
Kolka podczas biegania – pytania i odpowiedzi
Zapewne nie raz podczas biegania lub innego wysiłku fizycznego poczułeś kłujący ból pod żebrem. Był tak silny, że nie mogłeś złapać tchu. To tak zwana kolka wysiłkowa. Występuje głównie u osób prowadzących na co dzień siedzący tryb życia i nagle próbujących to gwałtownie i szybko zmienić. Pamiętaj, każdy ból, czy kolka to odpowiedź Twojego organizmu na to, jak je traktujesz. Twoje ciało w ten sposób daje Ci sygnały, czego potrzebuje, a co mu szkodzi. Kolce wysiłkowej można zaradzić, dlatego zachęcamy Cię do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami na jej temat i odpowiedziami na nie.
Czym jest kolka wysiłkowa?
Kolka wysiłkowa to reakcja bólowa organizmu na nagłe obkurczanie się mięśni gładkich brzucha, przy jednoczesnym powiększeniu śledziony, poprzez napływ krwi do niej spowodowany wysiłkiem fizycznym. Ból jest ostry i kłujący. Często osoba, która go odczuwa, skarży się na to, że zapiera jej dech w piersiach. Na szczęście ból ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Kolki nie można przewidzieć, gdyż występuje nagle i niespodziewanie. Można jednak podejrzewać, że może wystąpić, jeśli zajdą konkretne czynniki, które do niej prowadzą.
Jakie są przyczyny kolki podczas biegania?
Wbrew pozorom kolka może złapać każdego, niezależnie, czy jest osobą szczupłą, czy otyłą. Wspominamy, o tym, ponieważ nadal panuje mit, że kolka wysiłkowa występuje tylko u osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Dopowiemy, że może ona pojawić się nawet u sportowców. Zatem, jakie są przyczyny kolki podczas biegania? Poniżej przedstawimy te najczęstsze przyczyny:
- rozpoczęcie aktywności fizycznej zaraz po zjedzeniu sutego posiłku,
- spożywanie żywności typu fast food oraz tej z dużą ilością tłuszczu, w szczególności zwierzęcego,
- nagła, intensywna aktywność fizyczna, przy codziennym siedzącym trybie życia,
- brak jakiegokolwiek przygotowania do treningu, czyli gdy zabraknie rozgrzewki przed intensywnym treningiem,
- nieodpowiednie nawodnienie organizmu,
- warto zaznaczyć również, że kolka wysiłkowa występuję najczęściej u biegaczy i pływaków.
Jakie są objawy kolki podczas biegania?
Jak już wspomnieliśmy, objawami kolki podczas biegania jest ostry, kłujący, silny ból. Osoby, które go doznają, skarżą się również na brak tchu, uczucie, jakby ból wymuszał na nich zgięcie w pół. Ponad połowa doznających kolki wysiłkowej, odczuwa ból z prawej strony brzucha, aczkolwiek może się on pojawić również z lewej strony i w okolicy pępka. Zawsze jednak pod żebrami. Warto zaznaczyć, że kolka podczas biegania łapie nagle, nie daje żadnych oznak, że się ujawni.
Dlaczego łapie kolka podczas biegania?
Chcąc zrozumieć odpowiedź na pytanie, dlaczego łapie kolka podczas biegania, należy poznać podstawową anatomię i fizjologię jamy brzusznej człowieka. Otóż jelita przytwierdzone są w jamie brzusznej do fałdy otrzewnej zwanej krezką. W momencie zjedzenia bardzo obfitego posiłku i wykonania po nim od razu intensywnych ćwiczeń fizycznych naciąga się ona. W tym momencie dochodzi do nagłego obkurczenia się mięśni gładkich jelit. Ponadto krew we wzmożonych ilościach przepływa do żołądka i śledziony, która się mocno powiększa. Następuje również skurcz przepony i podrażnienie nerwu przeponowego. Powoduje to silny i ostry ból, który pojawia się nagle, zwany kolką wysiłkową.

Czym się różni kolka wysiłkowa od kolki jelitowej?
Istnieje wiele rodzajów kolek, między innymi kolka wysiłkowa, kolka jelitowa, kolka nerkowa, kolka dziecięca. Kolka w trakcie biegania, czyli kolka wysiłkowa jest kolką jelitową, bowiem związana jest z nagłym skurczem mięśni gładkich jelit. Jednak nie każda kolka jelitowa jest kolką wysiłkową. Ta bowiem, jak sama nazwa wskazuje, występuje w trakcie wykonywania ćwiczeń. Oczywiście oba rodzaje kolek mają wspólny mianownik, jakim jest obfity i tłusty posiłek, czyli stosowanie nieprawidłowej diety, niedostateczne nawodnienie organizmu, zła gospodarka elektrolitowa organizmu. Ponadto, w obu przypadkach występuje nagły skurcz mięśni gładkich jelit. Jednak tak zwana kolka jelitowa może ujawnić się, nawet podczas odpoczywania po obfitym posiłku. Mogą wówczas pojawić się również nudności i wymioty, ponadto zawsze występują mocne wzdęcia i silne gazy.
