Wskazania
Stosowany w leczeniu objawowym łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki. Można stosować u dorosłych, młodzieży i dzieci, lecz nie jest przeznaczony do
stosowania u dzieci w wieku poniżej 9 lat.
Działanie
Przeciwbólowe.
Dawkowanie
- Kapsułkę należy połknąć popijając dużą ilością wody (pół szklanki).
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (masa ciała >55 kg): 1 lub 2 kapsułki (500 mg -1g) jednorazowo, maksymalnie 6 kapsułek (3 g) na dobę.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 lat: dzieci w wieku od 9 do 12 lat (30 - 40 kg): 1 kapsułka (500 mg) jednorazowo, 3 - 4 razy na dobę. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat (40 - 55 kg): 1 kapsułka (500 mg) jednorazowo, 4 - 6 razy na dobę.- Mniejsza częstość podawania jest przeznaczona dla młodszych dzieci w danej grupie wiekowej.
- U dzieci w wieku poniżej 12 lat nie należy stosować dawki większej niż 60 mg/kg mc./dobę.
- Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż przez 5 dni lub gorączka przez dłużej niż 3 dni lub te objawy nasilają się lub wystąpią inne objawy, stosowanie leku należy przerwać i skontaktować się z lekarzem.
Skład
Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda kapsułka miękka zawiera 500 mg paracetamolu.
Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: makrogol 400, makrogol 600, woda oczyszczona, glikol propylenowy, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna.
Osłonka kapsułki: żelatyna, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, woda oczyszczona, glicerol, tytanu dwutlenek (E171).
Zawiera śladowe ilości alkoholu izopropylowego, triglicerydów nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytyny sojowej.
Przeciwwskazania
- Uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 9 lat.
- Nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
Działania niepożądane
Rzadko (występują u 1 do 10 pacjentów na 10 000):- różne nieprawidłowości w wynikach badań krwi, w tym agranulocytoza, trombocytopenia, plamica trombocytopeniczna, leukopenia i anemia hemolityczna
- alergie (z wyłączeniem obrzęku naczynioruchowego)
- zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, martwica komórek wątrobowych i żółtaczka
- świąd, wysypka, pocenie się, plamica, pokrzywka
- przedawkowanie i zatrucie
- depresja, splątanie, omamy
- drżenie, ból głowy
- niewyraźne widzenie
- obrzęk.
Bardzo rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):- pancytopenia (zmniejszenie liczby krwinek)
- reakcje nadwrażliwości, w przypadku ich wystąpienia leczenie należy przerwać, w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności, spadek ciśnienia krwi, wstrząs i anafilaksja
- uczucie ucisku w klatce piersiowej w wyniku skurczu mięśni oddechowych (skurcz oskrzeli) u pacjentów uczulonych na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, grupa leków przeciwbólowych działających przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo)
- zatrucie wątroby
- wysypka (wykwity)
- hipoglikemia (za małe stężenie glukozy we krwi)
- ciemne zabarwienie moczu (sterylny ropomocz) i zaburzenia czynności nerek
- ciężkie reakcje skórne.
- krwawienie, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty
- zawroty głowy, gorączka, senność.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): ostra uogólniona osutka krostkowa, toksyczna rozpływna martwica naskórka, dermatozy wywoływane przez leki, zespół Stevens-Johnsona.
Po długotrwałym stosowaniu 3 do 4 gramów paracetamolu na dobę może wystąpić uszkodzenie wątroby.
Uszkodzenie wątroby może także wystąpić po jednorazowym przyjęciu paracetamolu w ilości 6 g.
Przechowywanie
- W miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25oC.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.