztanowca- działa przeciwzapalnie, ściągająco, usprawniająco na przepływ krwi i działa przeciwbakteryjne oraz lidokaina, (np. Aesculan maść).
- Diosmina- zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia, zwiększając wytrzymałość drobnych naczyń i ich podatność na pękanie. ( np. Diohespan Max)
- Ruszczyk kolczasty- działa przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia włosowate, zwiększa przepływ krwi w żyłach oraz zapobiega obrzękom.
- Hesperydyna- poprawia napięcie ściany naczyń żylnych oraz witamina C która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych.
Ciąża a hemoroidy
Praktycznie wszystkie te preparaty są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących (z wyjątkiem preparatów zawierających hydrokortyzon) po skończonym 4 miesiącu ciąży jednak nie należy ich stosować bez konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.
W celu złagodzenia dolegliwości w okresie ciąży pomoże:
- odpowiednia higiena odbytu- noszenie bawełnianej bielizny, dbałość o higienę, rezygnacja z zapachowych lub szorstkich papierów toaletowych i intensywnego podcierania.
- przyjmowanie pozycji kucznej podczas wypróżnienia,
- unikanie wstrzymywania stolca,
- stosowanie bezpiecznych leków ułatwiających oddawanie stolca– np. laktuloza.
Naturalne metody leczenia hemoroidów
Mimo ogromnego wyboru na rynku aptecznym preparatów farmakologicznych warto wpleść w naszą kurację naturalne metody leczenia hemoroidów. Oto kilka przykładowych sposobów:
- Spożywanie dużej ilości błonnika pokarmowego zawartego w surowych warzywach i owocach, siemienia lnianego zmielonego lub w ziarnach. Przykładowo Ispagul S to znakomity błonnik pokarmowy zawierający łupinę nasienną babki jajowatej wspierającą prawidłową pracę układu pokarmowego. Dzięki właściwościom wiązania wody przyczynia się do zmiękczenia stolca oraz zwiększenia jego objętości. Składniki korzystnie wpływają na szybsze przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach przez co znacznie ułatwiają wypróżnianie.
- Picie dużej ilości płynów, takich jak woda czy herbatki ziołowe np. z kasztanowca zwyczajnego lub pokrzywy.
- Nasiadówki- powtarzane kilka razy dziennie z użyciem ciepłych naparów z ziół (np. kora dębu, rumianek, nagietek), czy w ciepłej wodzie z dodatkiem trzech łyżek soli morskiej, sprzyja utrzymaniu w czystości okolic odbytu, co wpływa kojąco na dolegliwości typowe dla hemoroidów.
Profilaktyka
Hemoroidy to choroba, która lubi nawracać, na szczęście mamy wpływ na niektóre czynniki, które przyczyniają się do ich powstawania i możemy zapobiegać chorobie. Wystarczy wprowadzić odpowiednią dietę bogatą w błonnik. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych np. razowe pieczywo, płatki owsiane, otręby oraz owoce i warzywa. Należy unikać przetworzonej żywności, nadmiaru słodyczy i tłustych potraw. Musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aktywność fizyczną oraz unikanie długotrwałej pozycji siedzącej. Ważnym elementem jest również przyjmowanie właściwej postawy podczas wypróżnienia. Zwykła pozycja siedząca wymaga świadomego parcia i dużego wysiłku co prowadzi do zwiększenia dolegliwości bólowych oraz niepożądanych napięć. Warto więc wyposażyć się w odpowiednio wysoki podest lub stołek, na którym można położyć stopy.