Czy może wystąpić kolka podczas biegania z prawej strony?
Kolka podczas biegania u większości osób występuje z prawej strony, w prawym podżebrzu. Badania wykazały, że właśnie w ten sposób odczuwa ją prawie 60% ankietowanych, w szczególności pływaków i biegaczy. Są jednak osoby, i to również jest duża grupa, którzy odczuwają ból po lewej stronie, czyli w lewym podżebrzu. Niewielki procent osób ból określa, jako występujący w okolicy pępka, czyli w okolicy przepony. Aczkolwiek jeśli kolka w trakcie biegania łapie w lewym podżebrzu i występuje to regularnie, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być pierwszą oznaką chorób trzustki, żołądka, czy choćby dwunastnicy.
Co zrobić, żeby kolka nie złapała podczas biegania?
Pacjenci bardzo często zadają pytanie, co zrobić, żeby kolka nie złapała podczas biegania? Odpowiedź wbrew pozorom jest bardzo prosta. Prowadzić prawidłowy, zdrowy styl życia. Kolka w trakcie biegania jest odpowiedzią organizmu na jego traktowanie przez Ciebie. To pierwszy sygnał, że Twoje ciało czuje się przez Ciebie zaniedbane. Przede wszystkim wprowadź zatem zdrową dietę, z maksymalnym ograniczeniem soli oraz tłuszczy zwierzęcych. Pij dużo wody, bogatej w składniki mineralne. Dodawaj do niej preparaty elektrolitowe, np. Orsalit lub Jonolit, które dostępne są w naszej aptece internetowej bez recepty. Dwie godziny przed wysiłkiem fizycznym nie jedz i nie pij. Podczas biegania rób przerwy i pij wodę małymi łyczkami, w niewielkich ilościach. Zrezygnuj ze słodkich i gazowanych napojów przed treningiem. Nie zapominaj też o rozgrzewce.
Ile czasu trwa kolka wysiłkowa?
Kolka w trakcie biegania trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. W zależności od tego, co zrobisz, aby jej się pozbyć. Przede wszystkim, powinieneś stanąć, odpocząć i umiarowić oddech.
Co zrobić, gdy wystąpi kolka wysiłkowa?
Najszybszym sposobem, aby pozbyć się kolki podczas biegania, jest spożycie jednego z leków dostępnych w naszej aptece bez recepty, które mają działanie rozkurczowe. W tym przypadku sprawdzi się na przykład tradycyjna No-spa, ale także Buscopan, Scopolan, czy choćby Vemonis Femi. Jeśli nie możesz czekać z treningiem dwóch godzin od spożycia posiłku, zażyj espumisan lub Simetigast Forte, które niwelują wzdęcia i gazy gromadzące się w jelitach. Możesz też skorzystać z naturalnych metod radzenia sobie z kolką wysiłkową. Po pierwsze przerwij trening. Stań i mocno uciśnij miejsce bólu. Zacznij spokojnie i miarowo oddychać. Wdech nosem, wydech ustami. Istotne jest jednak, aby oddychać w tym czasie przeponą.
Czy trzeba iść do lekarza po ataku kolki w trakcie biegania?
Nie ma takiej potrzeby, jeśli kolka wysiłkowa spowodowana była obfitym posiłkiem przed treningiem i brakiem rozgrzewki lub jeśli występuje sporadycznie. W przypadku, jeśli kolka podczas biegania będzie łapała Cię regularnie, nawet jeśli wyeliminujesz czynniki ją wywołujące oraz gdy ból będzie pojawiał się tylko z lewej strony, warto zasięgnąć konsultacji lekarza.

Nie masz pewności, czy danego dnia, podczas treningu nie wystąpi u Ciebie kolka wysiłkowa. Masz jednak wpływ na to, jak traktujesz własne ciało. Jeśli zadbasz o prawidłową dietę, odpowiednie nawodnienie organizmu, jego gospodarkę elektrolitową, a jednocześnie dostosujesz wysiłek fizyczny do swoich możliwości, z pewnością znacząco zmniejszysz szanse na jej wystąpienie. Warto też zawsze mieć przy sobie leki działające rozkurczająco i nauczyć się oddychania przeponą. To znacząco pomaga podczas ataku kolki podczas biegania.